Bebek Oluşumunu Engelleyen Faktörler

Bebek Oluşumunu Engelleyen Faktörler Nelerdir? Kadın doğum rutin muayeneleri için siz de Sağlık Sigortası yaptırın. Uygun rakamlı teklifler için; 0850 346 1130

Bebek Oluşumunu Engelleyen Faktörler

Bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsunuz ama hiçbir şey olmuyor mu? Neden hamile kalmıyorsunuz? Yumurtlama düzensizlikleri, üreme sistemindeki yapısal sorunlar, düşük sperm sayısı veya altta yatan tıbbi bir sorun gibi birçok olası neden vardır.

Kısırlık, düzensiz dönemler veya şiddetli adet krampları gibi semptomlara sahip olabilirken, gerçek şu ki kısırlığın çoğu nedeni bir belirti vermez. Erkek kısırlığının nadiren semptomları vardır. İşte henüz hamile kalmamış olmanızın olası nedeni:

Yaş

Kadın yaşı doğurganlığı etkileyen en önemli faktördür. Kadınlar sahip olacakları tüm yumurtalarla doğarlar ve doğumdan itibaren mevcut yumurta sayısı her gün azalır. Genç kadınlarda düşüş oldukça kademelidir, ancak kadınlar 30’lu yaşların ortalarına ve sonlarına yaklaştıkça, düşüş çok daha fazla olur ve  yumurta kaybederler. Mevcut yumurta sayısındaki bu azalmaya ek olarak, kadınlar yaşlandıkça yumurtaların kalitesi de düşmektedir.

Erkek doğurganlığı da yaşla birlikte çok daha az oranda da olsa düşebilir. (Bebek Oluşumunu Engelleyen Faktörler)

Yumurtlama Bozukluğu

İnsan oluşumu bir yumurta ve sperm gerektirir. Yumurtlama yoksa hamile kalamazsınız. Yumurtlamanın olmaması (Anovülasyon), kadın kısırlığının yaygın bir nedenidir ve birçok koşul tarafından tetiklenebilir. Yumurtlama sorunu yaşayan kadınların çoğunda adet düzensizliği görülür. Bununla birlikte, düzenli adet döngüleri, yumurtlamanın gerçekleştiğini garanti etmez. Adet düzensizliğiniz varsa, henüz bir yıldır denememiş olsanız bile kadın doğum doktorunuzla konuşun.

Tıkanmış Fallop Tüpleri

Yumurtlama bozukluğu, kadın kısırlık vakalarının yaklaşık %25’ini oluşturur. Fallop tüpleri yumurtalıklarınız ile rahim arasındaki yoldur. Fallop tüpleri doğrudan yumurtalıklara bağlanmaz. Sperm, serviksten rahim yoluyla ve fallop tüplerine doğru yüzmelidir. Herhangi bir şey fallop tüplerinin düzgün çalışmasını engelliyorsa veya yara izi sperm veya yumurtanın buluşmasını engelliyorsa hamile kalamazsınız. (Bebek Oluşumunu Engelleyen Faktörler)

Çikolata Kisti

Çikolata kisti, endometrium benzeri dokunun (rahimi kaplayan doku) rahim dışındaki yerlerde büyümesidir. Çikolata kistli kadınların %50’sinin hamile kalmakta zorluk çekeceği tahmin edilmektedir.

Çikolata kisti genellikle yanlış teşhis edilir veya basitçe gözden kaçabilir. Kan testi veya ultrason ile teşhis edilemez. Tanısal laparoskopik cerrahi gerektirir. Ortalama olarak doğru teşhis 4,4 yıl sürer. Bu nedenle düzenli kadın doğum bölümü muayenesi oldukça önemlidir. Yıllık uygun primlerle sahip olabileceğiniz tamamlayıcı sağlık sigortası ile düzenli kadın hastalıkları ve doğum bölümü muayenelerinizi aksatmayın. Bilgi için Hemen Bizi Arayın.

