Hamilelikte Akıntı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Akıntı Nasıl Geçer? Doğum Sağlık Sigortası ile devlet desteğinden faydalanın. %20 vergi avantajınız olsun. Detaylı bilgi için 0(850) 346 1130

Hamilelikte Akıntı Nasıl Geçer?

Daha yüksek östrojen seviyeleri nedeniyle hamileliğin erken döneminde beyaz kremsi akıntıda bir artış fark edebilirsiniz. Beyaz vajinal akıntı endişelenecek bir şey değildir. Berrak, süt beyazı, ince veya kalın ve hafif kokulu veya kokusuz olabilir. Yeşil renkli, hoş olmayan kokan, ağrıya veya kaşıntıya neden olan veya herhangi bir şekilde olağandışı görünen vajinal akıntı, enfeksiyon belirtisi veya başka bir sorun olabilir.

Hamilelikte Akıntı İçin Ne Yapabilirim?

Vücudunuzun normal vajinal akıntısını durdurmak için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Gerekirse akıntıyı emmek için külotlu astar giyebilirsin, ancak bunları sık kullanmak dış genital bölgeyi tahriş edebilir. Hamilelik sırasında tampon kullanılması önerilmez.

Bazı kadınlar, ekstra akıntıdan kurtulmak için, amaçladıklarının tam tersi bir sonuçla hijyen konusunda aşırıya kaçarlar. Bolca yıkarlar veya daha güçlü sabunlar kullanırlar. Bu durum vajinanın pH’ında bir dengesizliğe neden olabilir ve enfeksiyonlara neden olabilir. Uzmanlar sadece ılık, ıslak bir bezle yıkamayı tavsiye ediyor. Parfüm, boya veya sert kimyasallar içeren güçlü temizlik ürünleri kullanmaktan veya vajinal duş yapmaktan kaçınmalısınız. (Hamilelikte Akıntı Nasıl Geçer?)

Rahatsızlığı Azaltmak İçin İpuçları

  • İnce bir hijyenik ped veya külotlu çorap giyin.
  • Vajinanın mukoza zarlarını tahriş edebilecek vajinal duştan kaçının.
  • Daima vajinanızı önden arkaya doğru silin .

Vajinal akıntınızın renk değiştirdiğini, köpüklü bir yapıya sahip olduğunu, hoş olmayan (veya balıksı ) bir kokusu olduğunu, kanamanın eşlik ettiğini veya kaşıntıya neden olduğunu fark ederseniz vakit kaybetmeden kadın doğum doktorunuzla görüşün. Bu semptomların tümü, vajinal veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun varlığını göstergesi olabilir. (Hamilelikte Akıntı Nasıl Geçer?)

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hamilelikte Doğum Sağlık Sigortası, sizi olası ya da var olan hastalıklar için, ekonomik rakamlara kadın doğum doktorunuz ile buluşturur.

Hamilelikte düzenli aralıklarla yapacağınız kadın doğum bölümü kontrollerinde, muayenelerde sadece 15 TL katılım payı ödemek için siz de Doğum Sağlık Sigortası yaptırın. Bu sağlık sigortası, normal doğum ve sezaryen doğumunuzu karşılarken, hamilelik rutin kontrollerinde bulunun SGK kapsamındaki test ve tahlilleri de karşılar. (Hamilelikte Akıntı Nasıl Geçer?)

Doktor, hastane oda ve refakatçi giderleri doğum sağlık sigortası ile %100 karşılanır. Hastane ve doktor tercihiniz size kalır. Devlet desteği ile vergi avantajından faydalanabileceğiniz tamamlayıcı sağlık sigortaları, ortalama %20 oranında geri ödeme sağlar. Devlet desteği hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Hamilelikte Beyaz Akıntı Nasıl Geçer?

Neredeyse günlük bir olay olmasına rağmen, hamile kadınlar sürekli akıntı varlığından dolayı huzursuz hissedebilirler. Nem ve buna bağlı ıslaklık, bir kadını oldukça sinirli yapabilir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında beyaz akıntıdan kurtulmanın etkili yolları vardır.

İşte size rahatlama sağlamanıza yardımcı olacak bazı en iyi ev ilaçları:

  • Düzenli olarak banyo yapın: Her gün banyo yapmak ve iç çamaşırlarınızı değiştirmek, atabileceğiniz ilk adımdır. Taze bir banyo, cinsel organlarınızı anında temizleyebilir ve akıntıdan kurtulabilir. İç çamaşırlarınızda daha fazla vajinal akıntı toplanmadan önce, başka bir banyo yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Ayrıca, her gün banyo yapmak bakteri birikimini önleyebilir ve enfeksiyonları uzak tutabilir.
  • Nefes alabilen pamuklu iç çamaşırları giyin: Hamile olsanız da olmasanız da iç çamaşırlarınızın kalitesi cinsel organlarınızın sağlığını gösterebilir. İç çamaşırlarınız nefes almıyorsa, enfeksiyon geliştirme şansınız yüksektir. Pamuk dolgulu giysiler idealdir çünkü fazla akıntıyı emerler. Ek olarak, kot pantolonunuz veya taytınız gibi diğer giysi katmanlarının rahat olduğundan ve aşırı sıkı olmadığından emin olmalısınız.
  • Vajinanızda herhangi bir ürün kullanmaktan kaçının: Kadın doğum uzmanınız tarafından tavsiye edilmedikçe vajinanızda herhangi bir kozmetik veya temizlik ürünü kullanmayın. Bu tür ürünler genital bölgenize daha fazla zarar verebilir veya iltihaplanmaya neden olabilir.
  • İyi banyo hijyeni uygulayın: Hamilelik sırasında tuvalete yaptığınız gezilerin artması muhtemeldir. Her idrar çıkışınızda vajinanızı temizlediğinizden emin olmalısınız.
  • Sağlıklı yiyecekler yiyinServikal mukusunuz, yediğiniz gıda maddelerinin türünden de etkilenebilir. İltihaplanma veya sindirim sorunlarına neden olan yiyecekleri yemeyin. Yemek yeme isteğinize rağmen, akıntıyı önlemek için şeker alımınızı kontrol altında tutmanız önerilir. Enfeksiyon olasılığını önlemek için hangi gıdaların yenmeye uygun olduğu konusunda sağlık uzmanınızla konuşun. (Hamilelikte Akıntı Nasıl Geçer?)

Hamilelikte Akıntı Tedavisi Nedir?

Bazen, yukarıda verilen ev ilaçları etkili değildir. Belirtileriniz şiddetliyse ve sağlığınızı etkilemesi muhtemelse, kadın doğum doktoruna danışmanız ve hamilelik sırasında uygun beyaz akıntı tedavisi görmeniz önerilir.

Hamileliğin neden olduğu bir bakteriyel enfeksiyon geliştirdiyseniz, doğum uzmanınız size ilgili antibiyotikleri yazacaktır. Öte yandan, akıntınız cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa, kadın doğum doktorunuz semptomları hafifletmek için tedavi etmeyi hedefleyecektir. (Hamilelikte Akıntı Nasıl Geçer?)

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Akıntı Nasıl Geçer? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by