Gaz Hamilelik Belirtisi Mi?

Gaz Hamilelik Belirtisi Mi? Hamilelikte size uygun sağlık sigortası seçenekleri için uzman ekibimizden Bilgi Alın. Özel hastanelerde sadece 15 TL'ye muayene olun.

Gaz Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamileyken adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk ve mide bulantısı gibi belirtiler sizin için şaşırtıcı olmayabilir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında gaz hoş olmayan bir sürpriz olarak gelebilir. Beklenmeyen hamilelik belirtilerinden biridir. Hamileliğin erken döneminde sabah bulantısına ek olarak aşırı şişkinliğiniz varsa, yalnız değilsiniz. (Gaz Hamilelik Belirtisi Mi?)

Gaz, hamilelikte sık görülen bir semptomdur. 11. hafta civarında ortaya çıkar ve hamileliğin daha iyi bir bölümünde devam eder. İşin iyi yanı, durumun yönetilebilir olması ve düşündüğünüzden daha erken bitecek olmasıdır.

Vücudunuz hamilelik boyunca, aşırı gaza yol açan fiziksel ve hormonal değişiklikler de dahil olmak üzere birçok değişiklik geçirir. Ayrıca sırt, karın ve göğüste hafif rahatsızlıktan dayanılmaz ağrıya kadar değişen gaz ağrısı yaşayabilirsiniz. Mide ve bağırsaklarda şişkinlik ve kramplar da mevcut olabilir. (Gaz Hamilelik Belirtisi Mi?)

Erken Gebelik: İlk trimesterde, vücudunuzda progesteron ve östrojen arttıkça birçok şiddetli hormonal değişiklik fark edeceksiniz. Görevleri, büyüyen bebek için ortamı konforlu hale getirmek için rahim duvarını kalınlaştırmaktır. Hormonların neden olduğu bazı değişiklikler şunlardır:

  • Progesteron, bağırsakları destekleyenler de dahil olmak üzere kasların gevşemesine yardımcı olur. Bu gerçekleştiğinde, sindirim sistemi işlevlerinde önemli ölçüde yavaşlar.
  • Yüksek östrojen seviyeleri, vücudun normalden önemli ölçüde daha yüksek miktarlarda gaz ve su tutmasına neden olur. Sonuç olarak, karnınızda ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. (Gaz Hamilelik Belirtisi Mi?)

Geç gebelik: İkinci ve üçüncü trimesterler, büyüyen bebeğe uyum sağlamak için rahim pozisyonunda bir kayma ile karakterize edilir. Yorgunluk ve sabah bulantısı gibi semptomların yoğunluğu azalır.

Rahim genişledikçe çevredeki organları sıkıştırarak sindirim sorunlarına yol açar. Kabızlık ve aşırı gaz daha belirgin hale gelir ve rahatsız edici gaz ve şişkinliğe yol açar. (Gaz Hamilelik Belirtisi Mi?)

Hamilelikte Gaz Ne Kadar Sürer? 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Şişkin bir mide ve kabızlık hamileliğin sonlarına kadar devam edebilir. Rahim genişledikçe ve bağırsaklara doğru geri ittikçe daha da kötüleşir. Rahat olun, bebeğiniz yakında gelecek.

Bu gibi durumlarda, tüketiğiniz meyve sularının bilinen belirli şişkinliği artıran şekerler içermediğinden emin olun. Örnekler üzüm, kızılcık , portakal ve ananas sularıdır. Artan gaz riskini azaltmak için meyve sularında ve gazlı içeceklerde şeker alımınızı da izlemelisiniz.

Egzersiz gaza yardımcı olabilir : Fiziksel aktivite ve egzersiz günlük rutininizin bir parçası olmalıdır. Spor salonuna gidemeyebilirsiniz, ancak seans başına en az 30 dakika günlük yürüyüş yapabilirsiniz. Egzersiz, sindirimi hızlandırırken kabızlık ve mide ekşimesi riskini azaltırken. Duygusal ve fiziksel zindeliği teşvik eder. Bununla birlikte, herhangi bir fitness rejimine başlamadan önce kadın doğum uzmanınızal görüşmeniz gerekir. (Gaz Hamilelik Belirtisi Mi?)

Beslenmenizi kontrol edin : Gaz ve şişkinliği tetikleyen yiyecekler konusunda dikkatli olun ve bunları diyetinizden birer birer çıkarmayı deneyin. Gaz semptomlarınız düzelene kadar bunu yapın, ancak her zaman dengeli bir yemek yediğinizden emin olun. Yaygın gaz yapan gıdalar arasında brokoli, lahana, patates, kızarmış yiyecekler, kepekli tahıllar, süt ürünleri, fasulye ve buğday bulunur.

Lif açısından zengin bir diyet yapın: İlginç bir şekilde, kısa vadede gaz sorunlarına katkıda bulunan gıdaların çoğu, durumu yönetmeye yardımcı olabilir. Örneğin lif, bağırsaklara daha fazla su getirmeye yardımcı olur, böylece dışkıyı yumuşatır ve yumuşak geçişine izin verir.

Gazı hafifletmeye yardımcı olmak için yemeklerinize 25 ila 30 gram lif ekleyin. İncir, kuru erik, muz ve sebzeler gibi bazı meyveler ve keten unu ve yulaf gibi tam tahıllar dikkate alınması gereken mükemmel lif kaynaklarıdır. Bu lif kaynaklarına erişiminiz yoksa, lif takviyelerini tercih edebilirsiniz. Güvenli hamilelik beslenmesi için önce doktorunuzla konuşun. (Gaz Hamilelik Belirtisi Mi?)

Daha küçük öğünleri tercih edin: Bir oturuşta ne kadar çok yemek yerseniz, bağırsaklarda gaz sıkışması olasılığınız o kadar yüksek olur. Her oturuşta büyük öğünler yerine, gün boyunca altı küçük öğünle kendinizi besleyin. Sindirim sisteminizin aşırı yüklenmesini önlerken bebeğinizi beslemek için iki veya üç orta dereceli atıştırmalık ekleyin.

Genel olarak, rahatlamaya çalışın ve stresle başa çıkmanın bir yolu olarak yemek yemeyin. Ağzınıza bir şey koymadan önce durun ve birkaç derin nefes alın. Hamilelikte beslenme alışkanlıklarınız konusunda daha bilinçli olmanıza yardımcı olacaktır. (Gaz Hamilelik Belirtisi Mi?)

Hamile Kalmadan Önce ve Hamilelik Döneminde Yapılabilen Sağlık Sigortaları

Hamilelik planlıyorsanız ya da hamile olduğunuzu yeni öğrendiyseniz, size uygun sağlık sigortası seçenekleri için uzman ekibimizden destek alın. Sağlık sigortası avantajlarından siz de faydalanın.

  • Anlaşmalı özel hastanelerde sadece 15 TL SGK katılım payı ödemesi ile muayene olun.
  • Hamilelik döneminiz boyunca SGK kapsamındaki test ve tahliller için ek ücret ödemeyin.
  • Hastane ve doktor, tercih ve değişikliğinde bulunma şansını yaşayın.
  • SGK anlaşmalı doktorunuzun ünvanı dolayısı ile ek ücret ödemek durumunda kalmayın.
  • Olası hastane yatışlarınız sağlık sigortası ile %100 karşılansın.
  • Sağlık sigortalarında ortalama %20 tutarında vergi avantajı sağlayın.
Soru Sor
Whatsapp
Gaz Hamilelik Belirtisi Mi? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by