Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur?

Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur? Hamileliğin ilk haftalarından itibaren Doğum Sağlık Sigortası sahibi olun, muayenelerde 15 TL ödeyin. 0(850) 346 1130

Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur?

Kadınlar genellikle hamilelik sırasında sabah bulantısı ve yorgunluğa ek olarak aşırı gaza sahiptir. Gaz rahatsız edici şişkinliğe, kramplara ve karın ağrısına neden olabilir.

Gebelikte Gaz Sancısı Nedenleri

Bir kişinin vücudu hamilelik boyunca birçok değişiklik geçirir. Bunlar, aşırı gaza neden olabilecek fiziksel ve hormonal değişiklikleri içerir. Gaz sancısının şiddeti, hafif rahatsızlıktan karın, sırt ve göğüs boyunca şiddetli ağrıya kadar değişebilir. Gaz sancısına ayrıca şişkinlik ve mide veya bağırsak krampları da eşlik edebilir. (Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur?)

Erken Gebelik

Hamileliğin ilk üç ayında, vücut şiddetli hormonal değişikliklere uğrar. Progesteron ve östrojen hormonları, büyüyen fetusa hazırlanmak için rahim duvarını kalınlaştırmak için önemli ölçüde artar. Progesteron, bağırsaklar da dahil olmak üzere vücuttaki kasları gevşetir. Bağırsaklar gevşerken, sindirim sistemi önemli ölçüde yavaşlar. Yükseltilmiş östrojen seviyeleri vücudun su ve gazı korumasına neden olabilir.

Geç Gebelik

İkinci ve üçüncü trimesterlerde, sabah bulantısı ve yorgunluk gibi belirtiler kaybolur ve rahim, büyüyen fetüse uyum sağlamak için pozisyonunu değiştirir. Rahim genişledikçe çevredeki organlara baskı uygulayarak kabızlık ve aşırı gaz gibi sindirim sorunlarına neden olur.

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Hamileliğin getirdiği değişiklikler rahatsız edici semptomlara neden olsa da, bu değişiklikler büyüyen fetüs için gereklidir. Yaşam tarzı değişiklikleri, fazla gazı azaltmaya yardımcı olabilir ve aşırı gaza eşlik eden daha rahatsız edici semptomların bazılarını azaltabilir. Bazı beslenme alışkanlıkları hamilelik sırasında gazı daha da kötüleştirebilir. (Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur?)

Hamileliğin son aşamasında anne adayları sık ve küçük öğünlerle beslenmelidir. Su içmek ayrıca sindirimi iyileştirmeye ve kas kramplarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bazı yiyeceklerin aşırı gaza neden olduğu bilinmektedir. Bunlar;

 • Kızarmış yiyecekler
 • Fasulyeler
 • Çiğ sebzelerden
 • Süt ve yoğurt gibi süt ürünleri
 • Kepekli tahıllar
 • Fruktoz ve sorbitol gibi yapay bir tatlandırıcı içeren gıdalar
 • Soda veya maden suyu gibi gazlı içecekler olarak sıralanabilir.

Kadınlar bu yiyecek ve içeceklerden kaçınarak gaz ağrılarını ve şişkinliklerini giderebilirler. Herkes yiyeceklere farklı tepki verir, bu nedenle bir yemek günlüğü tutmak, tam olarak hangi yiyeceklerin sindirim sorunlarına neden olduğunu bulmanın iyi bir yoludur.

Hamilelikte Karın Ağrısına Başka Ne Sebep Olabilir?

Aşırı gaz, karın, sırt ve göğüste keskin, bıçaklayıcı bir ağrıya neden olabilir. Bununla birlikte, karın ağrısı diğer tıbbi durumların ortak bir belirtisidir. Bu semptomlara neden olabilecek diğer durumların farkında olmak, bir kişinin karın ağrısı için doktorlarını görmesi gerekip gerekmediğine karar vermesine yardımcı olabilir. (Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur?)

