Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar? Hamilelikten Önce Doğum Sağlık Sigortası Yaptırabileceğinizi Biliyor Musunuz? Detaylı bilgi için bizi arayın. 0(850) 346 1130

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Ağrıyan meme uçları ve hassas göğüsler hamileliğin en erken belirtilerindendir. Göğüsleriniz şişmiş, ağrılı veya karıncalanmış hissedebilir ve meme uçlarınız ekstra hassas ve rahatsız edici olabilir. Vücudunuz emzirmeye hazırlanırken, büyüyen göğüsler, görünür damarlar ve pigment değişiklikleri, areolalarınızda şişlikler, kolostrum sızıntısı ve belki de yeni topaklar ve şişlikler gibi başka değişiklikler de göreceksiniz.

Göğüs Hassasiyeti Hamilelik Belirtisi Mi?

Evet, meme hassasiyeti  hamileliğin en erken belirtilerinden biri olabilir. Genellikle 4 ila 6 hafta civarında başlar ve ilk üç aylık dönem boyunca sürer. (Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar?)

Hamilelikte Göğüsler Neden Ağrılı ve Hassas?

Pek çok hamilelik belirtisi gibi, ağrılı ve hassas göğüsler ve meme uçları, hormonların yükselmesinden kaynaklanır. Östrojen ve progesteron hormonlarının yanı sıra prolaktin (emzirme ile ilişkili beyin hormonu) göğüslere giden kan akışını hızlandırır ve emzirmeye hazırlanmak için göğüs dokusunda değişikliklere neden olur.

Ağrıyan Meme Uçları Hamilelik Belirtisi Midir?

Evet. Bazı kadınlar, erken hamilelik sırasında meme uçlarının aşırı derecede hassas ve rahatsız olduğunu fark eder. Bu geçici ama muhtemelen tekrar eder. Birçok kadın ilk üç aylık dönemden sonra ağrıyan meme uçlarından kurtulur, ancak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde tekrar ağrıyan meme uçlarına sahip olabilir. (Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar?)

Hamilelikten Önce Doğum Sağlık Sigortası Yaptırabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Anlaşmalı özel hastanelerde 15 TL katılım payı ile muayenelerde ek ücret ödemeden hamilelik sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ayakta tedavilerde şirketlere göre değişen muayene hakkınız olurken, yatarak tedavilerde herhangi bir üst limit bulunmamaktadır. SGK kapsamındaki test ve tetkikleriniz adet sayı sınırı olmadan sağlık sigortası ile karşılanır. Tüm sağlık sigortalarında, gelirinize göre ödediğiniz poliçe tutarının %15 ila %40 oranında vergi avantajından yararlanabilirsiniz.

Bebeğinizin doğumundan sonra, özellikle ilk yılında sık sık hastaneye gidiyor ve aylık rutin kontrolleri ile aşılarını yaptırıyor olacaksınız. Özel hastanelerde oldukça yüksek rakamlara mal olabilen bu kontroller için çocuk sağlık sigortası fiyat avantajından siz de faydalanın.

Bulunduğunuz il ve semte göre değişen, sizin için en uygun çocuk sağlık sigortası bilgisini uzman sağlık ekibimizden alın.0(850) 346 1130

Hamilelik Sırasında Başka Hangi Meme Değişikliklerini Bekleyebilirim?

Göğüsleriniz, bebeğinizi emzirmeye hazırlanmak için birçok değişiklikten geçer. Şunları fark edebilirsiniz:

  • Göğüs büyümesi. Yaklaşık 6 ila 8 haftadan itibaren göğüslerinizin büyüdüğünü fark edebilirsiniz ve hamileliğiniz boyunca büyümeye devam edeceklerdir. Özellikle ilk bebeğinizse, bir veya iki fincan boyutunu büyütmek yaygındır. Cildiniz gerildiğinde göğüsleriniz kaşınabilir ve üzerlerinde çatlaklar oluşabilir. (Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar?)
  • Damarlar ve pigment değişiklikleri. Göğüslerinizin derisinin altında damarları görebilirsiniz ve ilk birkaç aydan sonra areolalarınız (meme uçlarınızın etrafındaki pigmentli halkalar) da büyüyecek ve koyulaşacaktır.
  • Areoladaki şişlikler. Areolalarınızdaki küçük yumruları daha önce fark etmemiş olabilirsiniz, ancak şimdi hamile olduğunuz için çok daha belirgin hale gelebilirler. Bu şişlikler, Montgomery tüberkülleri adı verilen bir tür yağ üreten bezdir.
  • Sızdıran göğüsler. Hamilelik sırasında göğüsleriniz, emzirmeye başladığınızda bebeğinizin alacağı bağışıklık güçlendirici süt olan kolostrum üretmeye başlar. Hamileliğin son birkaç ayında, bazı kadınlar daha erken sızıntı yapmaya başlasa ve bazıları hiç sızıntı yapmasa da, bu kalın sarımsı maddenin az bir miktarını sızdırabilirsiniz. (Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar?)
  • Topaklı göğüsler. Bazen hamile kadınların göğüslerinde topaklar ve yumrular oluşur. Bunlar genellikle zararsızdır ve süt dolu kistler veya iyi huylu meme tümörleri olabilir. Bir kadının hamilelik sırasında ciddi bir şey (meme kanseri gibi) geliştirmesi alışılmadık bir durumdur. Ancak kadın doğum uzmanınıza sert, kalıcı veya başka türlü ilgili topaklar hakkında bilgi verin.

Hamilelikte Göğüs Ağrısını Hafifletmek İçin Yapılabilecekler

En iyi yapılacak şey, birkaç iyi, destekleyici ve rahat sütyen satın almaktır. Balenli sütyenler ve sentetik malzemeler hassas göğüslerinizi ve ağrıyan meme uçlarınızı daha da kötüleştiriyorsa, meme ucuna yakın dikişleri olmayan birkaç yumuşak, yapılandırılmış pamuklu sütyen satın alın. Hamilelik sırasında giymek için rahat sütyen satın alırken şunları deneyin:

  • Hamile sütyenleri. Hamile sütyenleri genellikle ekstra kancalara sahiptir (genişleyen göğüs kafeniz için) ve genellikle balen kullanmadan destek ve yapı sağlar. (Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar?)
  • Emzirme sutyeni. Emzirecekseniz, hamileliğin ortasında emzirme sütyenlerine geçmeyi düşünün. Bunlar hamile sütyeninin rahatlığına ve bebeğinizi beslemeyi daha kolay hale getirmek için klipsli kuplara sahiptir.
  • Uyku sutyeni. Bazı kadınlar sutyensiz uyurken kendilerini daha iyi hissederken, diğerleri geceleri hafif bir desteği tercih eder. Uyku sütyenleri tipik olarak daha geniş askılara ve yumuşak pamuklu astara sahiptir.
  • Spor sutyenleri. Hamilelik sırasında egzersiz yaparken, daha büyük, daha ağır göğüslerinizi destekleyebilecek bir sutyen giyerek rahatsızlığı önleyin. Bazı spor sütyenleri özellikle hamilelik veya emzirme için üretilmiştir. (Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar?)
Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by