Hamileliğin İlk Günleri

Hamileliğin İlk Günleri Nasıldır? Doğum Sağlık Sigortası ile Kadın Doğum Bölümü muayenesi sadece 15 TL. Siz de faydalanmak için Hemen Bizi Arayın.

Hamileliğin İlk Günleri

Aslında referans alınan bu ilk haftada hamilelikle ilgili bir şey olmaz. Kadın adet görme ile yeni bir adet döngüsüne başlar. Bu nedenle her kadının adetinin nasıl olduğuna bağlı olarak 3-7 gün arasında sürebilen bir adet dönemi vardır. Hipofiz hormonları FSH ve LH yeniden salgılanmaya başlayacak ve bunun sonucunda yumurtalık yeni foliküller geliştirmeye ve seks hormonları salgılamaya başlayacaktır .

Yumurtalık tarafından östrojen salınımı sayesinde endometriyum yeniden çoğalır ve adet sona erdiğinde kalınlaşmaya başlar. Endometriyum, her adet döngüsü ile büyüyen ve daha sonra adet sırasında dökülen rahmin iç astarıdır.

Adet döngüsü çok kısa olan veya adetleri düzensiz olan kadınlar bu ilk haftada yumurtlayabilir ve bu nedenle normal olmamakla birlikte korunmasız cinsel ilişkiye girerlerse hamile kalırlar. (Hamileliğin İlk Günleri)

Kadınlarda İlk Hamilelik Belirtiler

Kadının bu ilk haftasında fark ettiği belirtiler adetle ilgili belirtilerdir. Aşağıda onlar hakkında yorum yapıyoruz:

Kısacası ilk haftada fark edilen belirtiler adet kanaması ve ağrıya bağlı belirtilerdir. Bu belirtilerin adet öncesi hissedilmesinin de normal olduğu unutulmamalıdır. (Hamileliğin İlk Günleri)

Hamileliğin İlk Günlerinde Bakım

Anne adayı hamile kalma sürprizi yaşadıysa ve bunu beklemiyorsa, hamilelik testinden önceki bu ilk haftalarda alışkanlıklarını değiştirmemiş olabilir. Ancak hamile kalmak isteyen veya tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının kendilerine bakmaya başlamaları ve vücutlarını gelecekteki hamileliklerine hazırlamaları gerekmektedir. İşte size bazı öneriler sunuyoruz:

Besleme

Bu durumlarda özel bir diyet yoktur. Genel olarak, iyi alışkanlıkları takip etmek, her şeyi yemek ve hiçbir öğünü atlamamak tavsiye edilir. Et, balık ve yumurta gibi protein yönünden zengin besinlere dikkat etmeye başlamalısınız . Her gün meyve, sebze ve tahıl tüketmek de iyidir.

Hamilelik sırasında, daha yüksek bir kalsiyum ve folik asit alımı gereklidir. Bu nedenle, hamilelik planlarken ve ilk günlerinde daha fazla miktarda süt ürünleri ve folik asit vitamin kompleksleri almaya başlamanız önerilir.

Bu önyargı aşamasında, bir kadın kahve veya çayı da kesmeye çalışmalıdır. Kafein, hamilelikte kansızlığı önlemek için gerekli bir besin olan demirin emiliminde tıkanmaya neden olur.

Son olarak, hamile kadınlarda ciddi hastalıklar olan toksoplazmoz ve listeriosise karşı önleyici tedbirlerin alınması önemlidir . Bunu yapmak için meyve ve sebzeleri iyi yıkamak ve çiğ et, balık veya jambon veya suşi gibi kabuklu deniz ürünleri yememek gerekir.

Alkol ve Tütün

Kadın bu alışkanlıklarını hamileliğin düşünüldüğü anda bırakmalıdır. Sağlığa zararlı olmalarına ek olarak, fetüsün gelişimini etkileyebilir ve düşük veya erken doğum olasılığını artırabilirler. Nikotin, oksijenin plasenta yoluyla fetüse ulaşmasını engeller ve yenidoğanda bronşiyal hastalıklara neden olabilir. Öte yandan, alkol bebekte fiziksel ve zihinsel sorunlara neden olabilir. İçki içen kadınlar ayrıca fetüste ciddi malformasyonlara neden olan fetal alkol sendromu geliştirme riski altındadır. (Hamileliğin İlk Günleri)

Adet döngünüzün ilk haftasında hamile kalmaya çalışıyorsanız, ideal olarak hamileliğin başlangıcında idrar enfeksiyonu yaşamamak için bazı önerileri dikkate almalısınız:

  • Bol su için ve sık idrara çıkın
  • Vajinadan anüse kadar samimi bölgenin hijyenine daha fazla dikkat edin.
  • Cinsel ilişkiden sonra mesaneyi boşaltın
  • Tahriş edici sabunlar kullanmayın

Hamilelik Planlıyorsanız..

Hamilelik planlıyorsanız, konu hakkında araştırmaya başlamaktan zarar gelmez. İnternette güvenilir bilgi kaynakları arayabilir veya hamile kadınlar için bol miktarda tavsiye bulabileceğiniz tipik dergileri satın alabilirsiniz.

Ayrıca beslenme, egzersiz, bebeğin gelişimi vb. ile ilgili tüm soruları sorabilmek için Doğum Sağlık Sigortası ile Kadın Doğum Bölümü muayenesi sadece 15 TL. Ayrıca Doğum Sağlık Sigortası ile

  • Hamilelik döneminiz boyunca SGK kapsamındaki test ve tahliller için ek ücret ödemezsiniz
  • Hastane ve doktor, tercih ve değişikliğinde bulunma şansınız vardır.
  • SGK anlaşmalı doktorunuzun ünvanı dolayısı ile ek ücret ödemek durumunda kalmazsınız.
  • Olası hastane yatışlarınız sağlık sigortası ile %100 karşılar.
  • Sağlık sigortalarında ortalama %20 tutarında vergi avantajı vardır. (Hamileliğin İlk Günleri)

Sadece doğum paketi

Hamilelik öncesi doğum paketi

Hamileyken doğum paketi

Çocuk sağlık sigortası

Tek başına bebek sağlık sigortası

Anlaşmalı özel hastaneler ve tüm sağlık sigortası

ürünleri hakkında detaylı bilgiyi uzman sağlık ekibimizden alın. Size uygun sağlık sigortası teklifleri için hemen bizi arayın.

0(850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Hamileliğin İlk Günleri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by