Hamilelik Belirtileri ve Doğum Sigortası Zamanlaması

Hamilelik Belirtileri adet gecikmesi, bulantı, kusma, yorgunluk ve sık idrara çıkmakla başlar. Hamileyseniz; Doğum Sağlık Sigortası Yaptırın Özel Hastanelerde Sadece 15 TL ye muayene olun.

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri arasında; Adet gecikmesi, bulantı ve kusma, meme değişiklikleri, yorgunluk ve sık idrara çıkma, görülmeye başlar. Bu semptomların çoğuna stres veya bazı hastalıklar gibi diğer faktörler de neden olabilir. Hamilelik sırasında hormonlarınızda önemli değişiklikler meydana gelir. Bunlar çeşitli semptomları tetikler.

Bazı kadınlar hamilelik belirtilerinin çoğunu yaşarken, bazılarında sadece birkaç belirti olabilir. Erken gebelik belirtileri arasında adet gecikmesi, memelerde hassasiyet, yorgunluk, sık idrara çıkma ve bulantı ve kusma (sabah bulantısı) yer alabilir. Bununla birlikte, bu belirtiler diğer faktörlerden kaynaklanabilir ve mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka kadın doğum doktorunuzdan randevu alın.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Adet gecikmesi (amenore), mide bulantısı (sabah bulantısı) veya yorgunluk gibi hamilelik belirtilerinin çoğu stres veya hastalıktan da kaynaklanabilir, bu nedenle hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, evde hamilelik testi (idrar testi) yapın daha sonra… İdrar testi, kan testi veya ultrason taraması yapılmak üzere;  Kadın doğum doktorunuz ile görüşün.

Hamile kalmadan önce ve hamilelik döneminde yapılabilen Sağlık Sigortaları ile;

  • Anlaşmalı özel hastanelerde sadece 15TL SGK katılım payı  ile muayene olun.
  • Hamilelik döneminiz boyunca SGK kapsamındaki test ve tahliller için ek ücret ödemeyin.
  • Hastane ve doktor, tercih ve değişikliği  hakkınız olsun.
  • SGK anlaşmalı doktorunuzun ünvanı dolayısı (Prof., Doç., Uzm. )  ile ek ücret ödemek durumunda kalmayın.
  • Olası hastane yatışlarınız sağlık sigortası ile %100 karşılansın.
  • Sağlık sigortalarında ortalama %20 tutarında vergi avantajı sağlayın. Daha ekonomik fiyata maal edin.

Kaçırılan dönem / Adet gecikmesi

Adet gecikmesi genellikle olası hamileliğin ilk işaretidir. Bununla birlikte, bazı kadınlar, beklenen adet dönemlerinde hafif kanama yaşarlar. Hamilelik için sağlık sigortanızda, bu dönem belirleyicidir. Hamilelik öncesinde ve hamileyken doğum sağlık sigortası yaptırabiliyor olsanız da, erken dönemde planlı olmak daha ekonomik ve daha avantajlıdır. (Bilgi Alın) 

Mide bulantısı ve kusma ‘Sabah hastalığı’

Hamile kadınların yarısından fazlasını etkileyen bir durumdur sabah hastalığı. Semptomlar bulantı ve kusmayı ve iştah kaybını içerir. Sabah bulantısı olan kadınların çoğu sadece sabahları semptomlar almaz, aynı zamanda tüm gün boyunca bunları yaşar. Sabah bulantısı genellikle hamileliğin dördüncü ila altıncı haftası civarında başlar ve daha uzun süre devam edebilir veya yaklaşık 32 haftada yeniden geri dönebilse de, genellikle 12. haftada düzelebilir.

Meme değişiklikleri

Hamilelik sırasında göğüsler daha dolgun, şiş ve hassas hale gelir. Bu değişiklikler, adet döneminizden birkaç gün önce fark etmiş olabileceğiniz değişikliklere benzer. Hamilelik sırasında meme başı çevresindeki cilt koyulaşır ve memedeki damarlar daha belirgin hale gelir.

Tükenmişlik

Ezici yorgunluk erken gebelikte yaygındır. Bu büyük olasılıkla, progesterondaki büyük artıştan kaynaklanır. Gebeliği sürdürmek ve bebeğin büyümesine yardımcı olmak için progesteron gereklidir, ancak aynı zamanda metabolizmanızı da yavaşlatır. Bu erken aşamada mümkün olduğunda biraz daha uyumaya veya dinlenmeye çalışın. Enerji seviyeleriniz, muhtemelen, plasenta iyice yerleştiğinde, hamileliğin dördüncü ayı civarında tekrar yükselecektir. Hamilelikte yorgunluk, çoğunlukla demir eksikliğinden kaynaklanan anemiden de kaynaklanabilir. Hamilelikte demir eksikliği anemisinin önlenmesinde demirden zengin besinlerin tüketilmesi önemlidir. Hamilelikte aneminin tıbbi tedavisi demir takviyesi almayı içerir.

Sık idrara çıkma

Hamilelik, vücut sıvılarının seviyelerinde bir artışa ve daha fazla böbrek verimliliğine neden olur. Şişen rahim de mesaneye baskı yapar. Sonuç olarak, çoğu kadın hamile kaldıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde daha sık idrara çıkma yaşamaya başlar.

Yemek isteği

Hamilelikte, özellikle süt ve diğer süt ürünleri gibi enerji ve kalsiyum sağlayan yiyecekler için belirli yiyeceklere karşı istek çok yaygındır. Ayrıca daha önce sevdiğiniz yiyecekler için ani bir tatsızlık fark edebilirsiniz. Hatta bazı kadınlar, toprak veya kağıt gibi gıda dışı maddeler için alışılmadık bir tat geliştirir. Buna ‘pika’ denir ve bir besin eksikliğini gösterebilir. Bu gelişirse lütfen doktorunuzla görüşün.

İstediğiniz Dönemde, Doğum Sağlık Sigortası Bizi Arayabilirsiniz.

SİGORTA PARTNER AŞ,  , ülkemizde marka değeri yüksek olan yirmi dokuz şirket ile hizmet sunuyoruz. Bilgi, tecrübe ve güvenilirlikle verdiğimiz Sağlık Sigortası hizmetlerinin yanında, kasko, trafik sigortası, konut sigortası, seyahat sigortası gibi çeşitli ve çok yönlü sigortacılık hizmetlerimiz ile siz sigortalılarımıza 2017 yılından beri hizmet vermekteyiz.

Hamilelik öncesi ya da hamilelik dönemi, çocuk sağlık sigortası, trafik ve kasko sigortaları için hizmet verdiğimiz 700 de fazla memnun sigortalı yorumlarımızı incelemelisiniz. 0(850) 346 1130 

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelik Belirtileri ve Doğum Sigortası Zamanlaması Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by