Hamilelik sırasında karın ağrısına neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

Kabızlık

Kabızlık, seyrek bağırsak hareketlerini ve alışılmadık derecede sert veya topaklı dışkıyı ifade eder. Kabızlık hamilelik sırasında çok sık görülen bir semptomdur. Günlük lif alımını artırmak ve bol su içmek hamilelik boyunca kabızlığı azaltabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), karın kramplarına, şişkinliğe, gaza ve ishale veya kabızlığa neden olan yaygın bir tıbbi durumdur. Halihazırda IBS’si olan kadınlar, hamilelikleri sırasında semptomlarının kötüleştiğini fark edebilirler. Hormonal değişiklikler ve stres, IBS semptomlarını büyük ölçüde etkileyebilir. (Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur?)

Braxton-Hicks Kasılmaları

“Alıştırma” veya “yanlış” kasılmalar olarak da bilinen Braxton-Hicks kasılmaları genellikle üçüncü trimesterde ortaya çıkar. Yavaş yavaş daha uzun süren ve daha ağrılı hale gelen doğum kasılmalarından farklı olarak, Braxton Hicks kasılmaları düzensizdir ve tipik olarak 24 haftalık gebelik süresinden sonra başlar.

Yuvarlak Bağ Ağrısı

Kalın bağlardan oluşan bir ağ rahim için destek sağlar. Rahim genişledikçe bu bağları, özellikle de yuvarlak bağları gerer. Bu germe, alt karın veya kasıkta keskin bir ağrıya neden olabilir. (Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur?)

HELLP Sendromu

HELLP, durumun ana semptomlarını, yani hemoliz, yüksek karaciğer enzimlerini ve düşük trombosit sayısını tanımlayan bir kısaltmadır.

HELLP, doktorların preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) olarak adlandırdıkları başka bir ciddi durumla yakından ilişkili olduğu potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Preeklampsi veya HELLP sendromu olabileceğinizden şüphelenirseniz derhal tıbbi yardım almalısınız. (Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur?)

HELLP’nin belirtileri şunları içerir:

 • Karnın sağ üst kadranda ağrı
 • Tükenmişlik
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Yüksek tansiyon
 • Kanama
 • Ödem veya şişlik

Doğum Sağlık Sigortası ile Muayenleriniz 15 TL

Aşırı gaz rahatsız edici semptomlara neden olabilirken, nadiren endişe nedenidir. Diyet ve yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler aşırı gazı azaltabilir. Aşırı gaz, diğer tıbbi durumların ortak bir belirtisi olan karın ağrısına neden olabilir. Karın ağrısından endişe duyuyorsanız, kadın doğum doktorunuz ile görüşmeniz sağlıklı olacaktır. (Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur?)

Doğum Sağlık Sigortası, hamileliğin ilk haftalarından itibaren sahip olabileceğiniz bir sağlık sigortasıdır. Türkiye’de anlaşmalı özel hastanelerdeki SGK anlaşmalı kadın doğum doktorları arasında tercih yapabildiğiniz doğum sağlık sigortası ile dilerseniz diğer bölümlerde de doğuma kadar muayene olabilirsiniz. Muayenelerde sadece SGK katılım payı olan 15 TL ödeme yaparsınız ve hamilelik rutin test ve tahllilleri sağlık sigortası ile karşılanır, siz ek ücret ödemezsiniz.

Ekonomik sağlık hizmeti almanın en kolay yolu olan Doğum Sağlık Sigortası, devlet desteği ile vergi avantajı da sağlar. Geliri üzerinden vergi ödeyen herkes vergi avantajından faydalanabilir. (Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur?)

Size ve ailenize uygun sağlık sigortası seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak için SİGORTA PARTNER AŞ. uzman sağlık ekibi ile iletişime geçin. 

Soru Sor
Whatsapp
Gebelikte Gaz Sancısı Kaçıncı Haftada Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by