Gebelikte Karında Batma Şeklinde Ağrı

Gebelikte Karında Batma Şeklinde Ağrı hakkında herşey yazımızda. Doğum Sağlık Sigortası ile muayenelerinizi ihmal etmeyin. Olası sorunların önüne geçin.

Gebelikte Karında Batma Şeklinde Ağrı

Hamilelikte mide (karın) ağrıları veya krampları yaygındır. Genellikle endişelenecek bir şey yoktur, ancak bazen kontrol edilmesi gereken daha ciddi bir şeyin işareti olabilirler. Ağrı hafifse ve pozisyon değiştirdiğinizde, dinlendiğinizde, tuvalete çıktığınızda veya nefes aldığınızda kayboluyorsa, muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur. Ancak şiddetli ağrınız varsa ve endişeleniyorsanız, kadın doğum doktorunuz ile görüşmeniz iyi olacaktır.

Zararsız mide ağrıları şunlardan kaynaklanabilir:

 • Bağ ağrısı (bağlar büyüyen yumruğunuzu desteklemek için gerildiği için genellikle “büyüyen ağrılar” olarak adlandırılır). Bu ağrı, alt karnınızın bir tarafında keskin bir kramp gibi hissi verebilir.
 • Kabızlık,hamilelikte sık görülen bir durumdur.

Hamilelikte düzenli olarak kadın doğum bölümü muayenesi olmanız, bebeğinizin gelişimi ve sizin sağlık durumunun genel kontrolü için gereklidir. Doğum Sağlık Sigortası, rutin hamilelik muayenelerinde özel hastanelerde sadece 15 TL katılım ödemesi ile muayene olmanızı sağlar. Her muayenenin kendisini takip eden 10 gün içinde kontrol süreci hakkı vardır. Şikayetleriniz bu sürede devam ettiğinde tekrar muayene olmaya gidebilirsiniz. (Gebelikte Karında Batma Şeklinde Ağrı)

Batma Şeklinde Karın Ağrısının Olası Nedenleri

Mide ağrısına neden olabilecek bazı durumların acilen kontrol edilmesi gerekir.

Dış gebelik

Bu, döllenmiş bir yumurtanın rahmin dışına, örneğin bir fallop tüpüne implante edilmesidir.  Belirtiler tipik olarak hamileliğin 4 ila 12. haftaları arasında ortaya çıkar. Ciddi karın ağrısına kanama da eşilik edebilir.

Düşük

24 haftalık hamilelikten önce kramp ağrıları ve kanama bazen düşük veya düşük tehdidinin bir işareti olabilir. (Gebelikte Karında Batma Şeklinde Ağrı)

Gebelik Zehirlenmesi-Preeklampsi

Kaburgaların hemen altındaki ağrı, büyüyen bebek ve rahmin kaburgaların altından yukarı doğru itilmesi nedeniyle hamileliğin sonraki dönemlerinde sık görülür. Ancak bu ağrı özellikle sağ tarafta kötü veya kalıcı ise, bazı hamile kadınları etkileyen preeklampsi (hamilelikte yüksek tansiyon) belirtisi olabilir. Genellikle 20 hafta sonra veya bebek doğduktan hemen sonra başlar.

Erken Doğum

37 haftadan daha az hamileyseniz ve düzenli karın kramplarınız veya kasılmalarınız varsa, bu erken doğum eyleminin bir işareti olabilir ve hastanede izlenmeniz gerekir. (Gebelikte Karında Batma Şeklinde Ağrı)

Plasental Abrupsiyon

Bu, plasentanın rahim duvarından uzaklaşmaya başladığı, genellikle kanamaya ve kasılma ağrısı gibi gelip gitmeyen sürekli şiddetli ağrıya neden olduğu zamandır. Bazen acil bir durumdur çünkü plasenta bebeğinizi gerektiği gibi destekleyemeyebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu(İYE)

İYE hamilelikte yaygındır ve genellikle kolayca tedavi edilebilir. Karın ağrısına ve bazen her zaman olmasa da idrar yaparken ağrıya neden olabilirler.

Bu koşullar normal hamileliğin bir parçası olsa da, tipik olarak keskin ağrıya neden olmazlar. Yaşadığınız keskin ağrı bir tarafta lokalize ise, dış gebeliğin göstergesi olabilir. Bu ciddi bir durumdur ve acil tıbbi müdahale gerektirir.
Olası bir düşük, kramptan dolayı keskin bir ağrıya da neden olabilir. Bu, genişleyen rahimle ilişkili normal kramplar ile olası bir düşükten kaynaklanan kramplar arasındaki farkı bilmek isteyen anne adayları için endişe yaratır. (Gebelikte Karında Batma Şeklinde Ağrı)

Doğum Sağlık Sigortası Size Neler Sağlar?

 • Muayenelerinizde sadece 15 TL SGK katılımı ödersiniz.
 • Hamilelikle ilgili SGK kapsamındaki test ve tetkikler sağlık sigortası ile karşılanır.
 • Doğumunuz (sezaryen veya normal) sağlık sigortası kapsamındadır.
 • Anlaşmalı özel hastanelerin SGK ile anlaşmalı diğer bölümlerinde muayene hakkınızı kullanabilirsiniz.
 • Doktor, ameliyathane, anestezi, oda ve refakatçi giderleri sağlık sigortası ile %100 karşılanır.
 • Hamileyken yaptıracağınız doğum sağlık sigortası %20 devlet desteklidir.
 • Taksit ile ödeme sağlayabilirsiniz.

Keskin Gebelik Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri

Normal hamilelik ağrıları ile hamilelik sırasında keskin bir ağrının olası bir komplikasyonu arasında ayrım yapmak, özellikle ilk kez anne olacak anne adayları için stresli olabilir. Hamilelik sırasında vücudunuz, içinizde büyüyen yaşama uyum sağladığı için birçok değişiklik geçirecektir. Kilo alacaksınız ve vücudunuz yeni bebeğinize uyum sağlamak için büyüyecek. Bu doğal ve gerekli olsa da, bazı rahatsızlıklara neden olabilir. (Gebelikte Karında Batma Şeklinde Ağrı)

Hamilelikte Keskin Ağrının Olası Nedenleri

Kadınların bildirdiği en yaygın keskin ağrılardan biri rahim, mide veya kasık bölgesinde ve çevresinde bıçak saplanmasıdır.  Bu rahatsızlık verici olsa da çoğu durumda hamilelik sırasında meydana gelen normal değişikliklerle açıklanabilir.

Keskin ağrının normal hamilelik değişikliğinin bir sonucu olabileceği gerçeğine rağmen, keskin ağrının bir komplikasyon sonucu olması durumunda dikkat etmeniz gereken bazı uyarı işaretleri vardır.

 • Ağrıya kusma, ateş, titreme, ağır kanama/kan akışı veya vajinal akıntıda değişiklik eşlik ediyorsa,
 • Dinlendikten sonra keskin ağrı devam ediyorsa, (yuvarlak bağ ağrısı birkaç dakikadan fazla sürmemelidir)
 • Ağrı nefes almayı, yürümeyi veya konuşmayı zorlaştırıyorsa.

Belirtilerinizi tartışmak için kadın doğum uzmanınıza başvurmak her zaman doğru seçimdir. (Gebelikte Karında Batma Şeklinde Ağrı)

Soru Sor
Whatsapp
Gebelikte Karında Batma Şeklinde Ağrı Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by