5 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

5 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir? Doğum Sağlık Sigortası'nın %40'a varan Devlet Desteği'nden faylanamak için Hemen Bizi Arayın. 0(850) 346 1130

5 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Bazı hamilelikler oldukça ilerleyene kadar fark edilmez. Bir kadın kendi durumunun farkında olsa da bu, vücudunda meydana gelen değişikliklerin her birini hem içeride hem de dışarıda fark edeceği anlamına gelmez. Ancak tabii ki, tüm kadınlar veya hamilelikler aynı değildir.

Bazen hamilelik belirtileri, içimizde bir şeyler olduğunun farkına varmamızı sağlayan değişikliklerdi. 5 haftalık gebelikte vücutta meydana gelen başlıca değişiklikler arasında şunlar yer alır:

  • Göğüslerde hassasiyet
  • Adet görmeme durumu olan amenore.
  • Yorgunluk, günlük aktivitelerimizi bile gerçekleştirmek ienerjinin omadığı hissi.
  • Baş dönmesi sık görülür ve kusma ve mide bulantısı hala yoğun bir şekilde mevcuttur.
  • Progesteron ve östrojen hormonlarının artan üretimi. Bu, artan kan akışına yol açarak bacak yorgunluğuna ve meme hassasiyetine neden olur.
  • Karın büyümesi çok belirgin olmasa da, bazı giysilerin içine girmek zorlaşabilir. Bu durum çok küçük olan embriyonun boyutundan dolayı değil, plasenta oluşumu ve vücudun sıvı tutulması nedeniyle gerçekleşir.
  • Korkular, hayal kırıklıkları ve endişeler de ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkmaya başlar.

5 Haftalık Gebelikte Sağlık ve Duygular

Hamilelik, bir kadının duyguları ve zihinsel sağlığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Bilindiği gibi tüm sistemleriniz bütünsel bir şekilde etkilenir. Örneğin, annenin kendi beyninin gri madde kaybı da dahil olmak üzere değişikliklere uğradığı bulunmuştur.

*Gri madde, bellek ve karar verme gibi işlevler beyindeki kilit bir yapı.

5 haftalık gebelikte hala kadın doğum doktoruna görülmediyseniz, en yakın zamanda muayeneye gitmelisiniz. Bu hamileliği ve ana detayları doğrulayacaktır. Hamileliğin ilk haftaları bebeğin gelişimi için çok önemlidir, bu nedenle zamanında hareket etmek uygundur.

Alışkanlıklarda bazı değişiklikler hemen uygulanmalıdır. 5 haftalık gebelikte birçok anne, yeni yaşam tarzlarına tam olarak uyum sağlayamayabilir. Örneğin, belirli bir şekilde yemeye alışmamış veya daha önce sağlıkları için risk oluşturmayan belirli aktiviteleri yapmayı bırakmamış olabilirler.

Diyetteki değişiklikler kadınları sadece beslenme açısından değil duygusal olarak da etkiler. En belirgin olanlardan biri, günlük yemeklere folik asit eklenmesidir.

Bu hafta boyunca, özellikle göğüs gerginliği, belirgin sıvı tutulması, alt karındaki olası çatlaklar gibi değişiklikler giderek daha belirgin hale geliyor. Karakterdeki değişiklikleri takip edebilir ve kokulara karşı daha fazla hassasiyet gibi olağandışı şeyleri fark edebilirsiniz ve tabii ki yorgunluk hissi ve daha fazla uyku fark etmeniz normaldir. Ancak en yaygın değişiklik, çoğu kadının mide bulantısı ve bazen kusma yaşamasıdır.

Bulantı, hamileliğin en klasik belirtisidir, eski zamanlarda hem popüler kültür hem de doktorlar için neredeyse hamileliğin bir teyidi olarak kabul edilirdi. Bulantı sabahları çok daha yaygındır ve genellikle bir kadının fark ettiği ilk belirtilerden biridir. İlk üç aylık dönemin çoğunda sürecek, ancak daha sonra neredeyse tüm hamile kadınlarda kaybolacak olan bu semptomları hafifletmenin yolları vardır.

5 Haftalık Gebelikte Annenin Vücudu

Hamile olduğunuzu öğrenince nasıl hissettiniz? Bir süredir gebe kalmaya çalışıyorsanız, muhtemelen çok mutlusunuzdur. Planlamış olsanız da olmasanız da, sinirlilik, mutluluk, umut veya şüphe gibi birçok duyguyu hissetmeniz normaldir. Hangi değişiklikleri deneyimleyeceğinizi ve küçük çocuğunuzla ne zaman tanışacağınızı bilmek istemenize şaşmamalı. 5 haftalık gebelikte fark edebileceğiniz bazı belirtiler yorgunluk, mide bulantısı ve meme hassasiyetidir. Hepsi oldukça yaygındır. Hamilelik hormonu beta-hCG hakkındaki yazımı okuyun, ki bu dönemde çok önemlidir. Sakin biz müzik, sıcak bir banyo veya şekerleme ile zaman zaman kendinize bir mola verin. Kullanıyorsanız, sigarayı ve alkolü bırakmalı, daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeye başlayabilirsiniz. Kadın doğum doktorunuza hamilelik sırasında ne tür egzersizler yapabileceğinizi sorun ve önerdiği veya reçete ettiği doğum öncesi vitaminleri almaya devam edin.

Doğum Paketi Neleri Kapsamaktadır?

Anne adaylarının birçoğu güvenli ve rahat bir şekilde hamilelik geçirmek için Doğum Sağlık Sigortası yaptırmaktadır.

Doğum sağlık sgortası ile hamilelik dönemi muayenelerinde yalnızca 15 TL SGK katılımı ödersiniz.

Soru Sor
Whatsapp
5 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by