Hamilelikte Aşı

Hamilelikte Aşı, anne adaylarının son dönemde en merak ettiği konular arasında. Aşılar ve Sağlık Sigortası hakkında bilgi için bizi arayın. 0(850) 346 1130 

Hamilelikte Aşı

Hamilelik sırasında bağışıklık sisteminiz ,vücudun doğal savunması, hamileliği korumak için zayıflar. Bu, enfeksiyonlarla daha az savaşabileceğiniz anlamına gelebilir. Hamile kadınların, hamile olmayan ve hastaneye kabul edilme olasılıkları daha yüksek olan kadınlara göre bazı hastalıkları yaşama olasılığı daha yüksektir. (Hamilelikte Aşı)

İnaktive edilmiş mevsimsel grip aşısı ve boğmaca aşısı gibi bazı aşılar, sizin ve bebeğinizin sağlığını korumak için hamilelik sırasında önerilir. İnaktive edilmiş bir aşı, koruduğu virüsün canlı bir versiyonunu içermez.

Tetanoz aşısı gibi bazı aşılar, gerekirse hamilelik sırasında tamamen güvenlidir.

Ama aşı tipine göre değişir. Örneğin, MMR (kızamık, kabakulak,  kızamıkçık) ve sarı humma aşılarının potansiyel risklerinden söz edilebilir ve aşı olup olmayacağına karar vermeden önce doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Hamilelikte Aşılar (Önerilen)

Nezle (Grip) Aşısı 

Hamilelik sırasında bağışıklık sisteminiz (vücudun doğal savunması) hamileliği korumak için zayıflar. Bu, enfeksiyonlarla daha az savaşabileceğiniz anlamına gelebilir. Bebek büyüdükçe, o kadar derin nefes alamayabilirsiniz, bu da zatürre gibi enfeksiyon riskini artırır. Bu değişiklikler grip riskini artırabilir – hamile kadınların, hamile olmayan ve hastaneye kabul edilme olasılıkları daha yüksek olan kadınlara göre grip komplikasyonları yaşama olasılığı daha yüksektir. Grip aşısı olmak, grip olma olasılığınızın daha düşük olduğu anlamına gelir.

Boğmaca Aşısı

Boğmaca çok ciddi bir enfeksiyondur ve en çok küçük bebekler risk altındadır. Boğmaca olan bebeklerin çoğu hastaneye kaldırılmaktadır. Hamilelikte boğmaca aşısı olduğunuzda, vücudunuz boğmacaya karşı korunmak için antikorlar üretir. Bu antikorlar, bebeğinize 8 haftalıkken boğmaca aşısı olana kadar bir miktar koruma sağlayarak geçer. (Hamilelikte Aşı)

Coronavirüs (COVID-19) Aşısı 

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız koronavirüs (COVID-19) aşısı olabilirsiniz.  Pfizer/BioNTech aşısı olmanız tercih edilir. Bunun nedeni, diğer ülkelerde hamilelik sırasında daha yaygın olarak kullanılması ve herhangi bir güvenlik sorununa neden olmamasıdır.

Sağlık Bakanlığı ise hamilelerin aşılanmasında ilk 3 ayı, anne adaylarının kendi tercihine bırakıyor. Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesinde hamilelikte korona aşısı ile ilgili,” Gebelikte ve emzirme döneminde COVID-19 aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan gebeler ve emziren kadınlara kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir. Aşının gebeliğin ilk üç ayında uygulanması tercih edilir” açıklaması yer alıyor. Size bir aşı önerildiğinde, öncesinde mutlaka doktorunuzla konuşun. (Hamilelikte Aşı)

Hamilelikte Seyahat Aşıları

Hamileyken, seyahat aşılarının gerekli olduğu ülkeleri veya bölgeleri ziyaret etmekten kaçınmak en iyisidir.  Hamileyken aşı gerektiren bölgelerden kaçınmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda, ihtiyacınız olabilecek herhangi bir aşının riskleri ve yararları hakkında kadın doğum doktorunuz ile görüşmelisiniz. Seyahat ettiğiniz bölgede yüksek bir enfeksiyon riski varsa, çoğu hastalık bebeğiniz için aşıdan daha zararlı olacağından, korunmasız seyahat etmektense aşı yaptırmak genellikle daha güvenli olabilir.

Örneğin sarı humma sivrisinekler tarafından yayılan bir virüstür. Şiddetli sarı humma geçiren çoğu insan bundan ölür. Sarı humma aşısı canlı bir aşıdır, ancak sarı hummanın yaygın olduğu bölgelere seyahat ediyorsanız, sarı humma riskleri çok yüksek olduğundan aşı yaptırmanız gerekli olabilir.

(Canlı Aşılar)

Bir aşı, MMR (kızamık, kabakulak, kızamıkçık) aşısı gibi, virüsün canlı bir versiyonunu kullanıyorsa, aşılanmadan önce genellikle bebeğinizin doğumunu beklemeniz tavsiye edilir.

Bunun nedeni, canlı aşıların doğmamış bebeğinizin enfekte olmasına neden olma potansiyelinin olmasıdır. Ancak herhangi bir canlı aşının doğum kusurlarına neden olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Bazen, enfeksiyon riski aşılama riskinden daha büyükse, hamilelik sırasında canlı bir aşı kullanılabilir. Kadın doğum doktorunuz hamilelik sırasında aşılar hakkında size daha fazla tavsiye verebilir.

Hamilelikte Aşı – Canlı aşılar şunları içerir:

  • BCG (tüberküloza karşı aşılama)
  • MMR (kızamık, kabakulak ve kızamıkçık)
  • Oral çocuk felci (bebeklere verilen 5’i 1 arada aşının bir parçasını oluşturur)
  • Oral tifo
  • Sarı humma

Hamileyken Doğum Sağlık Sigortası Yaptırabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Hamilelikte rutin kontrolleriniz çok önemlidir. Anlaşmalı özel hastanelerde kullanacağınız, muayeneler, tahliller ve doğumunuzu kapsayan bir sağlık sigortasına sahip olun. Muayenelerde yalnızca 15TL ödeyin. SGK kapsamındaki test ve tetkikler için ek ücret ödemeyin. Doğum Sağlık Sigortası yıllık prim tutarının %15 ile %40 ı arasında değişen oranlarda sağlık sigortalarında devlet desteği ile vergi avantajından siz de faydalanın.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Aşı Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by