Erken Hamilelik Belirtileri

Erken Hamilelik Belirtileri için yazımızı okuyun. Bekleme süresiz doğum sağlık sigortası ile muayenelerde sadece 15 TL ödeyin. Detaylı bigi için; 0(850) 346 1130

Erken Hamilelik Belirtileri

Erken hamilelik belirtileri kadından kadına değişebilir. Vücudunuzda hızlı bir şekilde değişiklikler hissedebilirsiniz (hamileliğin ilk ayı içinde) veya herhangi bir belirti fark etmeyebilirsiniz. Erken hamilelik belirtileri arasında adet gecikmesi, artan idrara çıkma ihtiyacı, şişmiş ve hassas göğüsler, yorgunluk ve sabah bulantısı sayılabilir. (Erken Hamilelik Belirtileri)

Hamile Olup Olmadığımı En Erken Ne Zaman Bilebilirim?

Hamilelik her kadın için farklı bir deneyimdir. Bazı kadınlar hamileliğin ilk birkaç günü içinde hamile olduklarından şüphelenebilirken, bazıları adet görmeden hiçbir şey fark etmezler. Hatta, hamile kaldıktan aylar sonrasına kadar hamile olduklarını bilmeyen kadınlar da vardır.

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en net yolu hamilelik testi yapmaktır. Hamilelik testi yaptığınızda, insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormonu ölçtürmiş olursunuz. Bu hormon, hamile kalma anından itibaren vücudunuzda oluşmaya başlar ve hamileliğinizin başlangıcında hızla çoğalır. Bu süreçte erken görünmesine rağmen, vücudunuzun hamilelik testine kaydolmak için yeterli hCG’yi oluşturması biraz zaman alır . Tipik olarak, pozitif bir hamilelik testi için vücudunuzda yeterli hCG bulunması, son adetinizin ilk gününden yaklaşık üç ila dört hafta sürer. (Erken Hamilelik Belirtileri)

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapabilirim?

HCG hormonunun vücudunuzda birikmesi zaman aldığından, evde hamilelik testi yapmadan önce adetinizin gecikmesini beklemek genellikle en iyisidir. Bu noktadan önce, gerçekten hamile olsanız bile test negatif çıkabilir.

Evde Hamilelik Testleri Erken Hamileliği Kontrol Etmenin En İyi Yolu Mudur?

Evde hamilelik testleri genellikle çok güvenilirdir. Bu testler, küçük bir test şeridi üzerine idrar yapmayı ve ardından sonuç penceresinde bir sembolün görünmesini beklemeyi içerir. Bu pencere genellikle bir test görüntüsü gösterir (bazen bu tek bir düz çizgidir). Önce bu sembol belirir ve testin çalıştığını gösterir. Doğru çalıştığından emin olmak için her zaman testinizin ambalajını ve talimatlarını kontrol edin. Birkaç dakika içinde test, pozitif veya negatif bir sonuç gösterecektir. Bazı dijital testler bir kelime veya kelime öbeği gösterecektir (hamile veya hamile değil).

Olası bir hamilelik için kan testleri sağlık birimlerinde yapılır. Testin bu versiyonu kanınızda hCG’yi arar. Bu tür bir hamilelik testi yapmadan önce vücudunuzda hCG oluşmasını beklemeniz gerekir. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız kadın doğum doktorunuz ile görüşün. (Erken Hamilelik Belirtileri)

Doğum Sağlık Sigortası ile anlaşmalı özel hastanelerde doktorunuzu siz seçin.

Erken Hamileliğin Diğer Belirtileri

Erken gebelikte o kadar yaygın olmayan bazı ek belirtiler vardır. Tıpkı en yaygın semptomlarda olduğu gibi, bu hamilelik belirtileri olabilir veya olmayabilir. Herkesin farklı olduğunu ve benzersiz semptomlar yaşayacağını hatırlamak önemlidir.

  • Lekelenme (yerleşme kanaması olarak da adlandırılır) : Kötü bir işaret gibi görünse de, hafif kanama (lekelenme), embriyonuzun rahminizin iç kısmına yerleştiğinin bir işareti olabilir. İmplantasyon, gebe kaldıktan birkaç gün sonra gerçekleşir. Yerleşme kanaması vajinadan küçük kan damlaları veya kahverengimsi bir akıntı gibi görünecektir. Normal adet döneminiz civarında başlayabilir ve birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Lekelenme, bazı kadınların hafif bir adet dönemi geçirdiklerini ve hamile olmadıklarını düşünmelerine neden olabilir. (Erken Hamilelik Belirtileri)
  • Aşerme, sürekli açlık ve yemekten kaçınma : Hamileliğin erken döneminde yiyecekler karmaşık olabilir. Bazı kadınlar belirli yiyecekleri yemeye veya sürekli aç hissetmeye başlar. Bazı yiyecekler ve tatlar hamileliğin erken döneminde harika görünse de, diğerleri aniden tatsız olabilir. Hamilelik boyunca gıda isteksizlikleri olabilir, bu da daha önce zevk aldığınız şeylerden hoşlanmamanızı sağlar.
  • Ağzınızda metalik tat : Birçok kadın, hamileliğin erken evrelerinde ağızlarında metalik bir tat hissettiklerini söyler. Ağzınızda bir yığın bozuk para varmış gibi tadabilir. Bu, belirli yiyecekleri yediğinizde veya gün boyunca rastgele olabilir.
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi : Baş ağrısı ve baş dönmesi ve baş dönmesi hissi, hamileliğin erken döneminde yaygındır. Bunun nedeni hem vücudunuzdaki hormonal değişiklikler hem de artan kan hacminizdir. (Erken Hamilelik Belirtileri)
  • Kramp : Adet döneminiz başlamak üzereymiş gibi hissedebileceğiniz kramplar da yaşayabilirsiniz. Bu kramplar esas olarak vücudunuzun bir tarafında hissedilirse veya şiddetliyse, derhal sağlık uzmanınıza başvurmanız önemlidir.
  • Ruh hali değişimleri: Hormonlarınız değişmeye devam ettikçe, ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz. Bu normaldir ve hamilelik boyunca olabilir.

Yeni Bir Hamilelik Hakkında Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Hamilelik planlıyorsanız, kadın doğum uzmanınızdan bir hamilelik öncesi randevusu almanız mantıklı olacaktır. Kronik bir hastalık için ilaç alıyorsanız veya diyabet , hipertansiyon veya lupus gibi başka tıbbi durumlarınız varsa, hamilelik öncesi randevu özellikle önemlidir.

Heniz hamileliğiniz başlamadan, bekleme süresiz bir sağlık sigortası sahibi olabilirsiniz. Bekleme süresiz sağlık sigortası ile, muayeneler, tahliller ve doğumunuz için özel hastanelerde sağlık hizmeti alırsınız. Hem muayenelerde sadece 15 TL SGK katılım payı ödeyerek..

Normal ve sezaryen doğumunzuun da sigorta ile karşılandığı bu avantajdan siz de hemen yararlanın. Uzman sağlık ekibimiz ile iletişime geçin. (Erken Hamilelik Belirtileri)

Soru Sor
Whatsapp
Erken Hamilelik Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by