Doğum Sonrası Göbek Nasıl Gider?

Doğum Sonrası Göbek Nasıl Gider? Sağlık sigortanız ile doğumdan sonra diyetisyen görüşmesi için ek ücret ödemeyin. Detaylı bilgi için bizi arayın.0(850) 346 1130

Doğum Sonrası Göbek Nasıl Gider?

Doğum Sonrası Göbek Nasıl Gider? Anne adaylarımızın ve yeni anne olanların en sık sorduğu sorulardandır.

Hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında meydana gelen değişiklikleri işlemek zor olabilir. Vücudunuz ve hayatınız yeni ve heyecan verici şekillerde değişiyor. Yeni bir bebeğiniz, yeni sorumluluklarınız ve yeni bir bedeniniz var. Doğumdan sonra geliştirmeye çalışmak isteyebileceğiniz bir alan, doğum sonrası karnınızdır.

Hamilelik sırasında, vücudunuz başka bir insanı taşımak için şeklini değiştirir. Çatlaklarınız olabilir, kilo alırsınız ve farklı yiyecekler istersiniz. Doğumdan sonra, vücudunuzun hamile vücudunuzdan o kadar da farklı olmadığını görebilirsiniz. Bazı kadınlar için bu, doğumdan bir yıl veya daha uzun süre sonra geçerlidir. Doğum sonrası karnınızın kaybolması mümkündür, ancak zaman ve özveri gerektirir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortanız, doğum sonrası rutin kontrolleriniz için gereklidir. kilo takibiniz, rahminizin konumu, kan değerleriniz gibi birçok tetkik için 15 TL muayene ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. SGK kapsamındaki test ve tetkikler sağlık sigortanız ile karşılanırken siz de ekonomik muayenenin özel hastanelerde keyfini çıkarın.

Doğum Yaptıktan Sonra Doğum Sonrası Göbeğime Ne Olur?

Doğum yaptığınızda sıvı kaybı, plasenta ve çocuğunuzun ağırlığının sisteminizden çıkması nedeniyle en az 13 kilo kaybedersiniz. Doğumdan sonraki ilk haftadan sonra muhtemelen daha da fazla kilo vereceksiniz. Ancak karnınız hala hamileyken olduğu gibi görünebilir.

Bu yaygın bir durumdur ve doğum yaptıktan sonra hem mideniz hem de rahminiz hamilelik öncesi boyutlarına küçülmeye başlayacaktır. Rahminizin tamamen kasılması için yaklaşık altı hafta geçmesini bekleyin. Altı haftada, hamilelik sırasında kazandığınız kiloları zaten vermiş olabilirsiniz.

Bu özellikle emziriyorsanız geçerlidir. Emziren anneler günde yaklaşık 500 kalori yakar. Bunun nedeni, vücudunuzun hamilelikte depoladığınız kalorileri süt üretmek ve bebeğinizi beslemek için kullanmasıdır.

Bir yıl sonra doğum sonrası göbeğiniz varsa, endişelenmeyin. Yeni anne olmaya uyum sağlamak zordur ve doğum sonrası göbek kaybetmek zaman alır. Bazı kadınların diğerlerine göre daha az elastik cilde sahip olduğunu unutmayın. Bu insanlardan biriyseniz, midenizin hamilelik öncesi şekline dönmesi daha uzun sürebilir.

Rahim doğumdan yaklaşık altı hafta sonra pelvise döner ve orijinal boyutuna geri döner (kapalı bir yumruğa benzer). Bu, doğum sonrası karnınızın daha düz ve daha küçük görüneceği anlamına gelir.

Dokuz Ay Doğum Sonrası Göbek

25-35 yaş aralığını geçtiyseniz, tekrar “siz” gibi görünmeniz biraz daha uzun sürebilir. Her kadın doğum sonrası kilosunu kendi hızında kaybeder. Ancak bazı kadınlarda cildin hamilelik öncesi elastikiyetini geri kazanma yeteneğini kaybettiğini ve eski haline dönmediğini bilmek önemlidir.

Doğum Sonrası Göbeğinizden Nasıl Kurtulursunuz?

Hamilelik sırasında başladığınız sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürürseniz, doğumdan sonraki birkaç ay içinde normal kilonuza yaklaşacaksınız. Biraz egzersiz yapmak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Sağlıklı, dengeli bir diyet sürdürmek de anahtardır. Sağlıklı bir anne olmak aynı zamanda çocuklarınız için sağlıklı bir yaşam tarzına rol model olmanız demektir.

Yalnız uzun süreli kilo kaybını teşvik edecek olan diyetlere karşı dikkatli olmalısınız . Hızlı diyetlerin vücudunuzu besin maddelerinden mahrum bırakabileceğini ve doğumdan sonra iyileşmeyi geciktirebileceğini ve bebeğinizi emziriyorsanız kritik kalori ve besinlerden mahrum bırakabileceğini bilmelisiniz.

Sezaryen Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider?

Sezaryen doğum sonrası kilo vermek normal doğum sonrası kilo vermekten -kişiye göre değişir- biraz daha zor olabilir.

Doğum Sonrası Göbek Bandı (Korse) Kullanmalı Mıyım?

Sezaryen kesisinin iyileşmesine yardımcı olabileceğinden, sezaryen olan kadınlara doğum sonrası göbek bandı veya sargı takmaları önerilebilir. Ancak, vajinal doğum yapan kadınların da bu ürünlerin faydalarını dile getirdiğini görmüş olabilirsiniz.

Doğum sonrası göbek sargıları (göbek bağlayıcıları olarak da adlandırılır) aslında kilo kaybına neden olmazken, bazı faydalar sağlayabilirler. Örneğin, hamilelikten sonra midenizi sıkılaştırmaya, dolaşımı iyileştirmeye, kompresyon yoluyla şişliği azaltmaya ve karın ve bel bölgesini desteklemeye yardımcı olurlar. Ayrıca kıyafet altında mideye daha düz bir görünüm kazandırırlar. Dahası, bu doğum sonrası göbek bantları özellikle diyastaz rektisi olanlar için faydalı olabilir.

Doğum sonrası göbek sargısı kullanmak isteyip istemediğinizi doktorunuza sorun. İzin verilirse, muhtemelen günde 10-12 saat (üreticinin talimatlarına bağlı olarak) yaklaşık altı ila sekiz hafta boyunca takacaksınız. Ve unutmayın, doğum sonrası göbeği kaybetmek için hala sağlıklı bir diyet ve egzersiz planına ihtiyacınız var!

Doğum sonrası Kadın Doğum Bölümü muayenelerinizi aksatmamalı, düzenli rutin kontrollerle sağlığınızı kontrol altında tutmalısınız. Doğum sağlık sigortasının ek hizmetlerinden olan Diyetisyen Görüşme Hakkı ile ilgili bilgi için ve ihtiyaçlarınıza en uygun sağlık sigortası bilgisi için bizi arayın. 0(850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Doğum Sonrası Göbek Nasıl Gider? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by