Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile düzenli doktor kontrollerine gidin, muayenelerde sadece 15 TL ödeyin. 0(850) 346 1130 

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Mide bulantısı tipik olarak hamileliğin 4 ila 8 haftasında başlar ve 13 ila 14 hafta arasında azalması beklenir. Ancak daha erken başlayabilir ve daha uzun sürebilir. Ayrıca, her kadın ilk üç aylık dönemin tamamı boyunca mide bulantısı yaşamaz. Sadece birkaç hafta sürebilir veya ilk birkaç ay boyunca gelip gidebilir.

Birçoğu hamilelik sırasında mide bulantısını sabah bulantısı olarak adlandırır, bu da kadınların yalnızca sabahları mide bulantısı yaşayacaklarına inanmalarına neden olur. Aslında, araştırmalar “sabah bulantısı”nın sadece erken saatlerde değil, tüm gün boyunca daha sık meydana geldiğini gösterir. (Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?)

Hamilelikte Mide Bulantısı İle İlgili Endişeler

Şiddetli mide bulantısı ve kusma yaşıyorsanız ve evde yapabileceğiniz tedaviler yardımcı olmuyorsa, daha fazla öneri için kadın doğum doktorunuzla iletişime geçin. Hamilelik sırasında mide bulantısı normal olabilirken, ele alınması gereken bir soruna da işaret edebilir.

Şiddetli mide bulantısı ile görülen potansiyel durumların örnekleri şunlardır:

  • Hamilelik sırasında ihtiyaç duyulan temel besin maddelerini kaybetmenize neden olan tıbbi bir durum olan hiperemezis gravidarum (şiddetli sabah bulantısı).
  • Rahim içinde anormal bir doku büyümesi geliştiğinde ortaya çıkan molar gebelik.

Araştırmalar, hamilelik sırasında bulantı ve kusmanın, insan koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen plasenta tarafından üretilen bir hormonun etkilerinden kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. Hamile kadınlar, döllenmiş bir yumurta rahim zarına yapıştıktan kısa bir süre sonra HCG üretmeye başlar. Şiddetli sabah bulantısı (hiperemezis gravidarum) olan kadınlar, diğer hamile kadınlardan daha yüksek HCG seviyelerine sahiptir. İkiz veya çoğul gebeliği olan hamile kadınların da HCG seviyeleri daha yüksektir ve sabah bulantısı yaşama olasılıkları daha yüksektir. Benzer şekilde hamilelikte artan bir diğer hormon olan östrojen de hamilelikte bulantı ve kusmanın şiddetinin artmasıyla ilişkilidir. (Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?)

Bununla birlikte, yüksek gebelik hormonu seviyeleri sürekli olarak bulantı ve kusma ile ilişkili değildir. Hamilelik sırasında mide bulantısı ve kusmanın canlı plasenta dokusunun belirtileri olması da mümkündür. Hamilelik sırasında bulantı ve kusma eksikliğinin endişe nedeni olmadığını unutmayın. Sağlıklı gebelikleri olan bazı kadınlar hiçbir zaman sabah bulantısı yaşamazlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte sabah bulantısını tamamen önlemenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, güçlü kokular, aşırı yorgunluk, baharatlı yiyecekler ve şeker oranı yüksek yiyecekler gibi tetikleyicilerden kaçınmak yardımcı olabilir. (Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?)

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Bebeğiniz

Bazı kadınlar, kusma eyleminin doğmamış bebeklerini tehdit edebileceğinden endişe duymaktadır. Kusma ve öğürme karın kaslarını zorlayabilir ve bölgesel ağrı ve acıya neden olabilir, ancak kusmanın fiziksel mekaniği bebeğe zarar vermez. Fetus, amniyotik sıvı kesesinin içinde mükemmel şekilde konumlanmıştır.
Çok sayıda çalışma, orta derecede sabah bulantısının düşük riski ile ilişkili olduğunu keşfetti. Bununla birlikte, uzun süreli kusma (dehidrasyona ve kilo kaybına yol açar) çocuğunuzu doğru beslenmeden mahrum edebilir ve doğumda bebeğinizin düşük kilolu olma riskini artırabilir. (Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?)
Geçmeyen bulantı ve kusmanız varsa kadın doğum doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Hamilelikte Sağlık Sigortası Kullanımı

Hamileyken yaptırabildiğiniz sağlık sigortasının yanı sıra, hamilelik süreciniz başlamadan, henüz planlama aşamasında da bir sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. Bekleme süreli sağlık sigortaları fiyat olarak da oldukça avantajlıdır. Tüm sağlık sigortalarında olduğu gibi vergi avantajı ile devlet desteğinden de faydalanabilirsiniz. (Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?)

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile düzenli doktor kontrollerine gidin, muayenelerde sadece 15 TL ödeyin.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası ile, sigorta başlangıç tarihinden sonra gelişen hastalıklarınız teminat altına alınır. Anlaşmalı özel hastanelerde poliçe teminatlarınız çerçevesinde muayene olur, test, tetkik ve taramalarınızı yaptırabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK anlaşmalı özel hastanelerde kullanabildiğiniz bir sigorta ürünüdür. SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) katılım payı olan, 15 TL muayene ücreti öder, anlaşmalı tüm bölümlerde kontrolleriniz yaptırabilirsiniz. 0-64 yaş arası tüm bireylerin sahip olabildiği sağlık sigortaları detaylı bilgisi için uzman sağlık ekibimiz ile görüşün.

Sigorta Partner AŞ. olarak 20den fazla şirket ile size ve ailenize en uygun sağlık sigortası bilgisi için uzman sağlık ekibimiz ile görüşün.  0(850) 346 1130 

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by