16 Hafta Hamilelik

16 Hafta Hamilelik ve Gelecek Haftalarda Detaylı USG'ye hazırlık

16 Hafta Hamilelik Süreci ile, ilk 4 Ayı Geride Bıraktınız

Hamileliğin 16. haftası içerisine girildiğinde;, 11 ile 12 cm boyutlarında, ortalama ise, 80 ile 100 gr ağırlığına erişen bebekler, iki hafta önceki duruma oranla büyümüş olur. Bebekler daha hızlı gelişmeyi ve büyümeyi sürdürür. Bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek isteyen ebeveynlerin, bu haftalarda cevap alması mümkün. Kızlarda bazen 20. haftaya kadar beklemek gerekebilir.

16. hafta ile 20. hafta arasında üçlü ya da geliştirilmiş dörtlü test, doktor tarafından önerilir. Kapsamlı tarama ile risk tespiti yapılır ve bu sayede bebeklerde nöral tüp defekti ya da down sendromu gibi risklerin değerlendirilmesi gerçekleştirilir. Her iki testin risk teşkil etmemesiyle birlikte, genetik sorun risk tespiti de yapılmış olur. Buna ek testler de eklenebilir ve risk tahminlerinde daha net sonuçlara ulaşılabilir. Bu konuda karar tamamen anne ile babada olur. Bu dönemde rahmin etrafındaki kaslarda esneme ve gerginlik olması sebebiyle 16 haftalık gebelikte kasık ağrısı hissi yaşanabilir.

16 – 20 hafta arasında yapılan 3’lü yada 4’lü teste ek olarak doktorunuz 20 – 22 hafta döneminde DETAYLI USG taraması yapılmasını önerebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorunuz bir perinatoloji uzmanı değil ise, detaylı ultrason için bu konuda ihtisasına güvendiği birkaç hekim ismi önerebilir. Elbette doktorunuzun yapılmasını istediği haftada, Detaylı USG taramanızı yaptırıp, sonucunu doktorunuzla paylaşmanız için de, sizi  yönlendirebilir. (16 Hafta Hamilelik)

Doğum Paketi

Perinatoloji Nedir?

Gebelik sırasında olumsuzları teşhis eden ve gerekli tedaviyi uygulayan uzmanlık dalıdır. Perinatoloji dalı anne ve bebek sağlığıyla ilgilenir. Hamilelik sırasındaki risklere karşı gerekli önlemleri alarak doğumun sağlıklı şekilde gerçekleşmesini amaçlar.

Prof. Dr. Ali ERGÜN Ankara’da özel muayenehanesinde hizmet veren Perinatoloji Uzmanı , kadın hastalıkları ve doğum doktorudur. Perinatoloji Uzmanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı (2022) ‘dır. Web sitesinde ve makalelerinde; Detaylı USG veya riskli gebelik hakkında  bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz. / 16 Hafta Hamilelik

Detaylı USG 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanınızın 20 ile 22 hafta döneminde isteyebileceği bu görüntüleme yöntemi  için bir öneri aldığınızda, bebeğinizin sağlığı konusunda kaygılanmayın. Son yıllarda riskli gebelik takibi olmayan anne adaylarında da sıklıkla yapılması istenen bir görüntüleme olduğu için; Her ne kadar,  Detaylı USG…   Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmıyor olsa da; Gebelik rutinleri arasında yerini aldı denebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, yaptığı bir düzenleme ile; Hamilelik döneminde 2’li, 3’lü 4’lü testlerden sadece birini karşılıyor durumda. Genellikle  hamileliğinizin 12.haftasında 2’li testin yapılmasından sonra, doktorunuz 16.hafta döneminde 3’lü yada 4’lü testten birinin yapılmasını isteyebilir. Bazı hekimler ultrason ile muayene takibini yaptıkları anne adaylarından (4 boyutlu) Detaylı Ultrason istemeyi tercih ederken, bazı hekimler 2’li, 3’lü yada 4’lü tarama istemi sonrasında Detaylı USG’yi istemeyebilir.

Gelecek haftalarınızda yapılması gerekecek bu tetkikler için; Doktorunuzla ilk randevunuzda Detaylı USG hakkında konuşabilir; Kendisinin yapıp yapmadığı, bir hastanede ise aynı hastanede bir perinatoloji uzmanını veya başka bir hekim önerisi olup olmadığını öğrenebileceğiniz gibi.. Aynı zamanda SGK’nın karşılamadığı bu tetkik için bir mali planlama da  yapma fırsatınız olacak. Devlet, kamu hastanelerinde bu tetkiki ücretsiz yaparken, elbette özel bir hastane veya doktorun yapmasını istediğinizde Detaylı USG fiyatları hakkında fikir edinmek için 4-6 hafta kadar vaktiniz var. (16 Hafta Hamilelik)

 

Gelecek ay görüşmek üzere;

 

Soru Sor
Whatsapp
16 Hafta Hamilelik Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by