Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Olur?

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Olur? Hamile kalmadan önce Tamamlayıcı Sağlık Sigortası satın alarak muayenelerde ek ücret ödemeyin. 0850 346 1130

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Olur?

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Olur? Hamile olabilir misin? Kanıt hamilelik testinde. Ancak adet görmeden önce bile hamile olduğunuzdan şüphelenebilir veya umut edebilirsiniz. Hamileliğin en yaygın erken belirtileri ve semptomları şunlardır;

 1.  Adet Gecikmesi. Doğurganlık çağındaysanız ve beklenen adet döngüsü başlamadan bir hafta veya daha uzun süre geçtiyse, hamile olabilirsiniz. Ancak adet düzensizliğiniz varsa bu belirti yanıltıcı olabilir.
 2. Hassas, şişmiş göğüsler. Hamileliğin erken döneminde hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas ve ağrılı hale getirebilir. Vücudunuz hormonal değişikliklere uyum sağladığından, rahatsızlık birkaç hafta sonra azalacaktır.
 3. Kusma ile veya kusma olmadan mide bulantısı. Günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilen sabah bulantısı, genellikle hamile kaldıktan bir ila iki ay sonra başlar. Bununla birlikte, bazı kadınlar mide bulantısını daha erken hisseder ve bazıları bunu hiç yaşamaz. Hamilelik sırasında mide bulantısının nedeni net olmamakla birlikte, hamilelik hormonları muhtemelen bir rol oynamaktadır.
 4. Artan idrara çıkma. Kendinizi normalden daha sık idrara çıkarken bulabilirsiniz. Hamilelik sırasında vücudunuzdaki kan miktarı artar ve böbreklerinizin mesanenizde kalan fazla sıvıyı işlemesine neden olur.
 5. Tükenmişlik. Yorgunluk, hamileliğin erken belirtileri arasında da üst sıralarda yer alır. Hamileliğin ilk üç ayında uykusuzluğa neyin neden olduğunu kimse kesin olarak bilmiyor. Bununla birlikte, hamileliğin erken döneminde progesteron hormonu seviyelerinde hızlı bir artış, yorgunluğa katkıda bulunabilir.

Hamileliğin Diğer Belirtileri ve Semptomları

İlk üç aylık dönemde yaşayabileceğiniz daha az belirgin olan diğer hamilelik belirtileri ve semptomları şunlarıdır;

 • Huysuzluk. Hamileliğin erken döneminde vücudunuzdaki hormon seli sizi alışılmadık derecede duygusal ve ağlamaklı yapabilir. Ruh hali değişimleri de yaygındır.
 • Şişkinlik. Hamileliğin erken dönemindeki hormonal değişiklikler, adet döneminin başlangıcında nasıl hissedeceğinize benzer şekilde şişkinlik hissetmenize neden olabilir.
 • Hafif lekelenme. Hafif lekelenme hamileliğin ilk belirtilerinden biri olabilir. Yerleşme kanaması olarak bilinen bu kanama, döllenmiş yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunmasıyla olur – gebe kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra. Yerleşme kanaması, adet döneminin olmasını beklediğiniz zaman civarında gerçekleşir. Ancak, tüm kadınlar buna sahip değildir.
 • Kramp. Bazı kadınlar hamileliğin başlarında hafif rahim krampları yaşarlar.
 • Kabızlık. Hormonal değişiklikler sindirim sisteminizin yavaşlamasına neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.
 • Gıda isteksizlikleri. Hamileyken belirli kokulara karşı daha duyarlı hale gelebilir ve tat alma duyunuz değişebilir. Hamileliğin diğer semptomlarının çoğu gibi, bu yiyecek tercihleri ​​de hormonal değişikliklere bağlanabilir.
 • Burun tıkanıklığı. Artan hormon seviyeleri ve kan üretimi, burnunuzdaki mukus zarlarının şişmesine, kurumasına ve kolayca kanamasına neden olabilir. Bu, burun tıkanıklığına veya burun akıntısına neden olabilir.

Gerçekten Hamile Misiniz?

Bu belirti ve semptomların çoğu hamileliğe özgü değildir. Bazı belirtiler hastalandığınızı veya adetinizin başlamak üzere olduğunu gösterebilir. Aynı şekilde, bu semptomların çoğunu yaşamadan da hamile kalabilirsiniz. Yine de, bir adet dönemi kaçırırsanız ve yukarıdaki belirtilerden veya semptomlardan bazılarını fark ederseniz, kadın doğum uzmanınıza görünün. Evde hamilelik testiniz pozitifse, sağlık uzmanınızdan randevu alın. Hamileliğiniz ne kadar erken onaylanırsa, doğum öncesi bakıma o kadar erken başlayabilirsiniz.

Hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamile olduğunuzu yeni öğrendiyseniz, size uygun sağlık sigortası seçenekleri için bize ulaşın. 0850 346 1130.

Muayeneler, test ve tetkikler, normal ve sezaryen doğumun içinde olduğu, vergi avantajından faydalanabildiğiniz, anlaşmalı özel hastanelerde ek ücret ödemeden sahip olabileceğiniz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile sağlık hizmetlerinden siz de yararlanın.

Sağlık Sigortası Size Neler Sağlar?

 • Muayenelerde yalnızca 15TL SGK katılım payını ödersiniz.
 • Hamilelik ile ilgili SGK kapsamındaki test ve tetkikler sağlık sigortası ile karşılanır.
 • Anlaşmalı hastanelerin SGK ile anlaşmalı diğer bölümlerinde muayene hakkınızı kullanabilirsiniz.
 • Doktor, ameliyathane, anestezi, oda ve refakatçi giderleri sağlık sigortası ile karşılanır.
 • Hamileyken yaptıracağınız sağlık sigortası ortalama %20 devlet desteklidir. Geliri üzerinden vergi ödeyen her vatandaş,kendisi eşi ya da küçük çocuğu için sağlık sigortası vergi avantajından faydalanabilir.
 • Taksit seçeneği ile ödeme kolaylığı mevcuttur.

Doğum Sağlık Sigortası ile;

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by