Limitsiz Doğum Teminatı

Sağlık Sigortası Limitsiz Doğum Teminatı

Limitsiz doğum teminatı, terimi hakkında merak ettikleriniz, detaylarını ve limitsiz doğum teminatı sahibi olmak için doğru zamanlama hakkındaki tavsiyelerimizi yazımızda bulabilirsiniz.

Limitsiz Doğum Teminatı Nedir?

Limitsiz Doğum Teminatı; Hamilelik döneminiz başladığında, muayeneleriniz, tahlilleriniz ve doğum anına kadar, (doğum, oda, refakatçi giderleri dahil) ihtiyaç duyacağınız sağlık harcamalarınızı karşılayan bir sağlık sigortası teminatıdır.

Limitsiz Doğum Teminatı Nasıl Alınır?

Standart Özel Sağlık sigortalarında sigortalılarımızın alması gereken ana teminat ve olmazsa olmaz; Yatarak Tedavi Teminatıdır. Bu teminat sigortalılarımızın hastane yatışlarının gerçekleşmesi durumunda medikal takip veya cerrahi yatış harcamalarını karşılamak amacındadır. Yatarak tedavi teminatına sahip bir sağlık sigortanız var, fakat doğum teminatınız (annelik teminatı) yok ise; Doğuma bağlı yatışlarınız, doğum eyleminiz sağlık sigortanızdan karşılanmaz. Bu nedenle sağlık sigortanızda ana teminat olan; Yatarak Tedavi teminatı yanında ek teminatlar almalısınız.

Hangi Ek Teminatlar Alınır?

  • Yatarak Tedavi + Doğum Teminatı (1)
  • Yatarak Tedavi + Ayakta Tedavi + Doğum Teminatı (2)

Sağlık Sigortasına Doğum Teminatı Eklemek

Özel Sağlık Sigortanıza ihtiyaçlarınıza göre diğer ek teminatları ekleyebilirsiniz. Sadece yatarak tedavi teminatlı bir sağlık sigortasına doğum teminatı eklemeniz durumunda, ayakta tedavi kapsamında muayene ve tahliller için bir teminat almadığınız için;  Bu durumda eklediğiniz doğum teminatınız, sadece doğum eyleminizi  karşılar. Muayene ve tahlillerinizi gebelik süresince kendiniz ödemelisiniz.

Elbette, yatarak tedavi teminatınıza hem ayakta tedavi teminatı hemde doğum teminatı eklenebilir. Bu durumda; Gebelik süresince muayeneleriniz, gerekli test ve tetkikler ile doğum eyleminiz, sağlık sigortanızın doğum teminatından karşılanabilir.

Doğum Teminatı Limitleri – Limitsiz Doğum Teminatı

Sağlık sigortası yaptırırken yatarak tedavi teminatınızın zorunlu teminat olduğundan bahsetmiştik. Limitsiz bir yatarak tedavi teminatınızın olması yatış ve ameliyatlarınızın üst limit olmaksızın karşılanması anlamına gelir. Limit uygulanmamasına rağmen sağlık sigortası teminatlarının hangi oranda sigorta şirketi tarafından karşılanacağı da sigorta poliçenizi satın alırken belirlenmiştir. Örneğin limitsiz olarak sunulan yatarak tedavi teminatı, genellikle hastadan (sigortalı) sağlık harcamalarına katılımda bulunması beklenmeden %100’lü olarak sunulur. Özetle yatarak tedavi teminatları harcamalarınızın tamamını %100’ünü üst limit olmadan karşılayacaktır.

Peki Doğum teminatı da limitsiz midir? 

Sağlık sigortanıza ek teminat olarak alabileceğiniz doğum teminatı, ana teminatınızdan farklı olarak planlanır ve sizin ihtiyaçlarınıza göre kararınıza bırakılır. Örneğin bir sağlık sigortasındaki doğum teminatı; 3bin TL, 5bin TL, 7bin TL yada limitsiz doğum teminatı gibi farklı alternatifler ile sunulabilir. Elbette her bir seçeneğin size olan faydası kadar, ödemeniz gereken prime bağlı olarak da bir maliyeti olacaktır. Bu maliyeti, doğum yapmak istediğiniz hastane alternatiflerindeki ihtiyacınıza göre belirliyor olmanız, sigortacınızdan destek almanız, hem ekonomik hemde en avantajlı sağlık sigortasını satın almanız için işinizi kolaylaştıracaktır.

