Hamilelikte Akıntı Çeşitleri

Hamilelikte Akıntı Çeşitleri Nelerdir? Doğum Sağlık Sigortası Hamilelikte Neye Yarar? Detaylı bilgi için uzman sağlık ekibimiz ile iletişime geçin. 0(850) 346 1130

Hamilelikte Akıntı Çeşitleri

Vajinal akıntı ve servikal mukusun kıvamı adet döngüsü boyunca ve hamilelik sırasında değişir. Çoğu zaman, kadınlar, servikal mukustaki değişiklikler de dahil olmak üzere, erken hamileliğin bir işareti olarak veya hamile kalmaya çalışmak için zamanın doğru olup olmadığını bilmenin bir yolu olarak fiziksel belirtiler ararlar.

Erken gebeliğin bu fiziksel belirtileri genellikle belirsizdir ve bu nedenle, hamile kaldıktan sonraki ilk haftalarda doğurganlık veya hamilelik göstergesi olarak alınmamalıdırlar. Hamilelik testi, hamileliğin daha güvenilir bir onayıdır. Ancak hamileyseniz, hamileliğiniz boyunca vajinal akıntı yaşamanız olasıdır.

Hamilelikte Akıntı Değişiklikleri

Hamilelik sırasında, östrojen ve vajinal bölgeye kan akışının artması nedeniyle lökore (erken gebelik akıntısı) üretimi artar. Bununla birlikte, bu artış tipik olarak sekizinci haftaya kadar fark edilmez. Hamileliğinizin ilk üç ayında vajinal akıntı, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için uterus ve vajinadaki ölü hücreleri ve bakterileri temizleme çabasıyla artar. Yaşadığınız vajinal akıntı miktarı, hamileliğiniz ilerledikçe kademeli olarak artacaktır. Genel olarak renksiz ve kokusuz kaldığı sürece normaldir ve endişeye gerek yoktur. Zamanla bu akıntı, mukus tıkacının oluşmasına da yardımcı olur. Bu tıkaç, bir enfeksiyonun rahme girmesini ve bebeğe zarar vermesini önlemek için rahim ağzınızın açılmasını engeller. (Hamilelikte Akıntı Çeşitleri)

Hamilelikte Sağlık Sigortasının Avantajları

Hamileliğin her evresinde kadın doğum bölümü muayenesi önem taşır. Olası bakteri, enfeksiyon riskine karşı, rutin kadın doğum doktoru muayenelerinizde sadece 15 TL katılım payı ödemek için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olun. Aylık taksitlerle, uygun rakamlara sağlık hizmeti almak için uzman sağlık ekibimiz ile görüşün. 0(850 346 1130) 

Hamileliğiniz başladıktan sonra doğumunuzu da karşılayan Doğum Sağlık Sigortası yaptırabilirsiniz. Doğum sağlık sigortası ile hamilelik rutin sağlık giderleriniz için ek ücret ödemezken, özel hastanelerde sağlık hizmeti almanın rahatlığını yaşarsınız. Anlaşmalı özel hastaneler arasında tercihte bulunabilir, %20 oranında devlet desteği ile vergi avantajından faydalanabilirsiniz. (Hamilelikte Akıntı Çeşitleri)

Hamileyken yapılan Doğum Sağlık Sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak için Hemen Bizi Arayın.

Hamilelikte Vajinal Akıntı Renginiz Ne Anlama Gelir?

Ya hamilelik akıntınızın rengi beyaz veya berrak değilse? Bu hiçbir şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez. Örneğin, hamileliği takip eden haftada bir miktar lekelenme de görebilirsiniz. Yerleşme kanaması olarak adlandırılan bu akıntı, döllenmiş yumurtanın kendisini rahme yapışmasından kaynaklanır. Yine de adet döneminizin dışında bir zamanda herhangi bir kan gördüğünüzde kadın doğum uzmanınızla görüşün. (Hamilelikte Akıntı Çeşitleri) İşte hamilelik sırasında iç çamaşırınızda görünebilecek vajinal akıntı renklerinin tam bir listesi:

Temiz vajinal akıntı

Daha yaygın olarak lökore olarak adlandırılan bu erken gebelik akıntısı servikal ve vajinal salgılardan oluşur ve normaldir. Gebelikten hemen sonra ortaya çıkabilir ve hamilelik boyunca devam edebilir.

Berrak, lifli, mukuslu vajinal akıntı

Hamileliğin sonlarında, bu akıntı muhtemelen mukus tıkacının bir parçasıdır. Bu bir anda ortaya çıkabilir veya hamileliğin son haftalarında parça parça çıkabilir.

Krem rengi vajinal akıntı

Beyazımsı bir renk tonu da olabilir. Beyaz vajinal akıntı topaklanıyorsa ve buna kaşıntı veya yanma eşlik ediyorsa, mantar enfeksiyonunuz olabilir. Maya enfeksiyonları, hormonal kaymalar ve vajinadaki değişen pH nedeniyle hamilelik sırasında yaygındır. Kendinizi tedavi etmeden önce doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir; kadın doğum doktorunuz reçetesiz bir tedavi önerebilirken, diğer sorunları ekarte etmek önemlidir.

Kahverengi vajinal akıntı

Kremsi kahverengine benzeyen vajinal akıntı rengi de bir maya enfeksiyonuna işaret edebilir.

Koyu kahverengi vajinal akıntı

Hamilelik sırasında koyu kahverengi akıntı, vücudunuzu terk eden kuru kan olabilir. Kahverengi, mukus tıkaçınızın bir parçası olabilecek jöle benzeri bir kıvamdaysa ve miktarı normalden fazlaysa doktorunuzla görüşülmelidir.

Yeşil vajinal akıntı

Yyeşil, kötü kokulu hamilelik akıntısı klamidya veya trikomoniyaz gibi bir enfeksiyonun belirtisi olabilmektedir. Buna kaşıntı veya yanma eşlik edebilir. (Hamilelikte Akıntı Çeşitleri)

Sarı vajinal akıntı

Hamilelik sırasında sarı akıntı da bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Bir külot astarında veya iç çamaşırınızda ara sıra görülen sarımsı akıntı lekesinin sadece kuru idrar olabileceğini ve endişelenecek bir şey olmadığını unutmayın.

Gri vajinal akıntı

Uzmanlar, ince, balık kokulu, gri vajinal akıntının, doktor tedavisi gerektiren bakteriyel vajinoz (BV) gibi bir enfeksiyona işaret edebileceğini söylüyor.

Pembe vajinal akıntı

Pembe çizgili akıntı kanı ifade eder. Mutlaka bir şeylerin yanlış olduğunu göstermez, ancak lekelenmenin nedenini belirlemek için hemen doktorunuzla görüşmeniz iyi bir fikirdir.

Kırmızı vajinal akıntı

Ağır kanama veya pıhtı içeren akıntı düşük yapma belirtisi olabilirken, daha az miktarda kan (birkaç leke veya çizgiden fazla) tıbbi müdahale gerektirir. Erken gebelikte herhangi bir kalıcı lekelenme veya ağır kanama, doktorunuz tarafından muayene ve ultrason ile değerlendirilmelidir. (Hamilelikte Akıntı Çeşitleri)

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Akıntı Çeşitleri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by