Adet Hesaplama Hamilelik

Adet Hesaplama Hamilelik ilgili bilgiler yazımızda. Hamileyken Doğum Sağlık Sigortası ile özel hastanelerde muayenelere fark ödemeyin. Bilgi için hemen bizi arayın. 0(850) 346 1130

Adet Hesaplama Hamilelik

Adet Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Temel bilgiler, hamile kalma şansınızın doğal olarak yumurtlama sırasında gerçekleştiğini söyler. Pek çok kadın, adet döngülerini çizerek ve dönemlerinizin başlangıcı arasındaki orta nokta günlerinde cinsel ilişkiye girerek en verimli dönemlerini tahmin edebilir. Ancak, 28 günlük tipik bir döngünün 14. gününde romantizmi planlamak her zaman o kadar kolay değildir. Aslında, doğurganlık zamanını belirleyen birkaç değişken vardır.

Yumurtlama, yumurta yumurtalıktan salındığında gerçekleşir. Yumurtalıktan çıktıktan sonra, yumurtanız fallop tüpünden geçer ve her şey planlandığı gibi giderse babanın spermiyle buluşacak ve döllenecektir. Yumurtlamayı belirlemek, özellikle adet döngüleri tam olarak düzenli olmayanlar için zor olabilir. (Adet Hesaplama Hamilelik)

Adet Hesaplama İlkeleri

Hamile kalacağınız dönemi sağlıklı hesaplayabilmeniz için adet döngünüzle ilgili temel bilgileri girmeniz gerekir.

  • Döngü süresi. Döngü genellikle yaklaşık 28 gün sürer, bu nedenle sizinkinin ne kadar sürdüğünden emin değilseniz 28 gün makul bir tahmindir. Bununla birlikte, oldukça uzun bir süredir adet takip cihazı kullanıyorsanız, artık adetiniz sürekli olarak daha uzun veya daha kısa olabilir; örneğin, 27 veya 30 gün.
  • Dönem süresi. Bazı şanslı kadınlar sadece yaklaşık üç gün kanama yaşarken, diğerleri yaklaşık altı veya yedi gün süren adet görür. Bu alana adetinizin ortalama süresini giriniz.
  • Son adetin başladığı tarih. Adet tahmincimizin ihtiyaç duyduğu son bilgi, önceki adetinizin başladığı tarihtir. Bu gün, adet döngüsünün ilk günü olarak kabul edilir. (Adet Hesaplama Hamilelik)

Hamilelik Dönemi ve Son Adet Tarihi

Hamilelik, bir kadının içinde bir veya daha fazla bebeğin geliştiği bir süre boyunca bir kadının durumunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Doğum genellikle gebe kaldıktan yaklaşık 38 hafta sonra veya son adet döneminden yaklaşık 40 hafta sonra gerçekleşir. Dünya Sağlık Örgütü, 37 ila 42 hafta arasında süren normal bir hamilelik dönemi tanımlar. Bir kişinin ilk OB-GYN ziyareti sırasında, doktor genellikle çocuğun doğacağı tahmini bir tarih (sonograma dayalı olarak) veya doğum tarihi verecektir. Alternatif olarak, vade tarihi, bir kişinin son adet dönemine göre de tahmin edilebilir. (Adet Hesaplama Hamilelik)

Doğum tarihi tahmin edilebilirken, gerçek gebelik süresi yaş, önceki gebeliklerin süresi ve annenin doğumdaki ağırlığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. 1 Bununla birlikte, hamilelik terimlerindeki doğal varyasyonu etkileyen ve iyi anlaşılmayan daha fazla faktör vardır. Araştırmalar, doğumların %4’ünden daha azının kesin doğum tarihinde gerçekleştiğini, %60’ının doğum tarihinden sonraki bir hafta içinde gerçekleştiğini ve neredeyse %90’ının doğum tarihinden sonraki iki hafta içinde gerçekleştiğini göstermiştir. 2 Bu nedenle, bir kişinin çocuğunun vade tarihinden itibaren yaklaşık iki hafta içinde doğacağına oldukça emin olmak mümkün olsa da, şu anda kesin doğum gününü kesin olarak tahmin etmek mümkün değildir.

Doğum Sağlık Sigortası ile Hamilelik Dönemi

Hamilelik süreciniz başladıktan sonra bir sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz. Doğum sağlık sigortası ile hamileliğiniz boyunca sağlık giderleriniz sağlık sigortası teminatları altındadır.

  • Türkiye genelinde anlaşmalı özel hastaneler arasında tercih yapabilirsiniz ve gerekmesi durumunda hastane değiştirebilirsiniz.
  • SGK anlaşmalı uzman kadın doğum doktorları arasında tercihte bulunabilirsiniz.
  • Doğumunuza kadar kullanacağınız muayene hakkınızın içerisinde yapılacak test ve tetkikler sağlık sigortası ile karşılanır.
  • Doğumda 2 geceye kadar hastanede yatışınız, oda ve refakatçi giderleriniz sağlık sigortası teminatları içerisindedir.
  • Sağlık sigortalarında devlet desteği ile %15 ile %40 arasında değişen oranlarda vergi avantajı sağlarsınız. (Adet Hesaplama Hamilelik)

Hamilelik Tespiti

Hamilelik, ya gebelik testleri kullanılarak ya da kadının kendisi tarafından kaçırılan bir adet dönemi, artan bazal vücut ısısı, yorgunluk, mide bulantısı ve artan idrara çıkma sıklığı dahil olmak üzere bir dizi semptom fark ederek tespit edilebilir. (Adet Hesaplama Hamilelik)

Hamilelik testleri, hamilelik için biyobelirteç görevi gören hormonların tespitini içerir ve döllenmeden altı ila sekiz gün sonra hamileliği tespit edebilen klinik kan veya idrar testlerini içerir. Klinik bir idrar testi yaptırmak da mümkündür, ancak bunlar evde yapılan bir hamilelik testinden daha doğru olmayabilir ve potansiyel olarak daha maliyetli olabilir. Klinik kan testleri daha doğru olmasına ve hCG hormonunun (sadece hamilelik sırasında mevcut olan) kesin miktarlarını daha erken ve daha küçük miktarlarda tespit edebilmektedir.

Soru Sor
Whatsapp
Adet Hesaplama Hamilelik Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by