Cinsel İlişkinin Zamanlaması ve Sıklığı

Çoğu kadın 28 günlük bir adet döngüsüne sahiptir: bu, bir dönemin başlangıcı ile bir sonraki adetin başlangıcı arasında 28 gün olduğu anlamına gelir. Yumurtlama 28 günlük bir döngünün 14. gününde gerçekleşir.Haftada 2-3 kez düzenli seks yapan çiftlerin hamile kalma olasılığı daha yüksektir çünkü bu sıklık, yumurtlama zamanında dişi üreme sisteminde iyi miktarda taze sperm bulunmasını sağlar. Çiftler haftada sadece bir kez seks yapıyorsa, yumurtlama sırasında kadın genital sisteminde daha az taze sperm olacağından hamile kalma şansı daha azdır. (Bebek Oluşumunu Engelleyen Faktörler)

Kilo

Fazla kilolu kadınların hamile kalmaları, adetleri düzenli olsa bile olmayan kadınlara göre daha uzun sürer. Fazla kilolu olmak, düşük yapma riskinin artması ve hamilelik ve doğum sırasındaki problemlerle de ilişkilidir. Kilo vermenin doğurganlığı iyileştirdiği ve hamile kalma şansını artırdığı gösterilmiştir.Fazla kilolu erkeklerde yetersiz sperm olabilir ve bu nedenle doğurganlık azalır.

Düşük kilolu olmak, her ay bir yumurtanın salınmadığı anlamına gelebileceğinden, kadınların doğurganlığını da etkileyebilir. Düşük kilolu olmak da hamilelik sırasında problemlerle ilişkilidir. Kilo almanın doğurganlığı artırması muhtemeldir.

Sigara

Sigara içen kadınların, içmeyenlere göre hamile kalmada 3 kat daha fazla gecikme yaşama olasılığı daha yüksektir. Pasif içicilik bile zararlı olabilir. Sigara içmek bir kadının yumurtalık rezervini azaltır ve fallop tüpü içindeki kirpiklere zarar verir. Erkeklerde sigara içmek sperm miktarını ve kalitesini azaltabilir. (Bebek Oluşumunu Engelleyen Faktörler)

Alkol

Bazı araştırmalar, alkol içmenin kadın doğurganlığını azaltabileceğini bildiriyor.Hamile kaldıktan sonra aşırı alkol tüketimi doğum kusurlarına ve gelişimsel gecikmeye neden olabilir. Erkeklerde aşırı alkol, ereksiyonun sürdürülmesinde zorluklara, boşalmanın bozulmasına ve sperm kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Temel Tıbbi Sorunlar

Altta yatan tıbbi durumlar hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığa yol açabilir. Örneğin, bir tiroid dengesizliği veya teşhis edilmemiş diyabet kısırlığa yol açabilir. İyi anlaşılmamış olsa da, depresyon kısırlık ile ilişkilidir. Lupus ve teşhis edilmemiş cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi bazı otoimmün hastalıklar kısırlığa neden olabilir. Doğurganlığı etkileyebilecek reçeteli ilaçlar vardır. Ama önce doktorunuzla konuşmadan ilaç almayı asla bırakmayın. (Bebek Oluşumunu Engelleyen Faktörler)

Ne Zaman Kadın Doğum Doktoruna Gitmeliyim?

Doktorlar, aşağıdaki durumlarda doğurganlığınız hakkında bir doktora görünmenizi önerir.

  • 35 yaşında veya daha büyükseniz ve en az altı aydır bebek yapmayı deniyorsanız..
  • 35 yaşından küçükseniz ve en az bir yıldır bebek yapmayı deniyorsanız..

Bunlardan herhangi biri durumunuza uyuyorsa, doğurganlık sorunu belirtileriniz olmasa bile bir kadın doğum doktoruna görünmelisiniz.

Sağlık Sigortası Yaptırmak Neden Önemli?

Hamile kalmadan önce doğum sağlık sigortası yaptırabilir ve hamilelik ile ilgili sağlık giderleriniz için sağlık sigortasından faydalanabilirsiniz. Muayenelerde 15 TL katılım payı ödediğiniz doğum sağlık sigortası ile, hastane yatışlarınız, oda ve refakatçi giderleri poliçeye dahildir. Devlet destekli olan sağlık sigortası aynı zamanda vergi avantajı sağlar. Vergi avantajı ile %40′a varan geri ödeme hakkında detaylı bilgi almak için uzman sağlık ekibimiz ile görüşün.

Size uygun fiyat teklifi ve ürün içeriği için Hemen Bize Ulaşın.

Soru Sor
Whatsapp
Bebek Oluşumunu Engelleyen Faktörler Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by