Fundus Yüksekliği Doğum Sonrası

Fundus Yüksekliği Doğum Sonrası. Bebeğiniz ve kendiniz için sağlık sigortası yaptırın, muayenelerde sadece 15 TL ödeyin. Detaylı bilgi için Bizi Arayın. (0850) 346 1130

Fundus Yüksekliği Doğum Sonrası

Fundus yüksekliği, kasık kemiğinden rahmin tepesine kadar santimetre cinsinden ölçülen mesafedir. 24 haftalık hamilelikten sonra, fundal yükseklik genellikle hamile olduğunuz hafta sayısıyla eşleşmiş olur. Doktorunuz buna simfiz-fundal yükseklik (SFH) de diyebilir. Symphysis, leğen kemiğinde olduğu gibi birbirine bağlanan kemiklerin bilimsel adıdır.

Fundus yüksekliğinizi kontrol etmek, kadın doğum doktorunuzun hamilelik sağlığınızı ve bebeğinizin büyüme ve gelişimini kontrol etmesinin sadece bir yoludur. Her zaman doğru değildir, ancak ultrason taramaları ve diğer testlerle birlikte fundal yüksekliği ölçmek hamileliğinizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. (Fundus Yüksekliği Doğum Sonrası)

Doğum Sonrası Fundal Yükseklik

Fundusun çok büyüdüğünden ve doğumdan sonra normal boyutuna geri dönüp küçülmeyeceğinden endişeleniyor olabilirsiniz. İyi haber şu ki, biraz zaman alsa da, doğum sonrası rahim fundusunuz azalacaktır.

Güzel bebeğiniz dünyaya geldikten bir saat sonra, fundus yaklaşık 18-22 santimetre küçülecektir. Sonrasında, her gün yaklaşık 1 santimettre  küçülecek ve böylelikle bebek bir haftalık olduğunda, fundus büyük olasılıkla normale dönecektir.

Doğum Sonrası Karnınıza Ne Olur?

Karnınızı, bebeğiniz büyüdükçe yavaşça şişen bir balon gibi hayal edin. Doğum balonu patlatmaz, sadece yavaş bir küçülme başlatır. Bebek doğduğu andan itibaren hormonal değişiklikler göbek boyutunu küçültür. Bununla birlikte, rahmin kasılarak hamilelik öncesi boyutuna dönmesi altı ila sekiz hafta daha sürer.

Hamilelik sırasında vücudunuzda biriken sıvı yavaş yavaş azalarak şişmeyi azaltır. Bebeği beslemek için “depoladığınız” yağlar, özellikle emziriyorsanız ve egzersiz yapıyorsanız, tüketilmeye başlayacaktır. Ancak gözle görülür sonuçları görmek birkaç hafta sürer.

Doğum yaptıktan sonra, karnınız boyunca linea nigra adı verilen koyu bir çizginin yanı sıra çatlaklardan oluşan bir ağ olabilir. Linea nigra, bebeğiniz büyüdükçe uyum sağlamak için karın kaslarının gerildiği ve hafifçe ayrıldığı cilt pigmentasyonundan kaynaklanır. Bu çizgi genellikle doğumdan sonraki birkaç ay içinde kaybolur. (Fundus Yüksekliği Doğum Sonrası)

Doğumdan Kaç Ay Sonra Karın Normale Döner?

Hepimiz doğumdan sonraki haftalarda hamilelik öncesi vücutlarına kavuşan yeni annelerin hikayelerini duymuşuzdur. Bu mümkün olsa da, çoğu anne için durum bu şekilde olmayabilir. Vücudunuzun hamilelikten sonra şekil değiştirebileceğini unutmayın. Tam olarak hamilelik öncesi kilonuza dönmekte zorlanabilirsiniz. (Fundus Yüksekliği Doğum Sonrası)

Sabır anahtardır. Bir bebeğe uyum sağlamak için göbek kaslarının gerilmesi dokuz ay sürdü, bu nedenle karnınızın eski haline geri dönmesinin haftalar veya aylar alması normaldir.

Doğumdan sonra karnınızın eski haline dönmesini etkileyen faktörler şunlardır;

  • Hamile kalmadan önceki kilonuz
  • Hamilelikte aldığınız kilonuz
  • Ne kadar aktif olduğunuz
  • Genleriniz
  • Emziriyor olmanız
  • İlk bebeğinize doğum yapmış olmanız

Karnınızın Eski Haline Dönmesi İçin İpuçları

Doğumdan yaklaşık bir ay sonra karın egzersizleri yapmaya başlayabilir, yürüyüşler yapabilirsiniz. Günde otuz dakikalık yürüyüş kilo vermenize ve metabolizmanızı yeniden başlatmanıza yardımcı olur.

Bebek doğduktan sonra karın dokuları sarkık ve gevşemiş olur. Kaslar ve epidermis dokuz ay boyunca rahmin ve fetüsün büyümesini desteklediği için birkaç gün içinde yeniden şekillenmeleri beklenemez. Uzmanlara göre en az bir ay süren toparlanma, bazı durumlarda daha uzun sürebilir. Bu nedenle doğumdan sonra yumuşak bir göbek normaldir, ancak şekil ve sağlıkla ilgili nedenlerden dolayı yavaş yavaş kasları sıkılaştırmaya ve fazla yağları gidermeye çalışmak iyidir. Her halükarda, genel olarak doğum yaptıktan sonra geçmiş kilolarınızı geri kazanmanın en az 6 ay süreceğini unutmamanız gerekir. (Fundus Yüksekliği Doğum Sonrası)

Doğumdan Sonra Bebek Sağlık Sigortası

Doğumdan sonra bebeğiniz için yapacağınız en güzel şey, sağlığına yapacağınız yatırımdır. Bebek Sağlık Sigortası ile bebeğiniz 5-15 günlükken yapılabilen sağlık sşgortalarıile siz de bebeğinizin sağlığını teminat altına alın.

Bebek Sağlık Sigortası;

  • Çocuğunuzun yıl içinde olacağı muayeneleri kapsar ve bu muayenelerde sadece 15 TL SGK katılım ödersiniz.
  • Muayenenin ardından çocuğunuzdan istenen testler ve tahliller için de ücret ödemenize gerek kalmaz.
  • Hastane yatışı ve ameliyat giderleri sağlık sigortası kapsamındadır.
  • Çocuk Sağlık Sigortası ortalama %20 devlet desteklidir ve taksit ile ödeme olanağı vardır.

Çocuğunuzu tek başında sigortalı yaptırabildiğiniz gibi, anne ve/veya babasıyla da sigortalı yaptırabilme şansınız vardır.

Hamileyken sahip olabileceğiniz Doğum Sağlık Sigortası ile sigortalı anne adaylarımızın neredeyse hepsi doğumlarından sonra çocuklarını da sigortalı yapmayı tercih ediyorlar. Bebeğiniz ve kendiniz için sağlık sigortası detaylı hakkında bilgi almak ve ailenize en uygun sağlık sigortası fiyatlarını öğrenmek için (0850) 346 1130 numarasını arayarak ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. (Fundus Yüksekliği Doğum Sonrası)

Soru Sor
Whatsapp
Fundus Yüksekliği Doğum Sonrası Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by