Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?

Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur? ? Doğum Sağlık Sigortası Hamilelikte Neden Yapılmalıdır? Detaylı bilgi için uzman sağlık ekibimiz ile görüşün. 0(850) 346 1130

Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?

Hamilelikte akıntı vajinadaki ölü hücreleri uzaklaştırır, doğum kanalını enfeksiyondan korur ve vajinadaki sağlıklı bakteri dengesini korur. (Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?) Bu dönemde belli aralıklarla kadın doğum bölümü muayeneleri rutin ve gereklidir. Doğum sağlık sigortası yaptırarak hamilelikte sağlık giderlerini ekonomik hale getirin.

Hamilelikte daha fazla vajinal akıntınızın olması normaldir. İşte vajinal akıntı hakkında en çok sorulan soruların cevapları;

Hamilelik sırasında neden daha fazla vajinal akıntım oluyor?

Vajinal akıntı vajinanızı temiz ve nemli tutan ve enfeksiyonu önleyen bir sıvı veya mukustur. Hamilelikte özellikle sonlara doğru ağırlaşır, bakterilerin vajinadan rahime gitmesini engellemeye yardımcı olur . Ayrıca, bölgeye daha fazla kan aktığı için hamileyken daha fazla akıntı olması olasıdır.

Hamilelikte vajinal akıntı nasıl görünür?

Akıntı berrak veya süt beyazı olmalıdır. Hamilelikteki bu ekstra vajinal akıntı endişelenecek bir şey değildir. Hamilelikte kanama veya lekelenme dışında berrak akıntı normaldir. (Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?)

Hamilelikte vajinal akıntı farklı kokar mı?

Akıntınız hoş olmayan bir kokuya sahipse, kaşıntılı veya ağrılı hissediyorsanız veya idrara çıkarken ağrınız varsa doktorunuzla veya ebenizle konuşun. Akıntınız, örneğin koku, renk veya dokuda değişiklik gösteriyorsa, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Hamilelikte akıntı çeşitleri için tıklatın.

Normal hamilelik akıntısı mı yoksa maya enfeksiyonu mu?

Pamukçuk olarak da bilinen maya enfeksiyonları hamilelikte sık görülür. Pamukçuk, vajinal akıntıyı kalın, beyaz ve süzme peynir gibi yapar.

Normalde zararsız olan candida adı verilen bir mantar pamukçuk’a neden olur. Sıcak, nemli koşullarda büyüme eğilimindedir. Hamilelikte vajinadaki normal bakteri dengesi değişirse pamukçuk gelişir.

Daha yüksek östrojen seviyeleri,  hamileliğin pamukçuk olasılığını artıran başka bir parçasıdır. Hamilelik sırasında pamukçuk kolayca tedavi edilebilir, bu nedenle hangi yardımın mevcut olduğunu öğrenmek için doktorunuzla veya ebenizle konuşun. (Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?)

Maya enfeksiyonumun geri gelmesini nasıl durdurabilirim?

Pamukçuk geri gelmeye devam edebilir, ancak birkaç numara onu görmeye yardımcı olabilir.

  • Sabun veya duş jeli, mendil veya kadın hijyen ürünleri ile yıkamaktan kaçının.
  • Günde birkaç kez duru suyla yıkayın.
  • Vajinal duştan kaçının; bu, insanların yıkamak için vajinanın içine su akıtmasıdır.
  • Dar giysiler giymekten kaçının.
  • Canlı yoğurt gibi probiyotikleri doğrudan pamukçuk belirtilerini hissettiğiniz yerde kullanmayı düşünün. Ayrıca probiyotik yiyip içebilirsiniz.

Vajinal akıntım için ne yapabilirim?

Hamilelik sırasında akıntı, hamileliğin getirdiği sonsuz gibi görünen ancak normal ve geçici değişikliklerden sadece biridir. Bu konuda bir şey yapmanıza gerek yok.

Pamukçuk’u gerçek bir baş belası buluyorsanız, kokusuz külotlu astarları deneyebilir veya gün içinde pantolonunuzu daha sık değiştirebilirsiniz. (Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?)

Normal akıntı mı yoksa mukus tıkacı mı olduğunu nasıl anlarım?

Hamileliğinizin sonlarına doğru akıntı miktarı daha da artar . Ayrıca yapışkan, jöle benzeri pembe mukus çizgileri içerebilir. Buna ‘nişan’ denir ve hamilelik sırasında serviksinizdeki mukus tıkacı çıktığında gerçekleşir .

Nişan’ınız geldiyse, vücudunuz doğum için hazırlanıyor olabilir. Yine de çok heyecanlanmayın veya paniklemeyin. Kadın doğum doktorunuz ile görüşmek en iyisidir. (Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?)

Kadın hastalıkları ve doğum doktorunuz sizi uygun tedaviye yönlendirecektir. Hamileliğiniz başladıktan sonra Doğum Sağlık Sigortası yaptırabilir ve sağlık sigortası avantajlarından hemen faydalamaya başlayabilirsiniz.

Anne adaylarının birçoğu hamileliklerinin başından itibaren sağlık sigortalı olurlar. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarının 2010 senesinde yürürlüğe girmesiyle beraber anne adaylarının hamilelikleri başladıktan sonra da sigortalı olması mümkün hale geldi.

Hamilelik başladıktan sonra yapılan Doğum Sağlık Sigortası‘na muayeneleriniz, testlerini, tahlilleriniz ve doğumunuz da dahildir.

  • Hamilelik süresince olacağınız muayenelerde 15 TL SGK katılımı dışında bir ücret ödemezsiniz.
  • SGK kapsamında olan gebelikle alakalı rutin muayeneler, testler ve tahliller sigorta tarafından karşılanır.
  • Normal ve sezaryen doğumda doğumunuz ve anestezi gideri sigorta ile karşılanır.
  • Doğum sigortası sayesinde tek kişilik odada refakatçiniz ile birlikte kalabilirsiniz.
  • Hastane yatışınız iki geceyi geçmeyecek şekilde sigorta kapsamındadır.

Doğum Sağlık Sigortası ile anlaşmalı kurum ya da doktorlar arasında seçim yapabilirsiniz.

Sağlık sigortalarının devlet desteği ile vergi avantajı vardır. Ödediğiniz poliçe tutarının, sizin gelirinize oranla %15 ile %40′lık kısmını geri ödeme olarak alma hakkınız vardır.

Sağlık sigortaları hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen uzman sağlık ekibimizi arayın. 0(850) 346 1130

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by