Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte siz de yalnızca 15 TL ödeyerek özel hastanelerde sağlık hizmeti alın. Doğum Sağlık Sigortası için Bizi Arayın.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı

Sol tarafta veya her iki tarafta kasık ağrısı, hamilelik sırasında, özellikle rahmin hızla genişlemeye başladığı ikinci ve üçüncü trimesterlerde yaşayabileceğiniz nispeten yaygın bir semptomdur. Bunun nedeni, hamileyken genişlediğinde rahminizi sabit ve güvenli tutan birkaç bağın olmasıdır. (Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı)

Hamilelikte Yuvarlak Bağ Ağrısı

Bağlardan birine yuvarlak bağ denir. Kasığınızın önündeki bu bağ, siz hareket ederken tipik olarak yavaş yavaş genişler ve daralır. Ancak fetüs büyüdükçe rahminiz genişledikçe, bu bağ daha kolay burkulabilir veya yaralanabilir çünkü hamile olmadığınız zamandan daha fazla çalışması gerekir.

Bu bağın gerilmesi, kasıkların bir veya iki tarafında donuk ağrıya neden olabilir. Bu bağın gerilmesi veya yırtılması, sol taraf da dahil olmak üzere kasığınızın her iki tarafında yoğun, bazen bıçaklayan bir ağrıya neden olabilir. Bir bağ yırtılmadıkça ağrı genellikle ciddi kabul edilmez.

Yuvarlak Bağ Ağrısının Nedenleri

Birkaç kalın bağ, hamilelik sırasında büyürken rahminizi (uterus) çevreler ve destekler. Bunlardan birine yuvarlak bağ denir. Yuvarlak bağ, rahmin ön kısmını kasıklarınıza, bacaklarınızın pelvisinize yapıştığı alana bağlar. Yuvarlak bağ normalde yavaş yavaş gerilir ve gevşer. Bebeğiniz ve rahminiz büyüdükçe yuvarlak bağ uzar. Bu, gergin olma olasılığını artırır. Ani hareketler, bir lastik bandın kopması gibi bağın hızla gerilmesine neden olabilir. Bu ani ve hızlı bir dürtme hissine neden olur. (Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı)

Doğum Paketi Neleri Kapsamaktadır?

Anne adaylarının birçoğu güvenli ve rahat bir şekilde hamilelik süreci geçirmek için doğum sağlık sigortası yaptırmaktadır.

Doğum Sağlık Sigortası;

 • Hamilelik süresi içindeki muayenelerde yalnızca 15 TL SGK katılımı ödeyerek anlaşmalı özel hastanelerde sağlık hizmeti almanızı sağlar.
 • Hamilelikte olması gereken rutin testler ve tahlilleri karşılar.
 • Normal ve sezaryen doğumunuzu %100 karşılar. anestezi giderleri de dahildir.
 • Devlet desteklidir. Geliri üzerinden vergi ödeyen herkes sağlık sigortası sahibi olduğunda, ödediği poliçe tutarının, kazancına göre %15 ila %40‘ını vergi avantajı olarak devletten ay ay geri alabilmektedir.

Ayrıca doğumdan sonra bebeğinizin ilk muayenesi, topuk kanı, koruyucu aşısı gibi rutin işelmleri SGK tarafından karşılanır. Özel hastanelerde bu sağlık hizmetleri için ek ödeme yapmazsınız. (Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı)

Bebeğiniz doğduktan sonra, mevcutta var olan anne + baba sağlık sigortasına bebek sağlık sigortası eklenebildiği gibi, dilerseniz bebeğinize tek başına çocuk sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Özellikle doğumdan sonraki ilk yıl bebekler, sıklıkla pediatri kontrolünden geçmektedir. 2 ay, 4 ay, 6 ay aşıları gibi aşılarının yanı sıra, boy,kilo, baş çevresi kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Çocuk sağlık sigortası, tıpkı doğum sağlık sigortasında olduğu gibi anlaşmalı özel hastanelerde 15 TL katılım payı ile muayene olmanızı sağlar. (Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı)

Hamilelikte Kasık Ağrısının Belirtileri

Yuvarlak bağ ağrısı endişe verici ve rahatsız edici olabilir. Ancak hamilelik sırasında vücudunuz değiştiği için normal kabul edilir. Yuvarlak bağ ağrısının belirtileri arasında karında keskin, ani bir spazm bulunur. Genellikle sol tarafı etkiler, ancak her iki tarafta da olabilir. Ağrı sadece birkaç saniye sürer.

Egzersiz, aşağıdakiler gibi hızlı hareketler gibi ağrıya neden olabilir:

 • hapşırma
 • öksürme
 • gülmek
 • yatakta yuvarlanmak
 • çok hızlı ayağa kalkmak

Hamilelikte Kasık Ağrısının Tedavisi

Hamileyken kasık ağrısından kurtulmanızı sağlayabilecek birkaç şey var. Bu ipuçlarını deneyin ve yardımcı olup olmadıklarına bakın:

 • Karın egzersizleri yapın. Karın kaslarınızı güçlü tutmak için bol bol egzersiz yapın. Germe egzersizleri veya doğum öncesi yoga yapmak yardımcı olabilir.
 • Ilık bir banyo yapın, bu yerçekiminin etkisinden kurtulmanızı sağlar.
 • Tekrar uygulamadan önce en az 20 dakika ara vererek, her seferinde 20 dakika boyunca alt sırtınıza bir ısıtma yastığı uygulayın.
 • Yerçekiminin etkisini de azaltabilecek bir göbek askısı alın. Bu, göbeğinizin ağırlığını destekleyen elastik kumaştan yapılmış özel olarak tasarlanmış çapraz bir askıdır.
 • Doğum öncesi masajı yaptırın. Bunun için hamile kadınların tedavisinde sertifikalı bir terapistten – lisanslarını ve referanslarını kontrol ettiğinizden emin olun.
 • Akupunktur, kasık ağrısı da dahil olmak üzere her türlü hamilelik hastalığını hafifletmenin giderek daha popüler bir yoludur.
 • Ağrı şiddetliyse, hamilelik için güvenli ağrı kesiciler veya kas gevşeticiler hakkında kadın doğum doktorunuzla konuşun. (Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı)

Ayrıntılı hastane ve doktor bilgisi için bize ulaşın. Uzman sağlık ekibimiz ile sizi en uygun sağlık sigortası avantajlarından faydalandıralım. 0(850)346 1130 Numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by