Beta HCG Testi Nedir?

Beta HCG Testi Nedir? Hamileliğinizin ilk haftalarından itibaren Doğum Sağlık Sigortası sahibi olun. Rutin hamilelik testlerinize ek ücret ödemeyin. 0(850) 346 1130

Beta HCG Testi Nedir?

Birçok hamile kadın ve hamile kalmaya çalışan anne adayları, hamilelik testi ile ilgili olarak beta-hCG terimini duymuştur. Beta-hCG (β-hCG), kandaki insan koryonik gonadotropin (HCG) miktarını ölçen bir testtir. Bu hormon, gebe kaldıktan 10 gün sonra üretilir ve normalin üzerinde bir seviye hamileliği doğrulayabilir.

Bunun yanı sıra, beta-HCG testi, doğurganlık tedavilerinin değerlendirilmesi sırasında da kullanılabilir (bazen hormonun sentetik bir formu, foliküllerin olgunlaşmasına ve yumurtlamayı tetiklemesine yardımcı olmak için kullanılır ) ve ayrıca bir şeylerin yanlış olabileceğine dair endişeler olduğunda kullanılabilir. (Beta HCG Testi Nedir?)

Beta HCG Nasıl Ölçüyor?

Hamilelik testi, idrarda veya kanda HCG’nin saptanmasını içerir.

İdrar testi nitel bir testtir, çünkü size yalnızca örneğin HCG için pozitif mi yoksa negatif mi olduğunu söyleyebilir.

Buna karşılık, beta HCG nicel bir testtir, yani sadece hormonun kanda bulunduğunu değil, tam olarak ne miktarda olduğunu da ortaya çıkarır. hCG seviyeleri mililitrede (mIU/ml) mili-uluslararası birimlerde ölçülür. (Beta HCG Testi Nedir?)

Beta HCG Testi Kullanıldığında

Beta HCG testi, erken bir doğum öncesi kadın doğum doktoru ziyaretinde hamileliği doğrulamak için yapılabilir. Ancak rutin gebeliklerde beta HCG testi her zaman yapılmaz veya gerekli değildir. Birçok kadın doğum doktoru, bunun yerine hamileliğin ( gebelik kesesi ) görünür kanıtlarını gerçekten görmek için muayenelerde ultrason kullanır.

Beta- HCG testi, düşük de dahil olmak üzere hamilelik komplikasyonlarıyla ilgili endişeler olduğunda da kullanılır. Bu gibi durumlarda, HCG seviyelerinin ne kadar hızlı yükseldiğini değerlendirmek için her iki ila üç günde bir tekrar testleri yapılabilir.

Hamileliğin erken dönemlerinde, artış oranı, kandaki hormonun gerçek miktarından daha çok şey anlatır. Yavaş yükselen HCG seviyeleri, düşük yapma riskinin yüksek olduğunu gösterebilir.

Hamile kalmak için tedavi görüyorsanız, kadın doğum doktorunuz çabaların başarılı olup olmadığını görmek için hemen önce veya adetiniz geldiğinde bir beta HCG testi isteyebilir. Hamile kalma şanslarını artırmak için veya intrauterin tohumlama (IUI) veya tüp bebek (IVF) sürecinin bir parçası olarak HCG çekimi yapan kadınlara bakan doktorların, ilacın vücudu temizlediğinden emin olmak için bir beta HCG testini dikkatli bir şekilde zamanlaması gerekir, test sonuçlarını etkilemez. (Beta HCG Testi Nedir?)

Hamilelik sırasında beta HCG testinin diğer kullanımları şunlardır:

  • Bir fetüsün yaşının belirlenmesi: Bir beta HCG testi her zaman kesin gebelik yaşını belirleyemez. Bununla birlikte, sonuçlarınız (son adet tarihinizle birlikte düşünülür) doktorunuza genel bir fikir verebilir, çünkü beklenen HCG aralıkları ilk trimesterde her geçen hafta değişir.
  • Fetal tarama: Beta hCG, Down sendromu da dahil olmak üzere belirli fetal sağlık sorunlarının belirteçlerini değerlendirmek için 15 ve 20. gebelik haftaları arasında yapılan maternal serum üçlü ve dörtlü tarama testlerinin bir parçasıdır.

