Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri Nelerdir? Anlaşmalı özel hastanelerde , tamamlayıcı sağlık sigortası kullanın, muayenelerde sadece 15 TL ödeyin. 0(850) 346 1130

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kısırlık, kanser ve HIV virüsüne karşı daha fazla savunmasızlık gibi zamanla ciddi sonuçlar doğurabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu başlangıçta hiçbir belirti göstermez ve bu da onları başkalarına bulaştırma riskinin artmasına neden olur . Enfeksiyondan sonra “kuluçka dönemi” olarak adlandırılan değişken bir sürede vücutta gözle görülür belirtiler veya belirtiler gelişebilir.

Genellikle genital bölgede ortaya çıkarlar , ancak hastalığın tipine ve uygulanan cinsiyete bağlı olarak bu semptomlar ağızda, anüste veya ciltte veya genel bir şekilde ortaya çıkabilir. Semptomlar hafif olabilir ve genellikle tamamen yoktur – ancak uzun bir süre sonra, hatta yıllar sonra ortaya çıkabilirler. (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri)

Kuluçka süresinin değişkenliği her şeyden önce mikroorganizmanın özelliklerine (ne kadar “agresif” olduğuna bağlıdır); ikincisi vücudumuzun doğal direnci ile.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), her yıl milyonlarca insan için akut semptomlara, kronik enfeksiyonlara ve ciddi uzun vadeli komplikasyonlara neden olabilen ve tedavileri büyük ekonomik kaynaklar tüketen, dünya çapında çok yaygın olan büyük bir enfeksiyon hastalıkları grubunu oluşturmaktadır. 15 ila 24 yaş arasındaki gençler, bu patolojilerin gelişimine çok daha fazla maruz kalan yaş grubunu temsil eder.

Bugün, cinsel yolla bulaşan 20’den fazla patojenin neden olduğu CYBE’lerin yaklaşık otuz klinik tablosu bilinmektedir. Genellikle semptomsuz geçerler ve bu, diğer sağlıklı bireylere bulaşma ve kronikleşme olasılığını artırır, ayrıca üreme işlevi (infertilite) üzerinde olası sonuçlarla ve hamilelik sırasında ve / veya doğum sırasında yüksek dikey geçiş riski ile birlikte. (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Nedenleri:

 1. Virüsler (HIV, hepatit, siğiller, genital herpes , HPV durumunda olduğu gibi)
 2. Bakteriler (klamidya, bel soğukluğu, frengi )
 3. Protozoalar (trikomonasis)
 4. Parazitler (bitler, uyuz)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar uzun süre fark edilmeyebilir. Enfeksiyon türüne bağlı olarak, maruziyetten birkaç gün ila birkaç yıl sonra belirtiler ve semptomlar ortaya çıkabilir. Bazı enfeksiyonlar önemsizdir ve birkaç gün içinde veya birkaç hafta içinde herhangi bir sonuç bırakmadan çözülür. Diğer zamanlarda (HIV veya frengi durumunda olduğu gibi) hastalığın ilerlemesi ciddi ve bazen yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir. Bu enfeksiyonların bazıları, işlevlerinin bozulmasıyla bazı organlarda ciddi işlevsel değişikliklere yol açsalar bile, uzun süre tamamen asemptomatik olarak ilerleyebilirler. Bazı durumlarda, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfeksiyonun kendisinin ani etkisinin ötesinde ciddi üreme sağlığı sonuçlarına sahip olabilir (örneğin, kısırlık veya anneden çocuğa bulaşma gibi). (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri)

Belirli işaretlere özellikle dikkat edilmelidir:

 • Cinsel organlarda, rektal bölgede veya ağız bölgesinde yaralar
 • İdrar yaparken yanma veya ağrı
 • Penisten salgılar
 • Vajinal akıntı (lökore)
 • Vajinal kanama
 • Özellikle kasık bölgesinde şişmiş lenf düğümleri
 • Bazı durumlarda kalıcı ateş veya ishalin eşlik ettiği kasık ağrısı
 • Gövdede, ellerde veya ayaklarda deri döküntüsü

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları

Tamamlayıcı sağlık sigortası, ayakta ve yatarak tedavi teminatlarını içeren bir sağlık sigortasıdır.  SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile anlaşmalı özel hastanelerde kullanabildiğiniz tamamlayıcı sağlık sigortası, olası hastalık ve ani kaza durumunda sağlık giderlerinizi ekonomik rakamlara mal etmenizi sağlar. (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri)

Öze hastanelerde birkaç muayenede hastaneye ödeyeceğiniz rakamlara, yıllık sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile;

 • Muayenelerde yalnızca 15 TL katılım payı ödersiniz.
 • Doktorunuzun isteyeceği SGK karşılıklı test ve tahliller sağlık sigortası ile karşılanır.
 • Yatarak tedavi teminatı ile ameliyat, oda, refakatçi giderleri sağlık sigortası ile %100 karşılanır.
 • Yalnızca Kadın Doğum Bölümünde değil, gerekli olması durumunda diğer bölümlerde de muayene haklarınızı kullanırsınız.
 • Doktorunuzun unvanı dolayısı ile ek ücret ödemesi yapmazsınız.
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile ödediğiniz poliçe tutarının, gelirinize oranla %15 ile %40 ı arasındaki tutarı, devlet desteği ile vergi avantajı olarak geri almış olursunuz.

Şirketimiz SİGORTA PARTNER AŞ., ülkemizde marka değeri olan yirmi dokuz şirket ile hizmet sunar. Bilgi ve güvenilirlik ile verdiğimiz Sağlık Sigortası hizmetlerinin yanı sıra, kasko, trafik sigortası, konut sigortası, seyahat sigortası gibi çeşitli ve çok yönlü sigortacılık hizmetlerimiz de mevcuttur. 700 de fazla memnun sigortalı yorumlarımızı incelemenizi tavsiye ederiz. (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri)

Soru Sor
Whatsapp
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by