Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar diye merak ediyorsanız.. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile kadın doğum bölümü muayeneleri sadece 15 TL. Detaylı bilgi için 0(850) 346 1130

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Hamile olduğunuzdan emin olmanın tek yolu evde hamilelik testi yapmak ve daha sonra bu sonuçların bir kadın doğum doktoru tarafından onaylanmasını sağlamak olsa da, bazı durumlar adet gecikmesinden önce ortaya çıkabilen, erken hamilelik belirtileri olabilir.

Çok erken hamilelik belirtileri,koku hassasiyeti ve hassas göğüsler gibi, adetiniz gecikmeden önce, gebe kaldıktan birkaç gün sonra ortaya çıkabilirken, diğer erken hamilelik belirtileri -lekelenme gibi- sperm yumurta ile buluştuktan yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, erken hamilelik belirtileri farklı insanlarda farklı zamanlarda ortaya çıkar. Birkaç hafta boyunca diğer erken hamilelik belirtilerini fark etmeyebilir veya doğrulayamayabilirsiniz. Adetinizi kaçırdıysanız ve yorgunluk, sabah bulantısı, lekelenme ve hassas göğüsler yaşıyorsanız, kendinize bir evde hamilelik testi yaptırmak isteyebilirsiniz – ve ardından bunu doğrulamak için bir kan testi veya ultrason için doktora uğrayın.

Hamilelik Öncesi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Hamile kalmadan önce, henüz planlama aşamasında bir tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. Bu sağlık sigortası ile, SGK anlaşmalı özel hastanelerde, SGK anlaşmalı bölümlerde yalnızca 15 TL katılım farkı ödeyerek muayene olabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile;

  • Muayene beraberinde istenebilecek tahliller, testler ve tetkikler sağlık sigortası ile karşılanmaktadır.
  • Hastaneye yatışınızın veya ameliyat olmanızın gerektiği durumlarda yatış giderleri %100 karşılanmaktadır.
  • Yatarak tedavi teminatı limitsizdir.
  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ortalama %20 devlet desteklidir.
  • SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanan sağlık giderleri için geçerlidir.

Özel hastanelerdeki sağlık harcamaları için siz de hemen bir Sağlık Sigortası sahibi olun. 0(850) 346 1130 

Adet Gecikmesinden Önce Hamilelik Belirtileri

Hamilelik testleri ve doktorunuz kesin cevaplar verebilirken, bu erken hamilelik belirtileri beklediğiniz ipuçları olabilir. Unutmayın, bu belirtilerden bazılarını yaşamış olmanız hamile olduğunuz anlamına gelmez. Ayrıca bunların hiçbirine sahip olmayabilirsiniz ve yine de mükemmel sağlıklı bir hamilelik geçirmeye devam edebilirsiniz. Her kadın farklı olsa da, bu erken belirtiler ilk olarak siz regl döneminizi kaçırmadan önce ortaya çıkabilir.

Yüksek Vücut Isısı

Kusursuz bir erken hamilelik belirtisi olmasa da ateşinizin yükselmesi size büyük haberi önceden bildirebilir. Hamile kadınların vücut ısıları +1 derece yüksek çıkabilmektedir.

Koku Hassasiyeti

Artan koku alma duyusu, daha önce hafif olan kokuları güçlü ve çekici olmayan hale getiren erken bir hamilelik belirtisidir. Birçok kadının bildirdiği hamileliğin ilk belirtilerinden biri olduğu için, hamile oduğunuzu düşünebilirsiniz.

Göğüslerde Hassasiyet

Hassas, şiş göğüsler ve kararan, inişli çıkışlı meme ucu halkaları, hamileliğin erken döneminde yaşayabileceğiniz meme değişiklikleri arasındadır.Göğüs hassasiyeti, vücudunuzun süt üretimine hazırlığının bir parçasıdır. Areolalarınız (meme uçlarınızın etrafındaki daireler) koyulaşabilir ve çapları artabilir.

Tükenmişlik

Her gün biraz daha ağırlaşan bir sırt çantası taşırken eğitim almadan bir dağa tırmandığınızı hayal edin. Özetle hamilelik budur! Başka bir deyişle, bu zor bir iştir, bu nedenle yorgunluk hemen hemen her anne adayının deneyimlediği erken bir hamilelik belirtisidir. Hamile kaldığınızda, bebeğiniz için yaşam destek sistemi olan plasenta oluşturmak için büyük miktarda enerji harcanır. Tüm bunlar hamilelik yorgunluğuna neden olabilir.

Yerleşme Kanaması

Adet döneminizi beklemeden hafif lekelenme veya yerleşme kanaması, bazen bir embriyonun kendisini rahim duvarına tutunmasını gösteren erken bir hamilelik belirtisidir ve buna kasık ağrıları eşlik edebilir.Yerleşme kanaması genellikle orta pembe veya açık kahverengidir – nadiren adet kırmızısıdır. Aynı zamanda adet döneminizden çok daha hafiftir ve sürekli değildir, birkaç saatten birkaç güne kadar sürüyor.

Sık İdrara Çıkma

Hamile kaldıktan iki ila üç hafta sonra daha sık idrara çıkma ihtiyacınızın olduğunu fark edebilirsiniz. Büyüyen rahminiz de mesanenize biraz baskı yapmaya başlıyor, idrar için daha az depolama alanı bırakıyor ve daha sık tuvalete gitmenize neden oluyor.

Diğer Hamilelik Belirtileri

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi, tüm anne adaylarının yaşadığı bir erken hamilelik belirtisidir!

Şişkinlik

Kotlarınızın düğmelerini iliklerken sorun mu yaşıyorsunuz? Erken gebelik şişkinliğini adet öncesi şişkinlikten ayırt etmek zordur, ancak birçok kadının hamile kaldıktan hemen sonra hissettiği bir hamilelik belirtisidir.

Mide ekşimesi ve hazımsızlık

Birçok kadın için mide ekşimesi, hamileliğin 2. ayı civarında ortaya çıkabilen sinir bozucu bir semptomdur. Vücudunuzdaki düz kas dokularını gevşeten ve gıdaların daha yavaş hareket etmesine neden olan progesteron ve relaksin hormonlarından kaynaklanır.

Sabah bulantısı veya mide bulantısı

Sabah bulantısı olarak bilinen bu rahatsız edici duygu, günün herhangi bir saatinde sizi vurabilir – ve genellikle yaklaşık 6 haftalık hamileyken başlar, ancak değişebilir ve daha da erken ortaya çıkabilir. Deniz tutmasına benzeyen bu erken hamilelik belirtisi büyük çoğunluğun yaşadığı bir semptomdur.

İstahsızlık

Ekstra hassas burnunuz, hamileliğin başka bir erken belirtisinden sorumlu olabilir. Normalde sevdiğiniz belirli yiyeceklerin düşüncesinin, görüntüsünün veya kokusunun midenizi rahatsız edeceği bir durum gelişebilir. Bu genellikle hamileliğin ilk belirtilerinden biri olmasa da, ilk üç aylık dönemde ortaya çıkma eğilimindedir.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by