Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır? Hamileyken Doğum Sağlık Sigortası yaptırarak vergi avantajı ile devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Bilgi için 0(850) 346 1130

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin ilkhaftasında döllenme meydana geldi. Fetus çok küçüktür ve ultrasonda görmek neredeyse imkansızdır. Yerleşme gerçekleşir. Vücudun yeniden yapılandırılması ve hamilelik sırasında fetüsün korunmasından sorumlu olan bir hormonun üretimi başlar. Plasenta ve göbek kordonu da oluşur. İlk hafta hamilelik belirtisi yoktur. Bununla birlikte, bazı kadınlar zaten alt karın bölgesinde uyuşukluk, halsizlik, ağırlık hissederler. Adet öncesi sendromu ile aynı semptomlardır. Ayırt edici bir özellik olarak yerleşme kanaması olabilir. Hamileliğin ilk haftasındaki fetusa embriyo denir, aslında ancak altıncı haftada fetus olur.

Bu arada embriyo sıvı ile küçük bir kese içindedir ve anneden değil yolk kesesinden beslenir. Gelecekteki bebeğin boyutu şu anda yaklaşık 0,1-0,2 mm’dir. Ne kadar küçük olduğu göz önüne alındığında, 1 haftalık hamilelikte karın fotoğrafından bir kadının ilginç pozisyonunu kimse tahmin edemez. (Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?)

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Kontrol Edilir?

Hamileliği 1 haftada kontrol etmek neredeyse imkansızdır. Vücuttaki değişiklikler, testler veya bir ultrason cihazının onları yakalaması için çok küçüktür. Hamile olduğunuza dair ikna edici kanıtlar elde etmek için, özellikle hassas testlerin iki şeridi gösterebildiği hamileliğin en az 7. ve tercihen 10. gününü beklemeniz gerekir. (Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?)

Hamilelik Testleri

Hamileliğin ilk haftasında yapılacak bir test ya size hiçbir şey vermez ya da şüpheli bir sonuç gösterir. Değişikliklerin fark edilebilir hale gelmesi için gebe kalmanın üzerinden zaman geçmesi gerekir. Hamileliğin ilk haftasında insan koryonik gonadotropin seviyesindeki dalgalanmalar o kadar küçük olacaktır ki sonuçlar şüpheli olarak değerlendirilecektir. Anne adayı adet gecikmesinden en az 10 gün sonra hamilelik testi yaparak doğru hamilelik sonucuna ulaşabilir. (Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?)

Hamilelikte Ultrason

1 haftalık hamilelikte ultrason belirleyici değildir. Ultrason teşhisi için kadın doğum doktoruna gitmeye acele etmeyin. Hamileliğin ilk haftasında ultrason belirleyici değildir, en modern ekipman bile fetüsü görüntüleyemez. Hamileliğin ancak 5. haftasından sonra bebeğiniz ultrasonda minik bir kese şeklinde görüntülenebilir.

Kural olarak, dış gebeliğe özgü semptomları olan kadınlar için bu kadar erken bir tarihte ultrason önerilir. Böyle bir teşhisi geç koymak tehlikeli olabilir, bu nedenle belirtiler ile kadın doğum doktoruna gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Doğmamış çocuğunun ilk fotoğraflarını çekmeyi uman anne adayları 2-3 haftaya kadar beklemek durumundadır. (Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?)

Hamileliğin İlk Haftasında Hangi Hisleri Yaşayabilirsiniz?

Hamileliğin ilk haftasında anne kendini iyi hisseder ve çok nadiren vücudunda bir şeylerin değiştiğini fark eder. Bazen özellikle hassas anne adayları daha hamileliğin 3-4. gününde ruh hallerinin ve tat tercihlerinin değiştiğini fark ederek daha önce sevmedikleri yiyecekleri yemeye başlarlar veya tam tersi önceki tercihlerinden vazgeçerler.

Hamileliğin ilk haftasında yaşayabileceğiniz hislerin çoğu, genellikle adet günlerden öncekilere benzer. Birçok kadın, alt karın bölgesinde ve döngünün başlamasından yaklaşık bir hafta önce karakteristik kasık ağrılar yaşamaya başladıklarını not eder. Bazı anne adayları, göğüslerinin daha hassas, hatta ağrılı hale geldiğini not eder. Bazılarında meme uçlarının pigmentasyonu artar ve çiller ortaya çıkar. Genel olarak, ilk haftalık hamilelik belirtileri neredeyse görünmezdir. (Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?)

Geciken Adet Dönemi

Hamilelik adet döngüsünün ortasında gerçekleştiğinden, standart 28 günlük bir döngüde yaklaşık 13-14 gününde anne adayları genellikle hamile olduklarının farkında olmazlar. Hamileliğin ilk haftası, yaklaşık 21-25 gün sonra sona erer, yani henüz adet görme ve gecikme söz konusu değildir. Adet dönemi geciktiğinde kadının hamile olduğu düşünülebilir.

Kasık Ağrısı

Hamile anneler genellikle alt karındaki ağrının onlar için hamileliğin ilk belirtisi haline geldiğini not eder. Bu, erken hamileliğin aldatıcı bir işaretidir. Birçok kadın adet döneminden önce ağrı yaşar, bu nedenle döngünün orta ve ikinci yarısında rahatsızlığa önem vermezler. Bununla birlikte, anne adayları genellikle, onlar için hamileliğin ilk belirtisi haline gelen alt karın ağrısı olduğunu not eder. Genellikle döngüden 5-7 gün önce, yani hamileliğin ilk haftasının sonunda hissedilir.

Kasık ağrısı, hamileliğin erken belirtisinin dışında  bağırsak disbakteriyozu veya işlevlerinin ihlali gibi diğer nedenlerden de kaynaklanabilir.  Genellikle, alt karındaki ağrı, döllenmiş bir yumurta rahim boşluğuna değil, fallop tüpüne, servikse veya yumurtalığa eklendiğinde, dış gebeliğin olası bir belirtisi olarak kabul edilir. Ancak hamileliğin ilk haftasında herhangi bir rahatsızlık olmayabilir. Daha sık olarak, embriyo büyüdükçe 3-4 hafta içinde ortaya çıkarlar. (Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?)

Hamile Kalırsanız Ne Yapmalısınız?

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra hastane ve kadın doğum doktoru arayışına girersiniz. Hamileyken Doğum Sağlık Sigortası yaptırmalısınız. Hamilelikte özel hastanelerin konforundan yararlanmak için yüksek hastane ücretleri ödemenize gerek yoktur. Anlaşmalı özel hastanelerde, doğuma kadar hastane ve hekim değişikliği yapabilirsiniz. Poliçe ödemelerini taksitlendirebilir, vergi avantajı ile devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizi arayın. 0(850) 346 1130

  • Doğum sağlık sigortası hamilelikte sağlık giderlerinizi uygun rakamlara mal etmenizi sağlar. masraflarınızı uygun bir fiyata karşılayabilir.
  • SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) çerçevesinde yapılan test ve tahliller, bormal ve sezaryen doğum, 2 geceye kadar doğumda hastanede yatış sağlık sigortası şirketi tarafından karşılanmaktadır.
  • Bebeğin ilk muayenesi ve standart doğum sonrası sağlık muayenelerinden SGK sorumludur ve özel hastanelerde bu hizmetler için herhangi bir ek ücret ödemezsiniz. (Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?)
  • Doğum sağlık sigortası taksitli ödeme seçenekleri sunar.
Soru Sor
Whatsapp
Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by