Normal Doğum Nedir?

Spina Bifida,bebeklerin omurgasının normal bir şekilde oluşmadığı durumlarda meydana gelir. Hamilelikte Doğum Sağlık Sigortanız ile tespit edilebilir.

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum,diğer adıyla vajinal doğum, en basit ve en düşük risk düzeyinde ,tıbbi müdahale olmaksızın fizyolojik bir olay olarak, tanımlar. Hızlı tempolu, yüksek teknoloji dünyamızda, “normal doğum”un ne olduğu konusunda anlaşmakta güçlük çekiyoruz. Bazıları için bu terim bir oksimorondur çünkü tıp doktorları “hamileliğin bir hastalık olduğuna” inanırlar.

Normal doğum, 37 ila 42. gebelik haftaları arasında spontan doğum başlangıcı olan düşük riskli gebelik olarak tanımlanır. Annenin baştan sona serbest dolaşımı ve konumlandırılması ile bebeğin kendi kendine ilerlemesine izin verilir. Doğumdan sonra, anne ve bebek iyi durumdadır ve emzirme ve bağlanmayı başlatmak için sınırsız süreye izin verilir. Dünya Sağlık Örgütü, doğuma başlayan kadınların %70 ila %80’inin düşük risk altında olduğunu tahmin ediyor.

Doğum terimi  sadece doğum anı gibi algılansa da hamilelik, doğum ve doğum sonrası dönemi kapsar.

Artık hamilelik süreciniz başladıktan sonra da bir Sağlık Sigortası satın alabilir, gebelik muayenelerini 15 TL katılım payı ödemesi ile gerçekleştirebilir, test ve tetkiklerde ek ücret ödemezsiniz.

Doğum Sağlık Sigortası ile ; Anlaşmalı özel hastanelerde SGK anlaşmalı hekimlerden dilediğinizi seçer, süre içerisinde doktor değişikliği yapabilirsiniz. Hekiminiz ile ortak paydada dilerseniz normal doğum gerçekleştirebilir 2 geceye kadar hastane yatışınız için ek bir ücret ödemezsiniz.

Normal Doğumun Anne İçin Faydaları Şunlardır

  • Ameliyattan kaçınmak ve bunun sonucunda daha hızlı iyileşme süresi ve daha kısa hastaneye yatış
  • Daha hızlı laktasyon başlangıcı
  • Plasenta previa dahil olmak üzere gelecekteki gebeliklerde azalan komplikasyonla

Normal Doğumun Bebek İçin Faydaları Şunlardır

Bebek solunum sıkıntısı sendromu, yenidoğanın geçici apnesi ve solunumla ilgili  bebek solunum koşullarının azalması.

Muhtemelen bebeğin vajinal doğum sırasında normal vajinal ve bağırsak bakterilerine maruz kalması nedeniyle gelişmiş bağışıklık fonksiyonu.

Doğumun Evreleri

Doğum, fetüsü doğum kanalından iten ve doğumla sonuçlanan uterus kasılmaları ile karakterizedir. Doğum üç aşamaya ayrılır.

Normal Doğum Sancısı Nasıl Başlar?

Doğumun ilk evresi, kasılmaların başlamasıyla başlar ve serviksin 10 cm’de tamamen açılmasıyla sona erer.

Bu aşama ayrıca gizli ve aktif emek olarak ayrılabilir. Gizli faz, 0 ila 6 cm’lik servikal dilatasyon ile tanımlanır. Aktif faz, 6 cm ila 10 cm arasında servikal dilatasyon ile tanımlanır.

Doğumun ikinci evresi, serviksin 10 cm açılmasıyla başlar ve fetüsün doğumuyla sona erer. Bu aşama, anne tarafından güçlü kasılmalar ve aktif itme ile karakterizedir. 20 dakikadan 2 saate kadar sürebilir.

Doğumun üçüncü evresi,fetüsün doğumundan sonra başlar ve plasentanın doğmasıyla tamamlanır.5 ila 30 dakika arasında sürebilir.

Sadece Doğum Paketi

Normal doğumunuza haftalar hatta günler kala dahi sahip olabileceğiniz bir sağlık avantajıdır Sadece Doğum Paketi  Anlaşmalı özel hastanelerde geçerlidir ve doktor tercihinde bulunabilirsiniz. Dilerseniz hamileliğinizin en başından da sağlık sigortasına sahip olabilrsiniz.

Doğum Sağlık Sigortası ile,

  • Doğum sağlık sigortası ile hamilelik masraflarınızı avantajlı fiyatlarla karşılayabilirsiniz. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kapsamındaki tüm testler ve tetkikler sağlık sigortası teminatları içerisindedir.
  • Tek kişilik özel oda ve refakatçi giderleri, doğumda gerekli hallerde 2 geceye kadar hastanede  yatışınız, normal / sezaryen doğum ve standart anestezi giderleri sağlık sigortasının teminatları içerisindedir.
  • Bebeğinizin doğumdan sonraki ilk muayenesi, standart kontrolleri SGK tarafından karşılanır ve özel hastanelerde bu hizmetler için ek ücret ödemezsiniz. Gerekli olması halinde yeni doğan yoğun bakım giderlerinin tamamı %100 SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanır.
  • Bu paketle birlikte elde ettiğiniz muayene haklarınızı hastanenin diğer SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) bölümlerinde de kullanabilirsiniz.
  • Doğum Sağlık Sigortalarında  taksitle ödeme kolaylığı vardır.

Poliçe tutarınızın %20 lik kısmı devlet tarafından karşılanır. Yani sizlerin gebe takibi ve doğum harcamalarınız sigortamızca karşılanırken, sizler de devlet desteği sayesinde oldukça uygun bir fiyata sigortalı olmuş olursunuz

Devlet Desteği / Vergi Avantajı Nedir?

Kamuda veya özel sektörde çalışanlar, işverenler, gelir üzerinden vergi ödeyen herkes vergi avantajını kullanarak devlet desteğinden yararlanabilmektedir. Kendiniz, eşiniz ve çocuğunuz adına yaptırabileceğiniz sigortaların (doğum da dahil) poliçelerini iş yerinizdeki muhasebe bölümüne vermek suretiyle bu devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için uzman sağlık ekibimizi hemen arayın. 0(850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Normal Doğum Nedir? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by