Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı Nedir? Tedavisi Nasıldır? Devlet desteği ile sağlık sigortası sahibi olun, poliçe tutarının %20'si vergi avantajınız olsun. Detaylı bilgi için; 0(850) 346 1130

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelik sırasında mide bulantısı, tipik olarak, kadınların bildirdiği semptomlarla ilgili en deneyimli ve şikayet edilenlerden biridir. Hamile annelerin yüzde 70’e kadarı, hamileliğin erken dönemlerinde bir noktada mide bulantısı yaşar. Sadece hamileliğin erken belirtilerinden biri olarak bilinmekle kalmaz, aynı zamanda ilk üç aylık dönem boyunca ve bazen daha da uzun süren bir semptomdur.

Hamilelikte Mide Bulantısı Tedavisi

Hamilelik sırasında mide bulantısının tedavisi ve önlenmesi, günlük kişisel bakım ve ev ilaçları açısından gerçekten eş anlamlıdır. Aşağıdaki önerileri, hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez veya zaten hamileyseniz ve sadece biraz rahatlama arıyorsanız, denemeniz faydalı olacaktır.

Hamilelik sırasında mide bulantısını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmak için şunları deneyin;

Evde Doğal İlaçlar

 • Mide bulantınızı tetikleyen yiyecek ve kokulardan kaçının.
 • Yatağının yanında sodalı kraker tutmak ve kalkmadan önce birkaç tane yemek. Sindirim için biraz zaman tanıyın ve hazır olduğunuzda yavaşça yükselin.
 • Gün boyunca üç büyük öğün yerine daha sık küçük öğünler yiyin.
 • Öğünlerinizle birlikte daha az su/sıvı için ve bunun yerine öğünler arasında tüketin.
 • Kremalı yiyecekler yerine daha kuru, beyaz pirinç, kuru tost veya sade fırında patates gibi sade yiyecekler yiyin.
 • Naneli şeker emin.
 • Odaların iyi havalandırılması veya daha kolay nefes alabilmek için yakınlarda bir vantilatör bulunması. Bunların hiçbiri mümkün değilse, biraz temiz hava almak için dışarı çıkmak için zaman ayırın.
 • Bol bol dinlenin. Yorgun hissettiğinizde vücudunuzu dinleyin ve uzanmayı deneyin.
 • Zencefil veya limon koklamak veya zencefilli gazoz veya limonata içmek mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Aldığınız doğum öncesi vitaminler hakkında kadın doğum uzmanınızla konuşun. Çok fazla demir olması mide bulantısına neden olabilir ve farklı bir vitamine geçmek yardımcı olabilir.
 • Sağlık uzmanınızdan bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir B-6 vitamini takviyesi almayı isteyin. (Hamilelikte Mide Bulantısı)

Hamileliğin ilk üç ayında, birçok kadın sabah bulantısı olarak bilinen bulantı ve kusma nöbetleri geçirir. Adına rağmen sabah bulantısı gece veya gündüz olabilir. Genellikle hamileliğin 6. haftasında başlar, en kötü olduğu 9. haftada olur ve 16 ila 18. haftalarda durur. Hoş olmasa da sabah bulantısı sağlıklı bir hamileliğin normal bir parçası olarak kabul edilir.

Hamilelikte Mide Bulantı İçin Reçeteli Bakım

Birçok kadın, doğal veya ev ilaçlarının yardımcı olmadığını düşünüyor. Bir miktar rahatlama yaşanmış olabilir, ancak istediğiniz kadar rahatlama olmayabilir. İyi haber şu ki, mide bulantısını tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış bir reçete almak için doktorunuzla konuşabilirsiniz. (Hamilelikte Mide Bulantısı)

Hamilelikte Doğum Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

 • Doğum sağlık sigortası ile hamilelikte sağlık giderleriniz uygun rakamlara mal olur.
 • SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kapsamındaki test ve tahliller sağlık sigortası ile karşılanmaktadır.
 • Sağlık sigortası, tek kişilik oda ve refakatçi, gerekirse 2 geceye kadar hastanede yatış, normal & sezaryen doğum ve normal anestezi giderlerini karşılar. (Hamilelikte Mide Bulantısı)
 • Bebeğin ilk muayenesi ve standart doğum sonrası sağlık muayenelerinden SGK sorumludur ve özel hastanelerde bu hizmetler için herhangi bir ek ücret ödemezsiniz.
 • Gerekmesi durumunda, yeni doğan için yoğun bakım giderleri SGK tarafından karşılanacaktır.
 • Doğum sağlık sigortası ile anlaşmalı hastanelerin SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) anlaşmalı diğer birimlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Doğum sağlık sigortası taksitli ödeme seçenekleri sunar.
 • Poliçe tutarlarınızın ortalama %20’si devlet desteği ile karşılanmaktadır. Bu, doğum sonrası bakım ve doğum masraflarının sigortamız tarafından karşılandığı, ancak devlet desteği sayesinde çok uygun bir fiyata sigortalandığınız anlamına gelir.

Doğum Sigortasını Hamilelik Öncesi Alın, Teminatlarınızı Artırın..

Doğum sağlık sigortası sadece hamilelik başladıktan sonra yararlanılabilen bir sağlık sigortası değildir. Hamile kalmadan önce içinde doğum teminatının olduğu bir sağlık sigortası satın alabilirsiniz. Bu sağlık sigortası ile anlaşmalı hastanelerden sizin için en uygununu seçebilir ve  bebeğinizi de doğumdan sonra poliçenize ekleterek ÖBYG (Ömür Boyu Yenileme Garantisi) sahibi yaparsınız. Doğum teminatlı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile  anlaşmalı özel hastanelerin anlaşmalı bölümlerinde sağlık hizmeti alırsınız. Doğum Sağlık Sigortası, hamilelik süreci başlamadan önce yapıldığında daha geniş sağlık sigortası teminatları almanıza olanak sağlar.

Hamilelik planlıyorsanız 12 ay, 6 ay, 3 a ve 2 ay bekleme süreli sağlık sigortalarını incelemelisiniz. Hamile kalmadan sahip olabileceğiniz bu sağlık sigortaları ile şirketlerin anlaşmalı hastaneleri arasında tercih ve süre içerisinde hastane değişikliği yapabilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by