Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar? Anlaşmalı özel hastanelerde 15 TL muayene ücreti ödemek için siz de Doğum Sağlık Sigortası yaptırın. Hemen Bizi Arayın.

Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?

Meme hassasiyeti, hamileliğin en yaygın semptomlarından biridir, muhtemelen 4 ila 7 haftalar arasında çok erken başlar ve ilk üç aylık dönem boyunca sürer. Göğüsleriniz hamileliğiniz boyunca değişmeye devam edecektir. Bu değişiklikler, anne sütünün öncüsü olan kolostrum üretimi ve bebeğinizin doğumdan sonraki ilk emmesi ile doruğa ulaşacaktır. Kolostrumun 38. hafta civarında sızmaya başladığını bile fark edebilirsiniz . Hamilelik sırasında meme rahatsızlığının arkasında ne olduğu, ağrının gerçekte nasıl hissettirdiğini yazımızda öğrenebiliriniz. (Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?)

Gebelikte Memelerde Hassasiyet Neden Olur?

Östrojen ve progester hormonal ikilisi, meme değişiklikleri ve hassasiyeti için övgünün çoğunu hak ediyor. Diğer faktörler arasında göğüslerinizde iyi ve gerekli olan yağ, doku ve süt bezlerinin birikmesi ve bölgeye artan kan akışı yer alır. Tüm bu değişiklikler, göğüslerinizin sadece birkaç ay içinde emzirmeye hazırlanmasına yardımcı oluyor.

Meme hassasiyetinin arkasındaki aynı hormonlar bu bölgelerin dokunmaya karşı daha hassas hissetmesine neden olabileceğinden meme ucu ağrısı da oldukça yaygındır. (Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?)

Üçüncü üç aylık dönemin sonuna yaklaştığınızda, vücudunuz bebeğinizin yakında gelişine hazırlanır. Kolostrum üretimi başladığı için bu noktada tekrar meme ağrısı ve hassasiyet hissedebilirsiniz.

Gebelikte Doğum Sağlık Sigortası Yaptırabilirsiniz

Doğum sağlık sigortası, bilinenin aksine hamilelik başlamadan önce yapılması gereken bir sigorta türü değildir. Hamileliği planladığınız aşamada tabii ki bir sağlık sigortası sahibi olabilir ve doğum yapmak istediğiniz tarihe göre poliçenize doğum teminatı ekletebilirsiniz. Doğum sağlık sigortası, bekleme süreli sağlık sigortalarından farklı olarak hamilelik başladıktan sonra da yapılabilmektedir.

Bunun için tek yapmanız gereken, uzman sağlık ekibimiz ile iletişime geçmek. 

Doğum Sağlık Sigortası avantajlarına birlikte bakalım;

 • Bu sağlık sigortası ile doğuma kadar rutin kontrollerinizde şirketlerin anlaşmalı oldukları sayı çerçevesinde muayenelere sadece 15 TL ödersiniz.
 • Hamilelik rutin testleri ve tahlilleri doğum sağlık sigortası ile karşılanır.
 • Doğum, doğumda 2 geceye kadar hastane yatışınız poliçeye dahildir.
 • Oda, refakatçi gideri için ek ödeme yapmazsınız.
 • Anlaşmalı özel hastaneler arasında tercih yapabilirsiniz ve isterseniz hastane değişikliği yaparsınız.
 • Sadece kadın doğum bölümünde değil, anlaşmalı diğer bölümlerde de sağlık sigortası muayene hakkını kullanabilirsiniz.
 • Devlet desteği ile vergi avantajı sağlık sigortalarında mevcuttur. Ödediğiniz sağlık sigortası poliçe tutarının %15 ila %40’lık kısmını devletten geri alabilirsiniz.

Gebelikte Meme Ağrısı Nasıl Olur?

Göğüslerinizin neden ağır, dolgun ve karıncalı olduğunu merak ediyor musunuz? Göğüs ağrısı, diğer hamilelik değişiklikleri kadar bireyseldir; bu, bazı kadınların bundan fazla rahatsız olmayacağı, bazılarının ise daha fazla rahatsızlık duyacağı anlamına gelir.

Pek çok anne adayı için göğüs ağrısı, donuk bir ağrı, ağırlık, dolgunluk ve hassasiyet şeklindedir, ancak bazı anne adayları keskin bir ağrı da rapor eder. (Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?)

Gebelikte Meme Değişiklikleri Nelerdir?

Bu hassas, dolgun duyguya ek olarak, hamilelik sırasında muhtemelen birkaç meme değişikliği daha fark edebilirsiniz;

 • Ağrı ve karıncalanma ile birlikte meme uçlarınız normalden daha fazla çıkıntılı olabilir ve daha hassas hissedebilirsiniz.
 • Çoğu anne adayının areoları (meme ucunun etrafındaki karanlık alan) daha koyu, daha büyük ve muhtemelen lekeli hale gelir.
 • Ayrıca cilt yüzeyinin hemen altında, anneden bebeğe besin ve sıvı taşıyan mavi damarlardan oluşan bir ağ görebilirsiniz. Ne kadar belirgin olduğu genlerinize, göğüslerinizin boyutuna ve meme büyütme ameliyatı geçirip geçirmediğinize bağlı olabilir. (Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?)
 • Ağrı ve hassasiyet ile birlikte sızdıran göğüsleriniz mi var? Bu kombinasyon hamilelik sırasında normal kabul edilir. Akıntı ince ve sulu başlayabilir veya daha sonra hamileliğin son zamanlarına doğru kolostrum kıvamında olan kalın ve yapışkan hale dönüşebilir.

Gebelikte Göğüs Ağrısı ve Hassasiyeti Nasıl Giderilir?

Göğüs ağrısı için en iyi ilaç genellikle reçete değildir (ancak ağrı şiddetliyse doktorunuzla konuşun). Bunun yerine, rahatsızlığı ve hassasiyeti gidermek için ilaçtan farklı yöntemler deneyebilirsiniz;

 • Eşinizin durumun farkında olduğundan ve dikkatli hareket ettiğinden emin olun. Neye ve nasıl dokunmanın uygun olduğunu ona bildirin.
 • Destekleyici ancak çok sıkı olmayan bedeninize uygun bir sütyen kullanımı hassasiyetinize iyi gelecektir.
 • Rahat bir emzirme sutyeni giyin. Bu öğe bir hamileliğin olmazsa olmazıdır. Kancaları veya çıtçıtları olmayan, dolgusuz seçenekleri arayın ve ardından geceleri giyin. Uyku sırasındaki pozisyon değişiklikleri ağrıyan meme uçlarını tahriş edebilir veya hassas göğüsleri daha da ağrıtabilir. Balensiz pamuklu bir spor sutyeni başka bir iyi seçenektir.
 • Göğüslerinize uygulayacağınız soğuk kompres rahatsızlığı giderebilir. Soğuk kompres uygularken cildinizi korumak için bir havluya sardığınızdan emin olun. (Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?)
 • Duştan gelen ılık su da ağrıyı hafifletebilir.
 • Tıpkı tam oturmayan bir sütyen gibi, çok dar olan üstler de göğüslerinizi sıkıştırabilir ve daha fazla ağrıya neden olabilir. Çözüm: Bol, dökümlü bluzlar ve ekstra geniş tişörtlerdir.
Soru Sor
Whatsapp
Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by