1 Hafta Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

1 Hafta Hamilelik Nasıl Anlaşılır? Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi yaptırın. Sağlık Sigortası avantajlarından hemen yararlanın. Bilgi için; 0(850) 346 1130

1 Hafta Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Çoğu kadın doğum doktoru, son adetinizin ilk gününden başlayarak hamileliği sayar. Bunun nedeni, yumurtlama ve hamile kalmanın tam olarak belirlenmesinin gerçekten zor olmasıdır. Yani doktor tabiriyle 1 haftalık hamilelik, regl olduğunuz ve henüz hamile olmadığınız anlamına gelir. Bu ilk hafta aslında sizin adet döneminizdir. Beklenen doğum tarihiniz , son adetinizin ilk gününden itibaren hesaplandığından, bu hafta, bebeğinize henüz hamile kalmamış olsanız bile, 40 haftalık hamileliğinizin bir parçası olarak sayılır.

Bebek genellikle döngünüze bağlı olarak 2. veya 3. haftada oluşmaya başlar. Yani, adet görmediğiniz için hamile olduğunuzu yeni öğrendiyseniz, aslında 1 haftalık değil, 4 haftalık hamilesiniz demektir! (1 Hafta Hamilelik Nasıl Anlaşılır?)

1 Hafta Hamilelik Belirtileri

1 haftalık hamilelikte yaşadığınız belirtiler, aslında hamile olmadığınız için adet döneminize özgü semptomlardır. Bu semptomlar üç ila yedi gün arasında sürebilir ve şunları içerebilir:

 • Vajinal kanama. Vücudunuz, hamilelik durumunda eriyen rahim zarını döküyor.
 • Alt sırt ağrısı ve kramplar. Bu durum rahminiz kasılarak sırtınızın ve karnınızın ağrımasına neden olur.
 • Şişkinlik. Dalgalanan hormonlar, adet döneminizden hemen önce ve adet sırasında size şişkin bir göbek verebilir.
 • Ruh hali. Bu hormon dalgalanmaları ayrıca sinirliliğe neden olabilir ve duygularınızı alt üst edebilir.
 • Baş ağrısı. Birçok kadın, aynı zamanda hormonla ilgili olan adet migrenlerinden şikayet eder. (1 Hafta Hamilelik Nasıl Anlaşılır?)

1 Hafta Hamilelikte Karın

1 haftalık karnınızın içinde (unutmayın, bu noktada aslında hamile değilsiniz), vücudunuz geçen ayki rahim astarını serbest bırakıyor ve gelecek ayın döllenmiş yumurtasını tutacak yeni bir tane oluşturmaya başlıyor.

Ovum(yumurta) insan vücuttaki en büyük hücredir ve yaklaşık olarak şeftali büyüklüğündedir. Olgun bir kadın vücudu, adet döngünüzün 10. ve 19. günleri arasında bir (veya bazen iki) yumurta bırakır. Yumurta yaklaşık 12 ila 24 saat yaşayabilir ve yumurtlama dönemi olarak da bilinen bu pencerede döllenebilir. Hamile kalmayı planlayanlarınız için, bu günler bir en iyi günlerdir. Ayrıca, sperm vücutta beş güne kadar hayatta kalabilir.

Hamileliğin ilk belirtileri hemen ortaya çıkmaz . Aslında, birçok kadın “farklı” hissetmeye başlamadan önce 4. haftada adetlerini kaçırır. Ancak döllenmeden sonraki ilk haftalarda görülen bazı yaygın erken gebelik belirtileri arasında göğüste ağrı veya hassasiyet, mide bulantısı, yorgunluk ve sık idrara çıkma isteği yer alır. (1 Hafta Hamilelik Nasıl Anlaşılır?)

Hamileliğin bir haftasında, muhtemelen vücudunuzu bir bebeği taşımaya nasıl hazırlayabileceğinizi düşünüyorsunuzdur. Hamileliğe sağlıklı bir kiloda ve sigara ve içki gibi kötü alışkanlıklardan arınmış olarak başlamak iyi bir fikirdir. Kafein alımınızı günde bir veya iki fincan kahveye eşdeğer olacak şekilde azaltın. Bu dönem hamile kalmadan önce doğum paketi yaptırmak için en uygun zamandır.

Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi Yaptırın

Hamile kalmadan önce bir doğum paketi yaptırabilirsiniz. İçinde doğum teminatının da bulunduğu bu sağlık sigortasına hamileliğinizden kısa bir süre önce sahip olabilirsiniz.

Hamilelikten önce Sağlık Sigortaları ile;

 • Anlaşmalı özel hastanelerde sadece 15TL SGK katılım payı ödemesi ile muayene olun.
 • Hamilelik süresi boyunca SGK kapsamındaki test ve tahliller için ek ücret ödemeyin.
 • Hastane ve doktor, tercih ve değişikliğinde bulunma şansını yaşayın.
 • SGK anlaşmalı kadın doğum doktorunuzu kendiniz seçin,doktorunuzun ünvanı dolayısı ile ek ücret ödemek durumunda kalmayın.
 • Olası hastane yatışlarınız sağlık sigortası ile %100 karşılansın.
 • Sağlık sigortalarında devlet desteği ile ortalama %20 tutarında vergi avantajı kaçırmayın.

Hamileliğiniz boyunca hastane ve sağlık giderlerinizi düşünmeden rahat bir hamilelik geçirmek için Doğum Sağlık Sigortası yaptırmalısınız. Aynı konforu, bebeğiniz doğduktan sanra Bebek Sağlık Sigortası ile yaşamak, bebeğinizin özellikle ilk yılı içerisindeki rutin çocuk doktoru muayenelerinde sağlık sigortası avantajlarını yaşamak için uzman sağlık ekibimizden hemen fiyat teklifi alın. (1 Hafta Hamilelik Nasıl Anlaşılır?)

1 Hafta Hamilelikte Ultrason

1 haftalık hamile ultrasonunuz olması muhtemel değildir. Ancak bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız ve bir kadın doğum uzmanına göründüyseniz, miyomları kontrol etmek, yumurtalıklarınızda kaç tane folikül olduğunu görmek ve/veya rahim astarınızın kalınlığının ölçülmesi gibi işlemler yaptırmış olabilirsiniz.Hamilelik öncesi doğum sağlık sigortası yaptırmak hamile kalmanıza engel olabilecek durumların tanı ve tedavisi için oldukça önemlidir. (1 Hafta Hamilelik Nasıl Anlaşılır?)

Hamile kalmayı planlıyorsanız bu hafta için hatırlatmalara göz atın;

 • Sigara, alkol ve aşırı kafein gibi sağlıksız alışkanlıkları bırakın
 • Günlük 400 mcg folik asit içeren bir doğum öncesi vitamini alın
 • En verimli günlerinizi belirlemek için döngünüzü takip edin
Soru Sor
Whatsapp
1 Hafta Hamilelik Nasıl Anlaşılır? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by