Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?

Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur? Doğum Sağlık Sigortası ile 40%'a varan Devlet Desteğinden siz de yararlanın. Bilgi için hemen bizi arayın. 0(850) 346 1130

Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?

Vajinal akıntı, bir kişinin vajinasından çıkan normal maddedir ve bir kişiye enfeksiyon olup olmadığı, adet döngüsünün neresinde oldukları ve hatta hidrasyon seviyeleri de dahil olmak üzere vücudu hakkında çok şey söyleyebilir. Vajinal akıntıdaki artış hamilelik belirtisi bile olabilir.

Hormonlar, bir kişinin serviksinin mukus üretmesini sağlar. Bir kişinin hormon seviyelerindeki değişimler, adet döngüsünün veya hamileliğin belirli aşamalarında meydana gelebilir. Bunlar rengi, dokuyu ve akıntı miktarını değiştirebilir. (Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?)

Hamilelikte Akıntı Neden Olur?

Hamileliğin başlarında, vajinal akıntıda hafif bir artış yaşanabilir. Hamilelikte artan östrojen hormonu, vücudun daha fazla akıntı üretmesine ve rahim ve vajinaya kan akışının artmasına neden olur. Artan akıntı ayrıca dış enfeksiyonların vajinadan rahme ulaşmasını önleyerek fetüsün korunmasına yardımcı olur. Hamilelik devam ettikçe, kişi doğuma kadar daha fazla akıntı yaşamaya devam edecektir. (Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?)

Erken Gebelikte Akıntı  Nasıl Olmalı?

Hamilelik sırasında sağlıklı vajinal akıntıya lökore denir. Günlük akıntıya benzer, yani ince, berrak veya süt beyazıdır ve çok hafif kokar veya hiç kokmaz. Ancak hamilelik, akıntı miktarının artmasına neden olabilir. (Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?)

Sağlıklı vajinal akıntı genellikle ince ve berraktır veya sadece hafif, rahatsız edici olmayan bir koku ile süt beyazıdır.

Sağlıksız akıntı şunları yapabilir:

 • Kötü kokulu olabilir
 • Yeşil veya sarı olabilir
 • Topaklı olabilir
 • Vajina çevresinde kaşıntıya eşlik edebilir
 • İdrar yaparken ağrıya eşlik edebilir
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

*Erken gebelikte sağlıksız akıntı yaşarsanız mutlaka kadın doğum doktoruna görünmelisiniz çünkü bu bir enfeksiyona işaret edebilir.

Erken Gebelikte Farklı Akıntı Türleri

Erken gebelikte akıntınızda bazı farklı durumlar olabilir. Bu belirtiler farklı rahatsızlıkların nedeni olabilir;

 • Balık kokusu ile erken gebelik akıntısı, bakteriyel vajinoz adı verilen vajinal bir enfeksiyona işaret edebilir .
 • Erken gebelik akıntınız süzme peynir benzeri bir kıvama sahipse, bunun nedeni bir maya enfeksiyonu olabilir.
 • Sarı veya yeşil erken gebelik akıntısı, trichomoniasis adı verilen cinsel yolla bulaşan bir parazite bağlı olabilir .
 • Erken gebelik akıntınızın yanında bir kaşıntı veya yanma hissi ve/veya iltihap varsa, mantar enfeksiyonunuz olabilir.
 • Hamilelikte kanama her zaman bir düşük belirtisi değildir, ancak her zaman en kısa sürede kontrol edilmelidir. Ve lekelenme genellikle endişe nedeni olmasa da, kesinlikle kadın doğum doktorunuza söyleyin, böylece herhangi bir sorun var olmadan yok edilebilir. (Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?)

Hamileliğin erken döneminde ve sonrasında yukarıdaki akıntılardan herhangi birini fark ederseniz (örneğin, hamileliğinizin ilerleyen zamanlarında, aniden çok ince veya çok kalın hale gelen akıntı erken doğum belirtisi olabilir) sağlık uzmanınıza görünün. Belirli bir durumunuz olduğunu varsaymayın (bir maya enfeksiyonu gibi) ve sağlık uzmanınızın izni olmadan bunu kendiniz tedavi etmeye çalışmayın. Anormal erken gebelik akıntısının doğru bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir, böylece doğru şekilde tedavi edilebilir.

Hamilelikte Akıntıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Erken gebelik ve geç gebelik arasında akıntınızın ne kadar artabileceğine şaşırabilirsiniz. Ancak her ikisi de enfeksiyon riskinizi artırabilecek tampon veya duş kullanmayın. Çok fazla akıntı yaşıyorsanız, külotlu çorap veya emici iç çamaşırı giymek yardımcı olabilir. Bu mesane sızıntılarında da işe yarayabilir. (Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur?)

Hamilelikte Yapılan Doğum Paketi (Doğum Sağlık Sigortası) İçerisinde Neler Var?

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra yaptırabileceğiniz Doğum Sağlık Sigortası, size bazı avantajlar sağlar. Diğer tamamlayıcı sağlık sigortalarından farklı olarak doğumu da karşılayan Doğum Sağlık Sigortası, SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ve o hastanelerin SGK ile anlaşmalı bölümlerinde ek ücret ödemeden sağlık hizmeti almanızı sağlar.

 • Sadece 15 TL SGK katılımı ödersiniz, bunun dışında kalan muayene ücretiniz tamamen karşılanır.
 • SGK’ nın kapsamı içindeki rutin gerçekleşmesi gereken hamilelik test ve tetkikleri sağlık sigortası ile karşılanır.
 • Normal doğum da sezaryen doğum da doğum sağlık sigortası kapsamında %100 karşılanır.
 • Doktor, ameliyathane, anestezi, oda ve refakatçi giderleri poliçeye dahildir.
 • Muayene haklarınızı sadece kadın doğum bölümünde değil, diğer SGK ile anlaşmalı bölümlerde de kullanabilirsiniz.
 • Doğum Sağlık Sigorta’larında taksitle ödeme kolaylığı vardır.

Sağlık Sigortası için ödeyeceğiniz tutarın %20’si devlet tarafından karşılanır. Gelirinize göre değişen oranlarda Devlet Desteği’nden (Vergi avantajı) yaralanmak için Hemen Bizi Arayın. 

Soru Sor
Whatsapp
Erken Gebelikte Akıntı Nasıl Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by