Hamileliğin İlk Günleri Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin İlk Günleri Nasıl Anlaşılır? Sağlık Sigortası ile siz de özel hastanelerde sağlık harcamalarınızı ekonomik hale getirin. Bilgi için bizi arayın. 0(850) 346 1130

Hamileliğin İlk Günleri Nasıl Anlaşılır?

Fark edebileceğiniz ilk hamilelik belirtileri oldukça değişkendir: göğüs büyümesi, sürekli idrara çıkma isteği veya uyku halinden, mide bulantısı, kusma ve baş dönmesine kadar… Hamileliğiniz ilk birkaç hafta tamamen fark edilmeyebilir. Ayrıca hamilelik belirtileri ve sinyalleri aynı kadının tüm hamileliklerinde aynı olmayabilir. Hamileliğin bu ilk belirtilerinin her hamileliğe ve her kadına özel olduğunu söyleyebiliriz.

Hamileliğin İlk Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar? 

Bir kadın son adetinden iki hafta sonra hamile kalabilir. Embriyo yerleşmesi genellikle 28 günlük döngülerin 21 veya 22. günlerinde gerçekleşir. Ancak idrarda hamilelik hormonunun saptanabilir konsantrasyonları döngünün 26 ve 27. günleri arasında ortaya çıkar.

O gergin bekleyiş günlerinde, hamilelik testinin sonucunu tahmin eden hamilelik belirtileri  olabilir. Hamileliği henüz onaylamadan ve sadece adet gecikmesi yaşadığında hamilelik belirtilerini fark eden anne adayları vardır. Esas olan adet görmemesidir, ancak bu 15 veya 20 gün içinde kadının henüz evde gebelik testi (veya doktorda kan testi) yapmadığı tek belirti değildir.

Doktorlar, hamileliğin bu noktasında “sağlıklı bir yaşam, iyotlu tuz , dengeli beslenme ve  folik asit takviyesi almanın” önemli olduğu konusunda ısrar ediyor. (Hamileliğin İlk Günleri Nasıl Anlaşılır?)

Hamileliğin İlk Günleri Vücut Hangi “Sinyalleri” gönderir?

Birçok kadın hamile olduklarına dair işaretleri zaten fark ediyorlar.

  • Adet eksikliği
  • Yorgunluk, uyuşukluk hissi.
  • Göğüs değişiklikleri
  • Bulantı en bilindik hamilelik belirtilerindendir.

Hamilelik Belirtileri Değişiyor Mu?

Her hamilelik benzersizdir ve tekrarlanamaz, ancak aynı annenin birkaç hamileliğinde tekrarlanan modeller olabilir. Bu nedenle, hamile kalan anneler, ilk hamilelik belirtilerini  fark etmeye başlamadan önce umutlarını tekrar hissederler. (Hamileliğin İlk Günleri Nasıl Anlaşılır?)

Normalde bazı belirtiler aynı kadında tekrarlama eğilimindedir, ancak her hamilelik semptomlar açısından benzersiz olarak kabul edilebilir. Genellikle bir sonraki gebelikte, belki de belirli varyasyonlarla tekrar eder. Ancak bu, aynı kadının farklı gebeliklerinde semptomların değişemeyeceği anlamına gelmez. (Hamileliğin İlk Günleri Nasıl Anlaşılır?)

Bebeğin Sağlıklı Gelişmesi İçin Bazı İpuçları…

Kadın doğum doktorları, anneleri hamileliklerine dikkat etmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeye davet ediyor. Jinekolog tarafından reçete edilen vitamin takviyesi alımına eklenen bazı şeyler şu şekildedir;

  • Hamileliğiniz boyunca iyotlu tuz(sadece deniz tuzu değil) alın.
  • Bebekte kalıcı rahatsızlıklara neden olabilen etkileri nedeniyle -gebe kalmadan haftalar önce bile- alkolden kaçının .
  • Düzenli olarak fiziksel aktivite yapın .
  • Tütün konusunda dikkatli olun.
  • Obeziteden kaçının, bu da doğurganlığı azaltır. (Hamileliğin İlk Günleri Nasıl Anlaşılır?)

Hamileliğinizin Başında ve Sırasında Neler Hissedebilirsiniz?

Hamilelik sırasında, hormonal değişiklikler nedeniyle duygusal kararsızlık artar. Ruh hali değişimleri sıktır ve aniden sevinçten gözyaşlarına veya kötü ruh haline geçersiniz. Bu semptomlar, mide bulantısı, kusma, sırt ağrısı gibi önemli fiziksel rahatsızlıklarla da ilişkiliyse vurgulanır.

Aşamalar halinde, ilk birkaç hafta, daha uykulu olmanız ve kendinize ve yeni hislerinize odaklanmanıza neden olan belirli bir içe dönüklüğün ortaya çıkması normaldir; bu, tıpkı genellikle ortaya çıkan uykusuzluğu etkilediği gibi, ruh halinizi de etkileyebilir. (Hamileliğin İlk Günleri Nasıl Anlaşılır?)

Öte yandan hamilelik, bir dereceye kadar ıstırap veya kaygıya neden olan, her şeyin normal şekilde gelişeceği, yeni değişikliklere nasıl uyum sağlayacağınız, vücudunuzun görünümü veya ne kadar hazır olduğunuz endişesi olan şüphe ve sorularla dolu bir dönemdir.

Son haftalarda, doğum zamanı konusunda huzursuz veya korkulu hissetmeniz normaldir: doğum ne zaman başlar, herhangi bir komplikasyon ortaya çıkarsa, ne kadar sürer, bebeğiniz iyi doğarsa gibi endişeleriniz olabilir. Tüm bu duygularınızdaki değişiklikler normaldir.

Hamileliğiniz boyunca kadın doğum doktorunuzla ruh halinizi de paylaşmalısınız. Doğum Sağlık Sigortası ile hamilelikte muayenelerinizi aksatmazsınız. Anlaşmalı özel hastanelerde doktor tercihinde bulunabilir, isterseniz doktor değişikliği yapabilirsiniz.

Hamile Olduğunuzdan Şüpheleniyorsanız Doğum Sağlık Sigortası Hakkında Bilgi Alın

Doğum Sağlık Sigortası, hamilelik başladıktan sonra yapılabilen bir sağlık sigortasıdır. Türkiye’de anlaşmalı özel hastanelerde kullanabildiğiniz bu sağlık sigortası ile muayenelerde sadece 15 TL ödeyeceğinizi biliyor musunuz?

Geliri üzerinden devlete vergi ödeyen herkes;

Kendisi, eşi ve de çocukları için sağlık sigortası yaptırabilir ve bu sağlık sigortası ile vergi avantajından yararlanabilir. Vergi avantajı ile ödediğiniz poliçe tutarının %40′ kadarını geri ödeme olarak alma imkanınız vardır. ”Devlet Desteği” olarak adlandırılan bu hizmet ile siz de özel hastanelerde sağlık harcamalarınızı ekonomik hale getirin. 20’den fazla şirketten fiyat teklifi almak için Bizi Arayın.

Soru Sor
Whatsapp
Hamileliğin İlk Günleri Nasıl Anlaşılır? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by