*Hamilelikle ilgisi olmayan beta-hCG testi, bazı kanserlerin teşhisine yardımcı olabilir.

Hamilelikte Doğum Sağlık Sigortası

Hamileliğinizin ilk haftalarından itibaren Doğum Sağlık Sigortası yaptırabilirsiniz. İdrar testi,ardından beta HCG testi ile hamile olduğunuz doğrulandığında, doğacak bebeğinizin hamilelik süresince düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Doğum Sağlık Sigortası ile, doğuma kadar rutin aylık muayenelerde ek ücret ödemezsiniz. Hamilelik test ve tahlilleri sağlık sigortası ile karşılanır. SGK kapsamındaki test ve tetkikler için ücret farkı ödemezsiniz. Tek ya da çoğul gebelikler dahil olmak üzere, normal ve sezaryen doğum sağlık sigortası ile anlaşmalı özel hastanelerde karşılanır. Doğumda hastane yatışınız, oda ve refakatçi gideri doğum sağlık sigortası teminatları içindedir.

Siz ya da eşiniz, geliri üzerinden vergi ödeyen herkes.. Sağlık sigortası ile vergi avantajından faydalanabilir. Poliçe tutarınızın ortalama %20’lik kısmını geri ödeme olarak alırsınız.

Hamile kalmayı planlıyorsanız ya da hamile olduğunuzu öğrendiyseniz Doğum Sağlık Sigortası yaptırın. Size en uygun sağlık sigortası planı için uzman sağlık ekibimizden Hemen Bilgi Alın.

Hamilelikte Beta HCG Düzeyleri

Aşağıdakiler, hamilelik sırasındaki tipik HCG seviyeleri aralıklarıdır. Her hamilelik farklı olduğu için bu aralıklar sadece kılavuzdur.

İlk Trimesterde Beklenen HCG Düzeyleri
Son Dönemden Beri Zaman hCG Aralığı (Hamile ise)
 3 hafta  5 ila 72 mIU/ml
 4 hafta  10 ila 708 mIU/ml
 5 hafta  217 ila 8.245 mIU/ml
 6 hafta  152 ila 32.177 mIU/ml
 7 Hafta  4.059 ila 153.767 mIU/ml
 8 hafta  31.366 ila 149.094 mIU/ml
 9 Hafta  59.109 ila 135.901 mIU/ml
 10 Hafta  44.186 ila 170.409 mIU/ml
 12 hafta  27.107 ila 201.165 mIU/ml
 14 Hafta  24.302 ila 93.646 mIU/ml
 16 Hafta  8.904 – 55.332 mIU/ml

Unutmayın: Hormon seviyenizin yüksek veya düşük olması sağlıklı bir hamileliğin temel göstergesi değildir. Bunun nedeni, annenin sigara içmesi, vücut kitle indeksi, etnik kökenİ, parite (bir kadının doğum yapma sayısı) ve şiddetli sabah bulantısı dahil olmak üzere birçok faktörün toplam HCG düzeylerini etkileyebilmesidir. (Beta HCG Testi Nedir?)

Doktorlar bunun yerine HCG seviyelerinin, başladıkları seviyeden her 48 ila 72 saatte bir iki katına çıkıp çıkmadığına bakarlar. Bunu hamileliğin ilk haftalarında ararlar, çünkü HCG seviyelerinin 8 ila 11 hafta arasında doruğa çıkması, ardından düşmesi ve daha sonra düzleşmesi normaldir.

Soru Sor
Whatsapp
Beta HCG Testi Nedir? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by