Fundus Yüksekliği Nedir?

Fundus Yüksekliği Nedir? Doğum sağlık sigortası ile,muayenelerinizde sadece 15 TL ödeyin. 20'den fazla şirketten, size en uygun sağlık sigortası teklifi için Tıklayın.

Fundus Yüksekliği Nedir?

Fundus yüksekliği karnınızın yukarıdan ve aşağıya dikey ölçümüdür. Kasık kemiğinden rahminizin (uterus) tepesine kadar olan mesafedir. Her zaman santimetre cinsinden ölçülür. Ölçüm yapılırken, tıpkı bir ultrason taraması yapıyormuşsunuz gibi, muayene masasında sırt üstü yatmanız gerekir. (Fundus Yüksekliği Nedir?)

Kadın doğum doktorunuz, leğen kemiğinizden rahminizin tepesine kadar olan mesafeyi ölçmek için esnek bir ölçüm bandı kullanacaktır. Yaklaşık 24 haftalık hamilelikte, fundal yükseklik genellikle hamile olduğunuz hafta sayısıyla eşleşir. Fundus yüksekliği ölçümü ile;

  1. Doktorunuz hamilelikte ne kadar ilerlediğinizi (gebelik yaşı) daha iyi tahmin edecektir.
  2. Doktorunuz, kilo aldığınızdan ve bebeğinizin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünden emin olabilir.

Fundus yüksekliğinin ölçülmesi, ultrason makinesinin bulunmadığı yerlerde veya ultrason tarama randevuları arasında doktorunuzun muayenehanesinde muayenedeyseniz özellikle önemlidir. (Fundus Yüksekliği Nedir?)

Fundal yükseklik, dünyanın dört bir yanındaki doktorlar tarafından hem annenin hamilelik sağlığını hem de bebeğin büyümesini kolay ve hızlı bir şekilde ve herhangi bir pahalı, yüksek teknoloji ürünü ekipmana ihtiyaç duymadan kontrol etmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Fundus Yüksekliği Size Bebeğiniz Hakkında Ne Söyler?

Fundus yüksekliği kadın doğum doktorlarının, bebeğinizin büyümesini ölçmek için kullandığı birçok testten biridir. Fundal boyunuz, bebeğinizin yolunda büyüyüp büyümediğini önermek için tahmini hamilelik tarihinizle karşılaştırılır.

Fundus boyunuz beklediğiniz gibi değilse, bu otomatik olarak bebeğinizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Ancak basen yüksekliğiniz doğru yoldaysa, bebeğinizin doktorlarınızın beklediği şekilde büyüdüğünü bilerek biraz daha rahat olabilirsiniz. (Fundus Yüksekliği Nedir?)

Fundus Yüksekliği Ölçümünün Önemi Nedir?

Bir bebeğin gebelik yaşına göre küçük olup olmadığını belirlemek için genellikle bir fundus yükseklik ölçümü yapılır. Ölçüm genellikle kasık kemiğinden rahmin tepesine kadar olan santimetre cinsinden mesafe olarak tanımlanır. Beklenti, hamileliğin 24. haftasından sonra normal büyümekte olan bir bebeğin basen yüksekliğinin hamilelik haftalarının sayısıyla eşleşmesidir. Örneğin, 27 haftalık hamileyseniz, sağlık uzmanınız basen yüksekliğinizin yaklaşık 27 santimetre olmasını bekler.

Bununla birlikte, vücut kitle indeksiniz 30 veya daha yüksek ise veya miyom geçmişiniz varsa, fundal yükseklik ölçümü daha az doğru olabilir. (Fundus Yüksekliği Nedir?)

Beklenenden daha küçük veya daha büyük ölçülen veya beklenenden daha fazla veya daha az hızlı artan bir fundus yüksekliği şunları gösterebilir:

  • Yavaş fetal büyüme (rahim içi büyüme kısıtlaması)
  • Çoğul gebelik
  • Ortalamadan önemli ölçüde daha büyük bir bebek (fetal makrozomi)
  • Çok az amniyotik sıvı (oligohidramnios)
  • Çok fazla amniyotik sıvı (polihidramnios)

Koşullara bağlı olarak, kadın doğum uzmanınız olağandışı ölçümlere neyin neden olduğunu belirlemek veya hamileliğinizi daha yakından izlemek için bir ultrason önerebilir.

Ancak fundal yükseklik sadece fetal büyümeyi ölçmek için bir araçtır ve kesin bir bilim değildir. Ve gelişim geriliğini tespit etmede ne kadar etkili olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Tipik olarak, fundal yükseklik ölçümleri, bir bebeğin istikrarlı büyümesinin güvencesini verir. Fundus yüksekliği ölçümlerinizle ilgili endişeleriniz varsa, ayrıntılar için kadın doğum uzmanınıza danışın. (Fundus Yüksekliği Nedir?)

Kadın Doğum Bölümü Muayenelerinizde Doğum Sağlık Sigortası Kullanımı

Hamilelikte düzenli doktor kontrolleri ve testler, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Doğum Sağlık Sigortası, hamileliğiniz başladıktan sonra yapılabile bir tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Anlaşmalı özel hastanelerde kullanabildiğiniz doğum sağlık sigortası ile, kadın doğum bölümü muayenelerinizde sadece 15 TL SGK katılım payı ödemesi yaparsınız.

Geliri üzerinden vergi ödeyen her vatandaşın, sağlık sigortası sahibi olması durumunda, devlet destekli vergi avantajı hakkı doğar. Poliçe tutarının ortalama %20′si oranında vergi avantajı elde ederseniz. Muayeneler, tahliller ve doğumu karşılayan doğum sağlık sigortası, SGK anlaşmalı diğer bölümlerde de kullanılabilmektedir. (Fundus Yüksekliği Nedir?)

Günümüzde yüksek bütçe gerektiren özel hastanelerde sağlık giderlerinizi, ekonomik rakamlara mal etmeniz için sağlık sigortası yaptırmanızı öneririz. 20’den fazla şirketten, size, eşinize, çocuklarınıza, doğacak bebeğinize ya da diğer aile fertlerine en uygun sağlık sigortası teklifi için uzman sağlık ekibimiz ile hemen iletişime geçin. Size özel sağlık sigortası Teklifi için Tıklayın.

Ayrıca özel muayenehane hekimleri için Bize Ulaşın.

Soru Sor
Whatsapp
Fundus Yüksekliği Nedir? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by