Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Hamilelik

Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Hamilelik. Siz de uygun rakamlarla doğum sağlık sigortasından faydalanmak ve detaylı bilgi almak için bize ulaşın. 0(850) 346 1130 

Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Hamilelik

Hamilelik sırasında neredeyse ilk günden beklemeniz gereken meme değişiklikleri vardır. Bu hormonlardan kaynaklanır. Hormon seviyeleri arttıkça, kan akışı ve sıvı tutulması da göğüslerinizin şişmesine, acımasına ve dokunmaya karşı hassas olmasına neden olur. Aslında, meme hassasiyeti hamileliğin erken belirtilerinden biri olabilir. Ama bu iyidir çünkü bu meme değişiklikleri bebeğinizin gelişine hazırlanıyor olabilir.

Erken Hamilelikte Meme Değişiklikleri

Hamilelik sırasında beklemeniz gereken bir takım göğüs değişiklikleri vardır:

  • Büyüme ve genişleme: 6-8 hafta civarında, göğüsleriniz büyür ve hamileliğiniz boyunca büyümeye devam eder. Cildiniz gerildiğinde göğüsleriniz kaşınabilir ve çatlaklar gelişebilir.
  • Hassasiyet ve aşırı duyarlılık artabilir.
  • Cildin pigmentasyonunu etkileyen hormonlar nedeniyle meme uçları ve areolaları (meme uçlarınızın etrafındaki cilt) koyulaşabilir.
  • Göğüslerinizle birlikte koyulaşmış damarlar (göğüslerinize artan kan akışı nedeniyle) görünür hale gelebilir.
  • Üçüncü ay civarında, göğüsleriniz kolostrum olarak bilinen sarımsı, kalın bir maddeyi sızdırmaya başlayabilir. Bazı kadınlarda daha erken sızabilirken, bazı kadınlarda doğuma kadar hiç sızıntı olmaz.
  • Meme uçları daha fazla dışarı çıkar ve areolalar ve meme uçları büyür.
  • Ayrıca areolalarda küçük şişlikler fark edebilirsiniz. Bunlar montgomery tüberkülleri adı verilen küçük yağ üreten bezlerdir. (Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Hamilelik)

Hamilelik Sırasında Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Hissini Nasıl Hafifletebilirim?

Bu değişikliklerden bazılarını daha rahat ve yönetimi daha kolay hale getirmek için uygulayabileceğiniz bazı yararlı öneriler şu şekildedir;

Büyüme ve Genişleme

İyi bir destekleyici sutyen satın almak, göğüsleriniz büyüdükçe daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

  • Annelik ve emzirme sütyenleri genellikle ekstra kancalara sahiptir ve balenli kapları yoktur. Ayrıca ekstra destek ve rahatlık için yapılmıştır. Emzirmeye başladığınızda, daha rahat için emzirme sütyenine geçmek isteyeceksiniz.
  • Uyku sutyenleri daha büyük göğüsler için destek sağlamaya yardımcı olur. Geniş askıları ve yumuşak pamuklu astarlı olanları tercih edebilirsiniz.
  • Spor sütyeni kullanabilirsiniz. Hamilelik sırasında egzersiz yaparken, göğüsleriniz daha ağır olduğundan, üzerinize tam oturan destekleyici bir sütyen giymek özellikle önemlidir. İyi bir spor sütyeni ihtiyacınız olan ek desteği sağlayabilir ve rahatsızlığı en aza indirebilir. (Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Hamilelik)

Hassas Göğüsler

Vücudunuzdaki hormonlar göğüslerinizi emzirmeye hazırlıyor. Süt kanalları hamileliğin erken döneminde sütle dolarken büyür ve gerilir. Tüm bunlar göğüslerinizin, özellikle meme uçlarınızın daha hassas olmasına neden olur. Bu size rahatsızlık verebilir.

Kolostrum: Kolostrum veya ön süt, sindirimi kolay tatlı ve sulu bir sıvıdır. İkinci üç aylık döneminizde göğüsleriniz kolostrum üretmeye başlayacaktır. Kolostrum ilk başta kalın ve sarı görünür ve doğum yaklaştıkça solgun ve neredeyse renksiz hale gelir. Kolostrum, sütünüz gelmeden önce bebeğinize ilk birkaç öğününü sağlayacaktır. (Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Hamilelik)

Göğüslerinize masaj yapıldığında veya cinsel olarak uyarıldığında herhangi bir zamanda akıntı olabilir. Bu olduğunda alarma geçmenize gerek yoktur ve gerçekleşmezse endişelenmenize gerek yoktur. Hamilelikte akıntı yaşamayan kadınlar bebekleri için süt üretirler.

Hamilelik ve Meme Kanseri

Hamilelik sırasında kendi kendine meme muayenelerine devam etmek önemlidir. Ne yazık ki, hamilelik sırasında, göğüslerinizin yaşadığı tüm değişiklikler nedeniyle bunu başarmak daha zordur. Göğüsleriniz büyüyor, hassas ve hatta bazen topaklı olabilir. Hamilelik sırasında 4-5 haftada bir memelerinizi muayene etmeniz yine de önemlidir. (Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Hamilelik)

Hamilelik sırasında kadınlarda görülen çok yaygın topaklar tıkanmış süt kanallarıdır. Bunlar göğüslerinizdeki kırmızı, dokunması hassas, sert yumrulardır. Sıcak kompresler (duşta göğüslerinize ılık su akıtmak veya ılık bir bez uygulamak) ve masajlar muhtemelen kanalı birkaç gün içinde temizleyecektir. Yeni bir yumru olup olmadığından emin değilseniz, bir sonraki ziyaretinizde doktorunuza söyleyiniz. (Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Hamilelik)

Meme kanserinin 35 yaşın altındaki kadınlarda nadir olduğunu unutmayın. Bebek sahibi olmayı planlıyorsanız ve 35 yaşın üzerindeyseniz, hamile kalmadan önce kadın doğum doktorunuza mamografi hakkında soru sormayı düşünebilirsiniz.

Hamilelikte Sağlık Sigortası Yaptırabilirsiniz

Hamile kalmadan önce ve hamilelik başladıktan sonra yapılabilen sağlık sigortanız ile kadın doğum doktorunuzu kendiniz seçin. Anlaşmalı özel hastanelerden hangisinde doğum yapacağınıza siz karar verin. Muayenelerde sadece 15 TL SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu) katılım payını ödeyin ve test tetkiklere, normal ve sezaryen doğum için ek/fark ücret ödemeyin. Vergi avantajından faydalanın.

Siz de uygun rakamlarla doğum sağlık sigortasından faydalanmak, doğum paketleri hakkında detaylı bilgi almak için uzman sağlık ekibimiz ile iletişime geçin. 0(850) 346 1130 

Soru Sor
Whatsapp
Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Hamilelik Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by