Toplam doğum teminatı limitiniz, poliçenizdeki diğer teminatlarla ilişkilendirilir. Örneğin; 5bin TL doğum teminatı limitine sahip olan bir sağlık sigortanız var. Sağlık sigortanızda ayakta tedavi teminatını almamışsanız… Buradaki 5bin TL’den sadece doğum eyleminde yararlanabilirsiniz.

Poliçenizi yaptırırken “Yatarak Tedavi + Ayakta Tedavi + 5bin TL Doğum teminatı” ile satın aldıysanız; Gebelik süresince toplam 5bin TL’yi aşmadan muayeneler, tahliller ve doğum eyleminde de bu limiti kullanabilirsiniz. Harcamalarınızın toplamının 5bin TL’yi aşacağını düşünüyorsanız…. Elbette buna baştan karar vermeli, planlamalı ve doğum teminatınızı daha yüksek bir tutarla yada limitsiz doğum teminatı olarak tercih etmelisiniz. Çünkü; Daha sonra teminatınızın limitinizi artırma şansınız olmayacak.

Doğum Teminatı Bekleme Süreleri

Hamilelik için henüz planlama aşamasındaysanız, yani henüz hamile değilseniz; Sağlık sigortanıza ek olarak alacağınız doğum teminatı için tahmin edebileceğinizden daha fazla alternatifiniz var!

Sigorta şirketleri sizin ne zaman doğum planı yaptığınızı, ne zaman bu harcamaları ödemeye başlayacaklarını bilmek isterler. Bunu şansa bırakmak ve kısmet demek… Bizim alışkanlıklarımız arasında olsa da! Sağlık sigortası doğum teminatından en iyi şekilde yararlanmanız için; Biraz planlama yapmanız gereken bir dönemdesiniz..

Örneğin sağlık sigortalarında hamileliğin başlaması yada doğum yapacağınız tarih için bazı bekleme süreleri uygulanır. Bu süreler üstelik, oldukça katıdır. 12 ay bekleme süresi olan bir doğum teminatı alıp öncesinde hamile kalır yada doğum yaparsanız, doğum teminatından yararlanmak için pek şansınız olmayacaktır. Bu nedenle isterseniz, 12 ay bekleme süreli doğum teminatı yerine;

Bekleme süresi olmadan, yada hamileyken yapabildiğimiz doğum sağlık sigortaları eminiz ki kulağa pek hoş geliyordur. Fakat unutmayın! Farklı onlarca alternatif olduğundan ve bunların farklı maliyetlerinden de bahsetmiştik. Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz; Hastane planlamasından, maliyetlerinize, hangi sigorta şirketinin hangi ürününü almanız gerektiğine kadar destek olmak için.. Biz hazırız.

Bize yazın. Biraz planlamalarınızı birlikte konuşalım ve Siz hemen en iyi teklif alın.

Hamilelik başladıktan sonra  da yapabildiğimiz doğum sağlık sigortaları, Hamilelik döneminde muayenelerinizi, tahlillerinizi ve doğumu karşılar. Alışılagelmiş sağlık sigortalarından farklı olarak; Hamileyken yapılabilmesi gibi önemli bir farklılıkla birlikte; İstediğiniz anlaşmalı özel hastaneyi seçebilmenizi, gerekli görürseniz doktorunuzu ve hastanenizi değiştirme hakkınızı doğuma kadar saklı tutar.

Doğum Sağlık Sigortasının çok fazla anne adayı tarafından tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri ise; DEVLET DESTEĞİ ‘dir. Doğum sağlık sigortanız yada doğumdan sonra yeni doğan bebek sağlık sigortası, çocuklarınız, aile bireyleriniz için yaptıracağınız sağlık sigortalarının tümü %15 ile %40 arasında değişen oranlarla vergi avantajına sahiptir. Böylece,  çalışanlar yada iş yeri sahipleri için yıllık gelir vergisi oranınız kadar devlet desteğinden yararlanır. Sağlık sigortanızı %40’a kadar daha uygun fiyatlara maal etmiş olursunuz. Devlet desteği hakkında detaylı bilgi için tıklayın;

Soru Sor
Whatsapp
Limitsiz Doğum Teminatı Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by