Hamileliğin İlk Haftasında Hissedilenler

Hamileliğin İlk Haftasında Hissedilenler Nelerdir? Doğum Sağlık Sigortası ile ilk kadın doğum bölümü muayenesiyle avantajlardan faydalanın. 0(850) 346 1130

Hamileliğin İlk Haftasında Hissedilenler

Hamileliğin ilk birkaç haftasında çeşitli fiziksel belirtiler ve yeni duygular ortaya çıkar. Birçok kadın bu ilk haftalarda biraz endişe hissetse ve bazıları gerçekten başlarına geldiğine inanmakta zorlansa da, aynı zamanda neşe ve heyecan da yaşarlar.

Hoş olmayan fiziksel semptomlar, hamileliğin ilk haftalarında insanların duygularını etkileyebilir. Mide bulantısı ve bazen kusma ‘sabah bulantısı’ olarak bilinir, ancak bu semptomlar tüm gün olabilir ve bazen çok şiddetli olabilir.
Diğer bir yaygın semptom, yorgun veya bitkin hissetmektir. Bazı insanlar kendilerini çok yorgun hissettiklerine şaşırırlar. Bazı anne adayları da ağızda garip bir tat, hassas göğüsler, baş dönmesi veya baygınlık hissi ve karın krampları ve sancılar hissedebilirler. Bazı insanlara ilk başta biraz adet öncesi gerginlik gibi hissedilebilir. (Hamileliğin İlk Haftasında Hissedilenler)

Hamilelik planlıyorsanız, içinde doğum teminatının olduğu bir tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Hamile kalmadan önce Doğum Paketi alarak;

 • Muayenelerinizde yalnızca 15 TL SGK katılımı ödersiniz.
 • SGK kapsamındaki hamilelik rutin testler, tahliller ve tetkikler sağlık sigortası ile karşılandığı için ek bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Doğum şekliniz ne olursa olsun, normal ya da sezaryen, ek ücret ödemezsiniz.
 • Doktor, ameliyathane, anestezi, oda ve refakatçi giderleri sağlık sigorta kapsamındadır.
 • Doğum Sağlık Sigortalarının ödemelerinde taksit imkanı vardır.
 • Bu sağlık sigortası Devlet desteklidir ve %20’si vergi avantajı olarakdevlet tarafından karşılanmaktadır.

Hamileliğin İlk Haftasında Nasıl Hissederiz?

Hamileliğin ilk haftasında hamilelik belirtileri her kadın ve her hamilelik için farklıdır. Hamileliğin en yaygın ilk belirtisi adet gecikmesidir. Diğer erken hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Göğüslerde dolgunluk hissi, hassasiyet
 • Sık idrara çıkmahtn
 • Baş ağrısı
 • Yükseltilmiş bazal vücut ısısı
 • Karın ağrısı ve şişkinlik
 • Hafif kasık kramp veya kanama olmadan rahatsızlık
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Sinirlilik veya ruh hali değişimleri
 • Yiyecek istekleri veya isteksizlikleri
 • Koku hassasiyeti
 • Ağızda metalik tat

Bu semptomların tümü hamileliğe özgü değildir. Ayrıca, erken gebeliğin her zaman belirgin semptomlara neden olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bir kişinin hamile olup olmadığını anlamasının en iyi yolu hamilelik testi yaptırmaktır. (Hamileliğin İlk Haftasında Hissedilenler)

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılır?

Hamilelik testi, idrardaki İnsan Koryonik Gonadotropin (hCG) hormonunun miktarını ölçer. Bu hormon kanda sadece bir kadın hamile olduğunda bulunur. Yumurta bir embriyoya dönüşürken, onu çevreleyen ve daha sonra plasenta haline gelen hücreler hCG üretir.

Planlı Ebeveynlik, adet gecikmesinin ardından mümkün olan en kısa sürede hamilelik testi yaptırmanın en iyisi olduğunu belirtir. Hamilelik testi, bir kişinin doğum kontrolü olmadan cinsel ilişkiye girmesinden 10 gün sonra pozitif sonuç verebilir. Bununla birlikte, pozitif bir hamilelik testi üretmek için idrarda yeterli hCG’nin bulunması genellikle yaklaşık 3 hafta sürer. Eczanelerde birçok uygun fiyatlı ve güvenilir hamilelik testi vardır. Evde yapılan bir hamilelik testi, hamile olup olmadığınızı birkaç dakika içinde belirleyebilir ve çoğu neredeyse hamile olduğunuzu %99 doğruluk oranıyla tespit eder. (Hamileliğin İlk Haftasında Hissedilenler)

Doğru bir sonucun alınmasına yardımcı olmak için hamilelik testi yaptırmak için en iyi zaman adet döneminizin olması gereken tarihten bir hafta sonrasıdır. Hamilelik testinin sonuçları ya pozitiftir ya da negatiftir. Bir kadın adet gecikmesinden sonra 1 haftadan daha erken gebelik testi yaptırırsa, kişi gerçekten hamile olsa bile negatif sonuç verebilir. Test sonucu negatif olmasına rağmen kişi hamile olduğunu düşünüyorsa 1 hafta sonra testi tekrar etmelidir.Yanlış bir negatif sonuçtan kaçınmak için hamilelik testinin son kullanma tarihini kontrol edin ve yazılı talimatları dikkatlice izleyin.

Bir kişi ayrıca hamile olup olmadığını belirlemek için kan testi yaptırabilir. Bu test kanda hCG varlığını tanımlar. Kan testi, idrar testinden birkaç gün önce pozitif sonuç verebilir, ancak sonuçların laboratuvardan geri alınması 48 saat kadar sürebilir. (Hamileliğin İlk Haftasında Hissedilenler)

Doğum Sağlık Sigortası yaptırın, hamilelikte sağlık giderlerinizi düşünmeyin.

Hamilelik belirtileri her kadın için farklıdır. Bazı kadınlar, hamileliğin 1. haftasında lekelenme veya baş ağrısı gibi belirtiler fark edebilir. Bazı anne adayları ise sadece kaçırılmış bir adet dönemi yaşayabilir. Bazı kadınların hiçbir belirtisi olmaz. Bir kişinin hamilelik belirtileri olsun veya olmasın, hamile olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu hamilelik testi yaptırmaktır.

Doğum Sağlık Sigortası ile ilk hamilelik belirtilerinizle birlikte kadın doğum muayenesine gitmeniz gerekir. Sağlık sigortası ile anlaşmalı özel hastaneler arasında seçim yapabilirsiniz. SGK anlaşmalı kadın doğum doktorları arasından da tercihte bulunabilirsiniz. (Hamileliğin İlk Haftasında Hissedilenler)

Soru Sor
Whatsapp
Hamileliğin İlk Haftasında Hissedilenler Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by