Hamilelik Akıntısı Nasıl Olur?

Hamilelik Akıntısı Nasıl Olur? Hamile kalmadan önce Doğum Paketi ile hamilelikte sağlık giderlerinizi ekonomik rakamlara mal edin. %40 vergi avantajı sağlayın.

Hamilelik Akıntısı Nasıl Olur?

Hamilelik sırasında, bir kadının vücudu bir takım fizyolojik değişikliklere uğrar. Vücudu değişir, bebeğin ve gelecekteki doğumun durumuna uyum sağlar. Vajinal akıntında da değişiklikler olabilir. Hamile kaldıktan sonra, miktarı veya renkleri farklı olabilir, bu da genellikle bir kadını endişelendirir. Gereksiz yere endişelenmemek ve ayrıca bir kadın doğum doktoruna görünmek için olası bir nedeni kaçırmamak için hangi akıntıların normal olduğunu ve hangilerinin olmadığını bilmeniz gerekir.

Hamilelik Sırasında Hangi Akıntı Normal Kabul Edilir?

Hamileliğin farklı aşamalarında akıntının doğası biraz değişebilir. Standart seçenekler şunlardır:

 • Berrak veya beyaz akıntı;
 • Hoş olmayan koku yok;
 • Normal hacmi aşmamak;
 • Kaşıntı, yanma veya diğer ağrılı semptomlar eşlik etmez.

Aynı zamanda ilk 2-4 haftada günlük akıntı biraz artabilir ve kalınlaşabilir. Embriyonun rahim duvarına yerleşmesi ile ortaya çıkan, birkaç saat veya bir gün içinde hafif lekelenmelerin ortaya çıkması da mümkündür. (Hamilelik Akıntısı Nasıl Olur?)

Ne Tür Bir Akıntı İçin Kadın Doğum Doktoruna Görünmelisiniz?

Hamilelik sırasında, bir kadının bir kadın doğum doktorunu düzenli olarak ziyaret etmesi, muayene olması ve test yapması önerilir. İlk olarak, muayeneler ayda bir, daha sonra 2 haftada bir reçete edilir. Bu, hamile kadının sağlığını ve fetüsün gelişimini dikkatlice izlemenizi sağlar. Ancak rahatsızlık ortaya çıkarsa, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmeniz gerekir. Hamile kalmadan önce Doğum Paketi yaptırarak hamilelikte sağlık giderlerinizi ekonomik rakamlara mal edersiniz. Hamilelik öncesi sağlık sigortası yaptırmadıysanız üzülmeyin.. Hamilelik başladıktan sonra da doğumunuzu karşılayan bir Doğum Sağlık Sigortası ile siz anne adaylarımıza yardımcı oluyoruz. SİGORTA PARTNER AŞ. olarak 2010 yılında yürürlüğe giren sağlık sigortaları tebliği ile siz anne adaylarımıza özel hastanelerde ekonomik rakamlara sağlık hizmeti sunuyoruz.(Hamilelik Akıntısı Nasıl Olur?)

Endişe verici semptomlardan biri, atipik akıntının ortaya çıkmasıdır:

 • sarı, yeşil, kahverengi,
 • kanlı,
 • kalın,
 • çok bol,
 • mukus kıvamında,
 • hoş olmayan bir koku ile;
 • kaşıntı, yanma ve diğer semptomlar eşlik eder.

Akıntının niteliğindeki böyle bir değişiklik, bir enflamatuar veya bulaşıcı hastalığın gelişimi ve ayrıca hamileliğin komplikasyonları ile ilişkili olabilir. Kesin nedeni bulmak için testler yapmanız, ultrason yapmanız ve gerekirse başka çalışmalar yapmanız gerekir. (Hamilelik Akıntısı Nasıl Olur?)

Erken Hamilelikte Akıntı

Hamilelik oluştuğunda, vücutta değişiklikler başlar. Öncelikle progesteron hormonunun sentezi artar ve pelvik organlara kan akışı artar. Bu süreçlere sıklıkla bol vajinal akıntı eşlik eder. Yarı saydam, beyaz veya hafif sarımsı bir renk tonu ile olabilirler. Hoş olmayan bir koku veya cilt tahrişi olmamalıdır. Kısa bir süre sonra, progesteron seviyeleri düşer ve östrojen seviyeleri yükselir. Bu sırada serviksi kaplayan bir mukus tıkacı oluşur. Oluşumu da salgı artışına neden olabilir, ancak yavaş yavaş azalmalı ve daha sıvı ve şeffaf hale gelmelidir.

Ayrıca ilk haftalarda cenin yumurtası rahim duvarına tutunur ve bu da açık kahverengi akıntıya neden olabilir. Yaklaşık 5 ila 20 hafta arasında, akıntı aynı olmalıdır. (Hamilelik Akıntısı Nasıl Olur?)

Geç Hamilelikte Akıntı

Hamileliğin 20. haftasından 40. haftasına kadar akıntı normalde beyazdır, yabancı maddeler ve hoş olmayan bir koku içermez. Doğumdan önceki son haftada akıntı daha sıvı hale gelebilir. Çok fazlaysa, kadın doğum doktoruna gitmeyi gerektiren amniyotik sıvı sızıntısı olması mümkündür.

Hamilelikte Düzenli Kadın Doğum Muayenesi

Olağandışı akıntının birçok nedeni olabilir. Onları bulmak için muayenelere gitmeniz ve ardından gerekirse tedavi olmanız gerekir. Deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından düzenli olarak izlenmesi ve tüm tavsiyelerin uygulanması, olası komplikasyonlardan kaçınmaya ve en önemlisi doğuma konsantre olmanıza yardımcı olacaktır. Doğum Sağlık Sigortası hamilelik başladıktan sonra sahip olabileceğiniz bir sağlık sigortasıdır. Doğuma kadar rutin muayenelerinizi, test ve tahllillerinizi karşılar. Normal doğum ve sezaryen doğum sağlık sigortası teminatları içindedir. Muayenelerde sadece 15 TL öderken, toplam poliçe tutarı üzerinden de %40′a varan vergi avantajından faydalanabilirsiniz. ‘‘Devlet Desteği- Vergi Avantajı’ dediğimiz bu uygulama, sadece Doğum Sağlık Sigortası ile değil, diğer sağlık sigortası ürünlerinde de faydalanabileceğiniz bir artıdır. (Hamilelik Akıntısı Nasıl Olur?)

Bebeğinize, doğumundan kısa bir süre sonra Bebek Sağlık Sigortası yaptırarak, minik yavrunuzun sağlık giderlerini de ekonomik rakamlara mal edersiniz. Anlaşmalı özel hastanelerde, doktor tercihinde bulunabilir, Türkiye genelinde sigorta şirketlerine göre değişen anlaşmalı içerikleri ile ihtiyacınıza en uygun sağlık sigortasını SİGORTA PARTNER AŞ. aracılığı ile guvenle alabilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelik Akıntısı Nasıl Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by