Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?

Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım? Doğum paketi ile devlet destekli vergi avantajından faydalanabilir, %15 ila %40 oranında geri ödeme alabilirsiniz. Bilgi İçin Bizi Arayın.

Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?

Çoğu zaman hamilelik, hem kadının kendisi hem de çevresi için bir sürpriz olur. Bazıları ise tam tersine, uzun süre hamilelik planlar ve vücutlarındaki tüm değişiklikleri, bazen de hüsnükuruntuyu dinler. Bilgi grafiğimiz, hamileliği erken aşamalarda nasıl doğru bir şekilde belirleyeceğinizi size söyleyecektir.

Hamilelik Belirtileri

Tabii ki, sadece semptomlara dayanarak, hamileliği belirlemek kesinlikle imkansızdır.

  1. Hassas göğüsler. Hamile kaldıktan sonraki birkaç gün içinde hamile bir kadın ilk değişiklikleri fark edebilir. Meme uçları normalden daha hassas hale gelir. Bu aynı zamanda göğsün geri kalanı için de geçerlidir. Ancak her zaman hassas göğüsler hamilelik belirtisi değildir. Yumurtlama sırasında veya adet görmeden önce benzer duyumlar ortaya çıkabilir. (Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?)
  2. Gecikmiş adet görme. Hamileliği gösteren ana belirtilerden biri, ancak yüzde 100 değil. Belki iklim değişikliği, hormonal yetmezlik veya kadın hastalıkları yaşıyorsunuz. Bu ciddi bir semptomdur ve bir doktora danışmak daha iyidir. Ancak, beş günden fazla olmayan bir gecikme normal olarak kabul edilir. Ayrıca hamile olduğunuz halde adet dönemleriniz devam ediyor olabilir. Burada sadece tavsiyede bulunabiliriz: korunmasız cinsel ilişkiden sonra vücudunuzu dinleyin ve hamilelik testi yapın. (Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?)
  3. Sık idrara çıkma. Hamilelik belirtilerinden biridir. Ancak aynı zamanda hastalık, hipotermi, stres vb. gibi durumlarda da görülebilir.
  4. Meme uçlarının areolasının koyulaşması. Genellikle iki haftadan daha erken olmaz. Bununla birlikte, hamile olmayan bir kadında cinsiyet hormonlarının etkisi ile koyulaşma olabilir. (Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?)
  5. Artan tükürük. Kural olarak, hamileliğin ilk üç ayında mide bulantısı ile ortaya çıkar. Ayrıca, tükürük, ağız boşluğu, gastrointestinal sistem ve hatta trigeminal sinirin iltihaplanması ile hemen hemen tüm hastalıklarda karakteristik bir semptomdur.

Hamileyken Doğum Sigortası ve Doğum Paketi

Hamileyken Doğum Sigortası hamileliğiniz başladıktan sonra sahip olabileceğiniz bir sağlık sigortası ürünüdür. Hamilelik süreci boyunca muayeneleriniz, gebelik rutin tahlil ve testleriniz, normal ve/veya sezaryen doğumunuz, anestezi giderleriniz, doğum şeklinize göre 2 geceye kadar hastanede yatışınız, oda ve refakatçi giderleriniz doğum sağlık sigortası ile karşılanır.

Türkiye genelinde, anlaşmalı hastanelerin SGK ile anlaşmalı kadın hastalıkları ve doğum uzmanları arasında seçim yapabilir, süre içerisinde isterseniz hastane ve doktor değişikliği yapabilirsiniz. Doğum paketi sahibi olarak, devlet desteği ile vergi avantajından faydalanabilir, gelirinize göre ödediğiniz doğum sağlık sigortası tutarının %15 ila % 40’lık kısmını geri ödeme olarak alabilirsiniz. Bebeğinizin doğumdan sonraki hastanedeki ilk muayenesi, koruyucu aşısı SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanır ve siz hastaneye ek ücret ödemezsiniz. Doğum Paketi’ne hamileliğinizin dilediğiniz haftasında sahip olabilirsiniz.

”Muayeneler, tahliller ve doğum için doğum sağlık sigortası alabileceğiniz gibi, dilerseniz sadece doğumunuzu özel hastanelerde yapabileceğiniz bir sağlık sigortası sahibi de olabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizi arayın. 0(850) 346 1130

Hamilelik Testi Türleri

Hamileliğin herhangi bir semptom özelliği, bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle vücudunuzu dinlemek gerekir, ancak yalnızca semptomlara dayanarak kendinize teşhis koymamalısınız. Dahası, tıp uzun zamandır kadınların hamileliğini %100’e varan bir doğrulukla belirlemesine izin veriyor. Erken evrelerde daha etkili bir sonuç için gebelik hormonu hCG (koryonik gonadotropin) için kan testi yaptırabiliriniz. Hamileliğin her günü, vücuttaki bu hormonun miktarı artar, ancak çok erken aşamalarda sadece çok hassas testler onu yakalayabilir. Hamilelik, gebe kaldıktan sonraki birkaç gün içinde kandaki hCG düzeyine göre belirlenebilir.

Bir nedenden dolayı bir sağlık kurumuna gidemezseniz, ev testleri yardımcı olacaktır. Tabii ki, hamile kaldıktan birkaç gün sonra böyle bir test hiçbir şey göstermez. İdrarda hCG tayini için yapılan tüm testler, adet başlangıcından bir hafta önce yapılmamalıdır. En ucuz test şeritleri, yalnızca gecikmenin ilk gününden itibaren geçerli bir sonuç gösterecektir. Daha pahalı testler, kritik günlerden sadece bir hafta önce hamileliği belirleyebilir. (Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?)

Hamilelik Test Sonuçları

Herhangi bir hamilelik testi hem yanlış pozitif hem de yanlış negatif sonuçlar gösterebilir. Yanlış-negatif sonuçlar, kural olarak, yanlış test, talimatların ihlali ile ilişkilidir. Ya da çok yeni bir hamilelik söz konusudur. İkinci bant zayıf bir şekilde ifade edilmiş olabilir. Bu, testi beklenen gecikmeden önce yaptıysanız veya dış gebeliğiniz varsa mümkündür. Yanlış pozitif test sonuçları nadirdir, ancak mümkündür. HCG içeren ilaçlar, tümörler, yeni bir düşük, vb. nedeniyle oluşabilir. (Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?)

Ultrason en doğru sonucu gösterecektir. Hamileliği onaylayacak ve dış gebelik durumunu anlamaya yardımcı olacaktır. Bunu, gebe kaldıktan en geç 3.5-4 hafta sonra yapabilirsiniz. Hamile kalmanın ne zaman gerçekleştiğini bilmiyorsanız, son adetin başlangıcından yaklaşık 5-6 hafta sayabilirsiniz. Bir kadın doğum doktoruna danışmak en iyisidir ve hamileliğin erken evrelerinde gerekli muayeneleri yazacaktır. (Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?)

Soru Sor
Whatsapp
Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by