Erken Gebelik Belirtileri

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik öncesi ve hamilelik dönemi Sağlık Sigortası yaptırın. Sağlık sigortası avantajlarından faydalanın. Bizi arayın; 0(850) 346 1130

Erken Gebelik Belirtileri

Hamile misin? Bazı erken gebelik belirtileri, adet görmediğiniz zaman görülmeyebilir, ancak çoğu kadında vardır. Kadınların yaklaşık yarısında mide bulantısı, kusma, yorgunluk, sık idrara çıkma ve 5 haftalık hamile olduklarında göğüslerde hassasiyet ve şişlik gibi belirtiler görülür, yüzde 70’inde 6. haftada hamilelik belirtileri görülür ve kabaca yüzde 90’ında erken gebelik belirtileri görülür. 8 haftalık hamile oldukları zaman, hamilelik testini bile yapmadan önce, bazı erken gebelik belirtilerini uyarı şeklinde alabilirsiniz. Ancak bu erken gebelik belirtilerinin çoğu, adet görmeden hemen önce sahip olduğunuz belirtilere benzeyeceğinden aradaki farkı söylemek zor olabilir.

Hamileliğin Beş Yaygın Belirtisi Nedir?

Yaşayabileceğiniz çeşitli erken gebelik belirtileri vardır. Bu semptomların tümü herkeste görülmeyebilir ve bazı kadınlar bunlardan hiçbirini hissetmeyebilir. Tüm hamilelik boyunca hamilelik belirtileri, kadınlar arasında önemli ölçüde değişebilir. Hamileliğinizi başka birininkiyle karşılaştırmamak önemlidir. (Erken Gebelik Belirtileri)

Yaygın erken gebelik belirtileri şunları içerebilir:

 • Adet gecikmesi : Gebeliğin en yaygın ve kesin belirtisi adet gecikmesidir. Gebe kaldıktan sonra, vücudunuz yumurtlamayı ve rahminizin zarının dökülmesini durduran hormonlar üretir . Bu, adetinizin durduğu ve bebek doğana kadar adet görmeyeceğiniz anlamına gelir. Ancak adet görmemek her zaman hamilelik belirtisi değildir. Ayrıca stres, aşırı egzersiz, diyet, hormon dengesizlikleri ve adet düzensizliğine neden olabilecek diğer faktörlerden de adet görmeyebilirsiniz .
 • Sık tuvalete gitme : Adet gecikmeden önce, daha sık idrara çıkmanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Bu aslında eskisinden daha fazla kanınız olduğu için olur. Hamilelik sırasında vücudunuzun kan akışı artar. Böbrekleriniz kanınızı filtreler ve fazla atıkları uzaklaştırır. Bu atık vücudunuzu idrar olarak terk eder. Vücudunuzdaki kan ne kadar fazlaysa, o kadar çok idrara çıkmanız gerekecektir.
 • Yorgunluk (yorgunluk hissi) : Birçok kadın hamileliğin erken döneminde aşırı derecede yorgun hisseder. Bu hamilelik belirtisi, progesteron hormonunun yüksek seviyeleri nedeniyle olur. Diğer erken gebelik semptomlarına benzer şekilde, yorgunluk ikinci trimesterde iyileşme eğilimindedir. Bununla birlikte, birçok kadın için üçüncü trimesterde geri gelir.
 • Sabah (ve öğlen ve gece) bulantısı : Adına rağmen, bu hamilelik belirtisi günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bulantı, hamileliğin iki haftası kadar erken bir tarihte olabilir veya gebe kaldıktan birkaç ay sonra başlayabilir. Herkes mide bulantısı yaşamaz ve çeşitli mide bulantısı seviyeleri vardır. Kusmadan mide bulantınız olabilir – bu kadından kadına değişir. Hamile kadınların yaklaşık yarısında kusma görülür. Hamilelik sırasında mide bulantısı oldukça normal olsa da, susuz kalırsanız sorun olabilir. Aşırı mide bulantısı nedeniyle yiyecek ve sıvıları azaltamayan kadınlarda hiperemezis gravidarum adı verilen bir durum olabilir . Aşırı mide bulantısı ve dehidrasyon yaşıyorsanız sağlık uzmanınıza başvurun.
 • Ağrıyan (ve büyüyen) göğüsler : Göğüsleriniz hamilelik sırasında dokunulduğunda hassaslaşabilir. Ağrı, memelerin adet öncesi hissettiklerine benzer olabilir, sadece daha fazla. Meme uçlarınız da koyulaşmaya ve genişlemeye başlayabilir. Bu ağrı geçicidir ve vücudunuz artan hormonlara alışınca kaybolur. Ayrıca göğüslerinizin büyüdüğünü ve sütyeninizin normalden daha sıkı olduğunu fark edebilirsiniz. (Erken Gebelik Belirtileri)

Hamileyken Devlet Destekli Sağlık Sigortası sahibi olun, özel hastanelerde ek ücret ödemeyin.

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren hastane ve doktor arayışı içine girersiniz. Anlaşmalı özel hastanelerde, hastane ve doktor tercihinizle sağlık hizmeti alabilirsiniz. Poliçe ödemelerini taksitlendirebilir, vergi avantajı ile poliçe tutarınızın %40’ı oranında geri ödeme alabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizi arayın. 0(850) 346 1130

Doğum Sağlık Sigortası Hangi Avantajları Sağlar?

 • Doğum sağlık sigortası ile hamilelikte sağlık giderlerini uygun rakamlara mal edersiniz. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kapsamındaki tüm testler ve tetkikler sağlık sigortası teminatları içerisindedir.
 • Tek kişilik özel oda ve refakatçi giderleri,
 • Doğumda 2 geceye kadar hastane yatışınız,
 • Normal ve/veya sezaryen doğum ve standart anestezi giderleri sağlık sigortasının teminatları içerisindedir.
 • Ayrıca bebeğinizin doğumda sonra kattaki ilk muayenesi, topuk kanı, koruyucu aşısı SGK kapsamında özel hastanelerde ücretsizdir.
 • Yeni Doğan yoğun bakım hizmeti almanız gerektiğinde ek ücret ödemezsiniz.
 • Sağlık sigortası muayene haklarınızı dilerseniz kadın hastalıkları ve doğum bölümü dışında, SGK anlaşmalı diğer böümlerde kullanabilirsiniz. (Erken Gebelik Belirtileri)

Bebek Sağlık Sigortası için uzman sağlık ekibimizden detaylı bilgi alın. Tüm sağlık sigortaları ile vergi avantajından yararlanın. 0(850) 346 113

Soru Sor
Whatsapp
Erken Gebelik Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by