9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir? Doğum Sağlık Sigortası ve  Bebek Sağlık Sigortası ile sağlık giderlerinizde nasıl avantaj sağlayacağınızı öğrenmek için Bizi Arayın.

9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

9 haftalık hamilelik, bir çocuğun gelişiminin fetal döneminin başlangıcıdır. Embriyo artık fetüs olarak adlandırılıyor! Bu, uteroplasental dolaşımın yeni bir aşamaya (allantoid) girdiği ve çocuğa temelde farklı bir yaşam kalitesi verdiği hamilelik takviminizde önemli bir tarihtir. Şu andan itibaren, anneden fetüse besin ve oksijen iletimi önemli ölçüde iyileştirildi.

9 Haftalık Gebelikte Sağlık ve Duygular

9 Haftalık gebelikte rahmin boyutu ortalama 11,8 x 6,2 x 8,9 cm’dir, kasık bölgesinde bulunur, ancak her gün bebek büyüdükçe uzar. Bu bağlamda, tüm gebelik süresi boyunca alt karın ve bel bölgesinde çekme ağrıları ortaya çıkabilir. Lekelenme olmadıkça size ve bebeğinize tehdit oluşturmazlar. İkinci durumda, hemen bir doktora danışmalısınız. (9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler)

Bununla birlikte, hamilelik dışındaki hormonal dengesizlik genellikle bir kadının ciddi endokrin sistem hastalıkları olduğunu gösterir. Bu nedenle, idame tedavisinin yokluğunda, bir çocuğun doğumundan sonra meme rahatsızlıklarının oluşması muhtemeldir. Ayrıca, emzirmenin erken kesilmesi, hastalığın yeniden başlamasına neden olarak süt kalıntılarının durgunlaşmasına ve bireysel meme kanallarının iltihaplanmasının gelişmesine neden olabilir.

Şu anda bazı kadınlar bebek için bir şeyler örmeye bayılıyorlar. İğne işi harika bir yatıştırıcıdır ve ilk çocuk gardırobunu hazırlamanıza olanak tanır. Kil ile resim yapmaya veya heykel yapmaya başlamanız, mümkün olduğunca sık doğaya hayran kalmanız, parkta kuşları veya akvaryum balıklarını izlemeniz harika. (9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler)

Evcil hayvanlarla ruh halini ve esenliği mükemmel bir şekilde iyileştirir tabii alerji olmaması koşuluyla. Ancak bir kediniz varsa, bu evcil hayvanlardan insanlara bulaşan toksoplazmoza yakalanma riskini ortadan kaldırmak için çöp kutusunu temizlemekten kaçınmanız gerekir. Bu konu önemlidir.

Kontrendikasyonların yokluğunda (geçmişte plasental abruption veya düşük yapma tehdidi), hamile kadınlar için yogaya kaydolabilirsiniz. Yoga sadece egzersizleri değil, aynı zamanda genel refahı ve ruh halini iyileştirmeye, sindirimi normalleştirmeye, baş ağrılarını hafifletmeye ve uykuyu geri kazanmaya yardımcı olan nefes egzersizlerini de içerir. Evde meditasyon yapabilir veya güzel melodik seslerle rahatlatıcı bir an yaşayabilirsiniz.

5 Haftalık Gebelikte Annenin Vücudu

9 Haftalık gebelikte göbek hala neredeyse görünmezdir. Karınları zayıf olan ve ayrıca bireysel fizyolojik özelliklere sahip ve iki veya daha fazla çocuğun taşınması sırasında, formların hafif bir şekilde yuvarlanması zaten mümkündür. Sporcu kadınlarda, rakam uzun süre gergin kalır ve hamileliğin ortasında bile başkalarının “ilginç pozisyonlarını” tahmin etmesi zordur.

Bu zamanda, bir kadının metabolizması, çocuğun büyüyen vücudunun ihtiyaçlarına göre ayarlanarak değişir, bu nedenle artan açlık yaşayabilirsiniz. Kadın doğum doktoru, proteinli gıdalara odaklanarak diyetinizi ayarlamanıza ve ayrıca belirli eser elementler ve vitaminler almanıza yardımcı olacaktır.

Bebekte hareketlenme gelişmesine rağmen, 9 haftalık gebelikte bebeğin titremeleri fark edilmez. 4-5 aylıkken ilk hareketlerini fark edeceksiniz. Bununla birlikte, anne adayı ile bebek arasında zaten güçlü bir bağ kurulmuştur. Sizin deneyimlediğiniz her şeyi çocuk da hisseder. Bu nedenle, örneğin bir komedi filmi izlemek veya bir sanat galerisini ziyaret etmek, keyifli alışverişler ve arkadaşlarla bir araya gelmek, stresten kaçınmak ve mümkün olduğunca sık olumlu duygular yaşamak önemlidir.

Eğer kullanıyorsanız, sigara ve alkol tüketimini acilen terk etmelisiniz. Hamilelik egzersizleri gibi daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeye başlamalısınız. Kadın doğum doktorunuza hamilelik sırasında ne tür egzersizler yapabileceğinizi sorup ve önerdiği hamilelik dönemi  vitaminleri almaya  başlayabilirsiniz. (9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler)

Hamilelikte Doğum Sağlık Sigortası Neleri Kapsamaktadır?

Anne adaylarının birçoğu güvenli ve ekonomik bir hamilelik yaşamak için Doğum Sağlık Sigortası yaptırmaktadır. Doğum sağlık sigortası ile hamilelik dönemi muayenelerinde sadece 15 TL SGK katılımı ödersiniz.

Bebeğiniz İçin Sağlık Sigortası

Bebek sağlık sigortası, bebeğin doğumdan sonra yaşayabileceği sağlık sorunlarının muayene ve tedavi giderlerini karşılar ve bebeğin iyi şartlarda özel hastanelerde bakılmasını sağlar. Dilerseniz bebeğinize de doğumdan sonra sağlık sigortası yaptırabilir, onun da sağlığını güvence altına alabilirsiniz. (9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler)

SİGORTA PARTNER AŞ. olarak Google Yorumlarda, memnun sigortalılarımızın yorumlarını okuyabilir, sadece sağlık için değil, diğer sigortacılık işlemleriniz için de uzman ekibimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. 0850 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by