Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta kişiden kişiye değişiklik gösterir. Doğum Sağlık Sigortası ile hamile kaldıktan sonra sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta – Birçok kadın, her sancı ve ağrının hamilelik belirtisi olup olmadığını merak eder. Bununla birlikte, hamileliğin erken belirtileri genellikle yaklaşan bir adet döneminin belirtilerine benzer. Bazıları, kas ağrıları gibi günlük yaşamın bir parçasıdır. Hamilelik testi bunu onaylayana kadar bir kadının hamile olup olmadığını kesin olarak bilmek mümkün değildir. Ayrıca, hamilelik belirtileri ve ortaya çıktıkları zaman, bireyler arasında önemli ölçüde farklılık gösterir.

Bazı kadınlar 1. haftada hamilelik belirtileri göstermezken, diğerleri yorgunluk, göğüs hassasiyeti ve hafif kramp gibi belirtiler yaşayabilir.Tipik olarak, tıp uzmanları hamileliğin 1. haftasını bir kadının son adet döneminin ilk gününden itibaren ölçer. Bir kadın bu noktada aslında hamile olmasa da, son adet döneminden itibaren 1. haftayı saymak, bir kadının tahmini hamileliğinin son tarihini belirlemeye yardımcı olabilir.

Adet gecikmesi genellikle erken hamileliğin birincil belirtisidir.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Hissedilebilir Mi?

Hamilelik veya döllenme, yumurtalık bir yumurtayı serbest bıraktığında ve bir sperm onu ​​döllediğinde meydana gelir. Planlı Ebeveynliğe göre, yerleşme kanaması gebe kaldıktan yaklaşık 6-7 gün sonra başlar. Bu, döllenmiş yumurtanın rahmin astarına yapışmasıdır. Yumurtanın bu hareketi rahim duvarındaki kan damarlarını parçalayarak hafif kanama ve kramplara neden olabilir.Yerleşme kanaması hamileliğin erken bir belirtisidir. Adet dönemi gibi değildir. Bunun yerine, tek bir kan lekesi veya az miktarda pembe akıntı içerebilen hafif kanamadır. Lekelenme birkaç saat sürebilir veya birkaç gün sürebilir.

Kadınlar ayrıca embriyo rahim duvarına tutunurken hafif kramp hissedebilir. Kadınlar bu krampları karın, kasık veya bel bölgesinde hissedebilirler. Kramp, çekme, karıncalanma veya iğneleme hissi gibi hissedilebilir. Bazı kadınlar sadece birkaç küçük kramp yaşarken, diğerleri birkaç gün içinde gelip geçen ara sıra rahatsızlık hissedebilir.

Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi

Hamilelik öncesi doğum paketleri, henüz hamileliğiniz başlamadan önce yapılır. Bu sağlık sigortaları sayesinde anne adaylarımız bekleme süresi olmadan gebelikleri başladığı an sigortadan faydalanmaya başlarlar. Bu doğum paketi ile;

  • Muayenelerinizde yalnızca 15 TL SGK katılımı ödersiniz.
  • SGK kapsamında olan hamilelik rutin test, tahlil ve tetkikleri doğum sağlık sigortası tarafından karşılanır.
  • Doğum şekliniz, normal yada sezaryen, sağlık sigortası teminatları içindedir.
  • Doğum ile ilgili doktor, ameliyathane, anestezi, oda ve refakatçi giderleri sağlık sigortası kapsamındadır.
  • Doğum Sağlık Sigortalarının ödemelerinde taksit seçeneği vardır.
  • Sağlık sigortaları Devlet desteklidir ve ortalama %20’si devlet tarafından karşılanmaktadır.

Hamileyken Doğum Sigortası Yaptırın, Devlet Desteğinden Yararlanın.

Hamilelik süreciniz başlamadan önce  ya da hemen sonrasında sahip olabileceğiniz sağlık sigortalarında devletin sağladığı vergi avantajından faydalanabilirsiniz. Geliri üzerinden vergi ödeyen herkesin yararlanabileceği bir artı olan sağlık sigortasını eşiniz, kendiniz ya da küçük çocuklarınız için uygun rakamlarla satın alabilirsiniz.

Gelirinize göre ödediğiniz poliçe tutarının %15 ila %40’ı oranında vergi avantajı sağlarken, anlaşmalı özel hastanelerin anlaşmalı bölümlerinde sadece 15 TL ödeyerek muayene olursunuz.

Sağlık sigortaları hakkında daha fazla bilgi almak ve size en uygun sağlık sigortası bilgisi için (0850) 346 1130 numarasını arayarak ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

1. Haftada Hamilelik Belirtileri

1. haftadaki hamilelik belirtileri her kadın ve her hamilelik için farklıdır. Hamileliğin en yaygın ilk belirtisi, adet gecikmesidir. Diğer erken hamilelik belirtileri şunlardır: kusmalı veya kusmasız mide bulantısı,hassasiyet, şişme veya karıncalanma hissi veya gözle görülür mavi damarlar dahil meme değişiklikleri,sık idrara çıkma,baş ağrısı,yükseltilmiş bazal vücut ısısı,karında şişkinlik,hafif kasık ağrısı veya kanama, yorgunluk,sinirlilik veya ruh hali değişimleri,yiyecek istekleri veya isteksizlikleri,yüksek koku hassasiyeri,ağızda metalik tat gibi..

Bu semptomların tümü hamileliğe özgü değildir. Ayrıca, erken gebeliğin her zaman belirgin semptomlara neden olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bir kişinin hamile olup olmadığını öğrenmesinin en iyi yolu kadın doğum doktoruna gitmektir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testi, idrardaki İnsan Koryonik Gonadotropin (hCG) hormonunun miktarını ölçer. Bu hormon sadece bir kadın hamileyken bulunur. Yumurta bir embriyoya dönüşürken, onu çevreleyen ve daha sonra plasenta haline gelen hücreler hCG üretir. Planlı Ebeveynlik, adet gecikmesinin ardından mümkün olan en kısa sürede hamilelik testi yaptırmanın en iyisi olduğunu belirtir. Hamilelik testi, bir kişinin doğum kontrolü olmadan cinsel ilişkiye girmesinden 10 gün sonra pozitif sonuç verebilir.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by