Adet Hesaplama Nasıl Olur?

Adet Hesaplama Nasıl Olur? Hamilelik öncesi Doğum Sağlık Sigortası alın,uygun fiyatlar ve taksitle ödeme avantajlarından faydalanın.. Detaylı bilgi için; 0(850) 346 1130

Adet Hesaplama Nasıl Olur?

Adet döngüsü, hamilelik olasılığının hazırlanmasının bir parçası olarak bir kadının vücudunda meydana gelen bir dizi değişikliktir. Genellikle 12 ila 15 yaşları arasında başlayan ve ortalama olarak 52 yaşında meydana gelen menopoza kadar devam eden bir döngüdür. Adet döngüsü tipik olarak bir dönemin ilk gününden ilk gününe kadar sayılır. sonraki. Hormonların yükselmesi ve düşmesi ile kontrol edilir. Bir kadının adet döngüsünün uzunluğu değişir. Düzenli bir adet döngüsü, en uzun ve en kısa döngülerin 8 günden az değiştiği bir adet döngüsü olarak kabul edilir. Ortalama adet döngüsü 28 gün sürer.

Adet döngüsünün bir parçası olarak, rahmin astarı kalınlaşır ve hamileliğin gerçekleşmesi için gerekli olan bir yumurta üretilir. Yumurta, bir kadının en verimli olduğu zamana (yumurtlamadan yaklaşık 5 gün önce, yumurtlamadan 1-2 gün sonrasına kadar) karşılık gelen yumurtlama adı verilen bir süreçte yumurtalıklardan salınır. Yumurta döllenmezse hamilelik gerçekleşemez ve rahmin astarı adet döneminde dökülür ve ardından döngü yeniden başlar. (Adet Hesaplama Nasıl Olur?)

Adet Döngüsü Nedir?

Menstrüasyona atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılan bir terim olan bir dönem, bir kadının adet döngüsünün bir parçası olarak meydana gelen düzenli kan ve mukozal doku deşarjıdır. Rahim mukoza zarının vajina yoluyla kanaması ve boşalması genellikle 2 ila 7 gün arasında sürer. Bir önceki döngüdeki yumurtanın döllenmediği zaman başlayan adet dönemi olarak adlandırılan adet döngüsünün erken evrelerinde ortaya çıkar. Adetler hamilelik sırasında durur ve genellikle emzirmenin erken evrelerinde devam etmez. Menopoz sırasında, genellikle 49 ile 52 yaşları arasındaki dönemler de sonunda kalıcı olarak durur ve bir yıl boyunca vajinal kanama olmaması olarak tanımlanabilir.

Dönem Hesaplayıcı, takvim biçiminde dönem günlerini ve en olası yumurtlama günlerini tahmin eder. Adet günleri kanama ve akıntının olduğu günlerdir. En olası yumurtlama günleri, bir kadının hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu günlerdir. (Adet Hesaplama Nasıl Olur?)

Hamile Kalmadan Önce Doğum Paketi

Hamile kalmadan önce doğum paketi, henüz hamileliğiniz başlamadan önce yapılan sağlık sigortasıdır. Bu sağlık sigortası ile anne adaylarımız, herhangi bir bekleme süresi olmaksızın, hamileliklerinin başından itibaren sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya başlarlar. Doğum Sağlık Sigortası ile;

  • Rutin kadın doğum bölümü muayenelerinizde yalnızca 15 TL SGK katılımı ödersiniz.
  • SGK’nın kapsamındaki hamilelik rutin test, tahlil ve tetkikler sağlık sigortası ile karşılanır, ek bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.
  • Doğumunuz, normal ya da sezaryen fark etmeksizin sağlık sigortası ile %100 karşılanır.
  • Doğum eyleminde hastaneye yatışınız, doktor, ameliyathane, anestezi, oda ve refakatçi giderleri sağlık sigortası kapsamındadır.
  • Doğum Sağlık Sigortalarının ödemelerinde taksit seçeneği bulunmaktadır.
  • Sağlık sigortaları Devlet desteklidir ve ortalama %20’si devlet tarafından karşılanmaktadır.

Sağlık sigortaları hakkında detaylı bilgi almak ve size en uygun paketi öğrenmek için (0850) 346 1130 numarasını arayarak uzman sağlık ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. (Adet Hesaplama Nasıl Olur?)

Bir Sonraki Adetim Ne Zaman?

Tüm bu verileri adet döngüsü hesaplayıcımıza girdikten sonra, bir sonraki adetinizin başladığı ve bittiği tarihleri ​​otomatik olarak tahmin edecektir.

Örneğin, son adet döneminiz 16 Kasım’da başladıysa ve genellikle 29 gün sürüyorsa, bir sonraki dönemin 15 Aralık’ta başlamasını bekleyebilirsiniz. Beş günlük bir süre boyunca süren adetinizin 19 Aralık’ta durmasını bekleyebilirsiniz.

Doğal olarak, adet dönemi kesin hesaplamalara meydan okur, bu nedenle adetiniz birkaç gün erken veya geç olabilir. Yine de, tatilinizin ortasında adet görüp görmeyeceğinizi bilmek oldukça iyi bir tahmindir. (Adet Hesaplama Nasıl Olur?)

Yumurtlamayı Tahmin Etmek İçin Adet Takvimi Kullanma

Bu dönem hesaplayıcısını aynı zamanda yumurtlama döneminizin ne olduğunu, yani hamile kalma olasılığınız en yüksek olduğu zamanı öğrenmek için de kullanabilirsiniz .

Sperm vücudunuzda yedi güne kadar yaşayabildiğinden, doğurganlık penceresinin yumurtlamadan yedi gün önce başladığını güvenle varsayabilirsiniz. Yumurta maksimum 24 saat yaşadığı için yumurtlamadan sadece bir gün sonra sona erer.

Yumurtlama, yumurtalıklarınızdan bir yumurtanın salındığı zamandır. Bu, en doğurgan olduğunuz zamandır. Genellikle bir sonraki dönemin başlamasından yaklaşık iki hafta önce olur. Daha kesin bir tahminde bulunmak istiyorsanız, vücut ısınızı ve servikal mukustaki değişiklikleri izlemelisiniz.

Bazal vücut ısısı kullanımı ile adet döngüsü ve yumurtlama da takip edilebilir.

Ancak bu araç asla profesyonel bir kadın doğum doktorun değerlendirmesinin yerini alamaz. Herhangi bir sağlık durumu sizi rahatsız ediyorsa, bir doktora danışın. (Adet Hesaplama Nasıl Olur?)

Soru Sor
Whatsapp
Adet Hesaplama Nasıl Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by