Hamile Kaldığını Nasıl Anlarsın?

Hamile Kaldığını Nasıl Anlarsın? Hamilelik planlıyorsanız Hamilelik Öncesi Doğum Paketi sahibi olabilir, uygun rakamlara sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz.

Hamile Kaldığını Nasıl Anlarsın?

Hamilelik, bir erkeğin spermi bir kadının yumurtasını döllediğinde meydana gelir. Sperm fallop tüpünden geçer ve rahim duvarına yerleşir. Hamilelik genellikle üç trimestere bölünür ve ortalama olarak bir hamilelik 40 hafta sürer. Birçok kadın hamilelik sırasında rahatsız edici belirtiler ve fiziksel bazı değişiklikler yaşar. Komplikasyon riskini azaltmak için kadınlar uygun doğum öncesi bakım uygulamalı, tehlikeli ilaçlardan kaçınmalı ve onlar için en iyi doğum yöntemini seçmelidir.

Bir kadın genellikle bir veya daha fazla adet dönemi kaçırdığında hamile olduğunu anlar. Ancak adet görmemek her zaman kadının hamile olduğu anlamına gelmez ve kadınlar genellikle adet görmeden önce başka hamilelik belirtileri yaşarlar. Bazı kadınlar birden fazla semptom yaşarken, bazı kadınlar işe hiçbir belirti yaşamaz. (Hamile Kaldığını Nasıl Anlarsın?)

Hamile kalmayı planlıyorsanız Hamilelik Öncesi Doğum Paketi sahibi olabilir, uygun rakamlara sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz.

Nasıl Hamile Kalınır?

Bir kadının hamile kalması için geçen süre yaş, genel sağlık durumu ve genetik gibi faktörlere bağlıdır. Hamile kalmak isteyen ve korunmasız cinsel birliktelik yaşayan 100 kadından yaklaşık 85’i bir yıl içinde hamile kalır. Hamile kalmaya çalışan kadınlar, yumurtlamanın olduğu günlere dikkat etmeli ve o günlere yakın cinsel ilişki planlamalıdır. Bu, hamile kalmak için tüp bebek tedavisi planlayan anne adayları için de geçerlidir. (Hamile Kaldığını Nasıl Anlarsın?)

Menstrüel döngünüz sırasında, spermin bir yumurtayı dölleyip hamileliğe neden olabileceği belirli günler vardır – bunlar sizin hamile kalmak için verimli günlerinizdir. Yumurtalığınız her ay fallop tüpünüze bir yumurta bırakır, buna yumurtlama denir. Yumurtanız yaklaşık 12-24 saat boyunca fallop tüpünüzdedir. Sperm, cinsel ilişkiden sonra 6 güne kadar rahminizde ve fallop tüpünüzde yaşayabilir. Bir sperm hücresi tüpteki yumurtanızla birleşirse, döllenmiş yumurta fallop tüpünüzden rahminize gider ve hamileliği başlatan rahim duvarına yapışabilir. Yumurtanız döllenmezse erir ve sonunda adet olursunuz.

Bir yumurta yumurtlamadan yaklaşık bir gün sonra yaşadığından ve sperm cinsel ilişkiden yaklaşık 6 gün sonra yaşadığından, temelde her adet döngüsünün yaklaşık 7 günü için doğurgansınızdır.

Yumurtlama genellikle adetinizin başlamasından yaklaşık 14 gün önce başlar. Yumurtlamadan beş gün önce ve yumurtlama günü en verimli günlerdir. Sperm vücutta altı gün yaşayabilir ve yumurta serbest bırakıldıktan sonra bir gün hayatta kalır. Adet döngüsünü izlemeyi kolaylaştıran uygulamalar bulunmaktadır. Çoğu eczanede yumurtlama tahmin kitleri satar. Hamile kalmaya çalışan kişiler, sağlık uzmanlarından tavsiye istemelidir.  (Hamile Kaldığını Nasıl Anlarsın?)

Hamilelik Öncesi Doğum Paketleri Neleri İçerir?

Henüz hamilelik süreci başlamamış fakat bebek sahibi olmayı planlayan anne adaylarına Hamilelik Öncesi Doğum Paketlerini  öneriyoruz. Bekleme süresi olmadan yararlanabileceğiniz bir sigorta olan Hamilelik Öncesi Doğum Paketleri oldukça kapsamlıdır. Bu sağlık sigortası ile;

  • 15 TL SGK katılımı ödeyerek, istediğiniz zaman muayene olursunuz.
  • Hamilelik süresi boyunca yapılan rutin test ve tetkikler doğum sağlık sigorta ile karşılanır.
  • Normal doğum ya da sezaryen doğum fark etmeksizin doğum giderleri sağlık sigortası ile karşılanır.
  • Ameliyathane, anestezi, oda, doktor ve refakatçi giderleri doğum sağlık sigortası dahilindedir.
  • Seçtiğiniz hastanenin diğer SGK ile anlaşmalı bölümlerinde bu sigorta ile elde ettiğiniz muayene haklarını kullanabilirsiniz.
  • Vade farkı olmadan taksitle ödeme yapabilirsiniz.
  • %20 devlet destekli bu sigortadan cüzi bir ücret ödeyerek yararlanabilirsiniz. Konforlu ve rahat bir hamilelik ve doğum sürecini bu sigorta ile karşılayabilirsiniz.

Doğum Kontrolü Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Türkiye’deki çoğu kadın bir tür doğum kontrolü kullanıyor. Çoğu durumda, çocuk isteyen kadınlar doğum kontrolünü durdurabilir. Ancak bazı doğum kontrol yöntemleri kadının hamile kalmasını desteklemek için de kullanılabilir. (Hamile Kaldığını Nasıl Anlarsın?)

Doğum Kontrol Hapı

Çoğu kadın, “hap” olarak da bilinen bir oral kontrasepsiyon biçimi seçer. Birçok kadın, yaşamlarında daha sonraki bir dönemde bebek sahibi olmayı seçtikleri için bu yöntemi kullanırlar. Bu, birçoğunun hamileliği önlemek için birkaç yıldır hap kullandığı anlamına gelir. İyi haber şu ki, hapı bıraktıktan birkaç gün sonra doğurganlık geri döner.

Hormonal doğum kontrolünü durdurduktan sonra, bazı kişiler birkaç hafta veya ay boyunca benzer düzensizlikleri fark edebilir. Bunun nedeni, doğum kontrolü tarafından salınan hormonların yumurtlamayı durdurmasıdır, bu nedenle adet döngüsünün normal durumuna dönmesi biraz zaman alabilir. (Hamile Kaldığını Nasıl Anlarsın?)

Doğum kontrolünden çıktıktan sonra dönemleriniz düzensizse, düzenli olarak yumurtlamıyor olabilirsiniz. Bu nedenle hamile kalmak zor olabilir. Öte yandan, bazı insanlar çok çabuk hamile kalırlar. Yani her şey kişisel durumunuza bağlıdır.

Soru Sor
Whatsapp
Hamile Kaldığını Nasıl Anlarsın? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by