Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır? Hamilelik planlıyorsanız, sağlık giderleriniz için tam da şimdi Sağlık Sigortası yaptırmanızı öneriyoruz.0(850) 346 1130

Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Hamileliğin oluşabilmesi için sperm hücresinin yumurta hücresi ile birleşmesi gereklidir. Hamilelik resmen döllenmiş bir yumurtanın, rahminizi kaplayan dokuya (rahim duvarınız) yerleştiğinde başlar. Cinsel ilişkiden sonra hamileliğin oluşması 2 ila 3 hafta sürer.

Nasıl Hamile Kalınır?

Hamilelik, birkaç adımı olan oldukça karmaşık bir süreçtir. Her şey sperm ve yumurta ile başlar. Sperm, testislerde ( yumurta) üretilen mikroskobik hücrelerdir. Sperm, boşalmada penisten çıkan meni (süt) oluşturmak için diğer sıvılarla karışır. Her boşalmada milyonlarca sperm dışarı çıkar. Ancak hamilelik oluşması için sadece 1 spermin bir yumurta ile buluşması gerekir. (Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?)

Yumurtalar yumurtalıklardadır. Her ay adet döngüsünü kontrol eden hormonlar bazı yumurtaların olgunlaşmasına neden olur. Bir yumurta olgunlaştığında, bir sperm tarafından döllenmeye hazır olduğu anlamına gelir. Bu hormonlar ayrıca rahminizi kaplayan dokuyu kalın ve süngerimsi hale getirerek vücudu hamileliğe hazırlar.

Adet döngünüzün yaklaşık yarısında, olgun bir yumurta yumurtalığınızdan çıkar – buna “yumurtlama” denir – ve fallop tüplerinizden birinden rahminize gider. Yumurta yaklaşık 12 ila 24 saat orada kalır ve yakınlarda herhangi bir sperm olması durumunda fallop tüpünden yavaşça aşağı doğru hareket eder. (Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?)

Ayrıca Hamile Nasıl Olunur? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hamilelik Aşamaları Nelerdir?

Meni (süt) vajinanıza girerse, sperm fallop tüplerinize ulaşmak için serviksinizden yüzebilir. Sperm ve rahim, spermi oraya taşımak için birlikte çalışır. Bir yumurta aynı anda fallop tüplerinizden geçiyorsa , sperm ve yumurta birleşebilir. Sperm altı güne kadar yaşayabilir ve bu süre zarfında bir yumurta ile birleşebilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Spermin yumurta ile birleşmesine döllenme denir. Ancak döllenme hemen gerçekleşmez. Sperm, cinsel ilişkiden sonra 6 güne kadar rahminizde ve fallop tüplerinizde kalabileceğinden, cinsel ilişki ile döllenme arasında 6 gün kadar sürebilir. (Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?)

Bir sperm bir yumurta ile birleşirse, döllenmiş yumurta fallop tüpünüzden rahminize doğru hareket eder. Daha sonra giderek daha fazla hücreye bölünmeye başlar ve büyüdükçe bir top oluşturur. Bu hücre yumağı (“blastokist” olarak adlandırılır), döllenmeden 3 ila 4 gün sonra rahminize ulaşır. Daha sonra, hücre yumağı 2-3 gün daha rahminizde yüzer. Rahminizin duvarına yapışırsa (implantasyon- yerleşme olarak bilinir), hamilelik resmi olarak başlar.

Yerleşme genellikle döllenmeden yaklaşık 6 gün sonra başlar ve tamamlanması 3-4 gün sürer. Embriyo topun içindeki hücrelerden gelişir. Öte yandan, plasenta topun dışındaki hücrelerden gelişir. Döllenmiş bir yumurta rahminize yerleştiğinde, rahminizi kaplayan dokunun dökülmesini önleyen hamilelik hormonları salgılar. Bu nedenle hamileler adetlerini kaybetmezler. Yumurta bir spermle birleşmediğinde veya döllenmiş yumurta rahminize yerleşmediğinde rahminizi kaplayan kalın dokuya artık ihtiyaç kalmaz, bu nedenle vajinanızdan dışarı çıkan adetinizi atar ve oluşturur. Döllenmiş yumurtaların yaklaşık yarısı uterusa doğal olarak yerleşmez, bu nedenle adet döneminiz boyunca vücudunuzu terk ederler. (Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?)

Hamile kalmadan önce, hamilelik sırasında ve doğumdan sanra Sağlık Sigortaları bilgisi için uzman sağşık ekibimizi Hemen Arayın.

Çoğul Gebelik Nasıl Olur?

Çoğul gebelik iki şekilde gerçekleşebilir. Tek yumurta ikizleri, zaten döllenmiş 1 yumurtanın 2 ayrı embriyoya bölünmesiyle oluşur. İkizler aynı sperm ve yumurtadan geldikleri için aynı genetik materyale (DNA) sahiptirler ve tamamen aynı görünürler.

Çift yumurta ikizleri, iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından döllenmesi ve rahminize yerleşmesi ile oluşur. Bu, yumurtalıklarınız birden fazla yumurta bırakırsa veya belirli doğurganlık tedavisi türleri sırasında olabilir. Çift yumurta ikizleri tamamen farklı genetik materyale sahiptir ve genellikle farklı görünürler. Bu, çoğul gebeliklerin en yaygın türüdür. (Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?)

Hamile Kalmak İstiyorsanız, Sağlık Sigortası Yaptırın

Hamile kalmak istiyorsanız, doğum sağlık giderleriniz için tam da şimdi sağlık sigortası yaptırmanızı öneririz. Doğum teminatlı sağlık sigortaları, tamamlayıcı sağlık sigortaları içerisinde hamilelikte faydalanılacak en geniş içeriğe sahip sağlık sigortalarıdır. Sadece kadın doğum bölümünde değil, anlaşmalı özel hastanelerin SGK anlaşmalı bütün bölümlerinde faydalanabildiğiniz hamilelik öncesi doğum sağlık sigortası ile muayenelerde yalnızca 15 TL ödersiniz. Kadın doğum doktorunun isteyeceği rutin test ve tahlliller için ek ücret ödemezken, olası hastane yatışlarınızda özel hastanelere fark ödemesi yapmazsınız. Şirketlere göre değişen 10.000 TL’ye kadar yatarak tedavi teminatından faydalanırken, doğumunuz için hastaneye ödeme yapmanız gerekmez. (Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?)

Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası ile, geliri üzerinden vergi ödeyen herkes vergi avantajı ile devlet desteğinden yararlanabilir. Ortalama %20’lik bir vergi avantajından faydalanmak ve datylı bilgi almak için Hemen Bizi Arayın.

Soru Sor
Whatsapp
Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by