Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?

Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim? Hamile kalmadan önce sağlık sigortası yaptırarak muayenelerde sadece 15 TL ödemek için hemen bizi arayın. 0(850) 346 1130 

Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?

Çoğu hamilelik yaklaşık 40 hafta sürer, bu nedenle genellikle doğum yapacağınız tarihi tahmin etmenin en iyi yolu, son adet döneminizin ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır. Ayrıca farklı bir yöntem olarak, son adetinizin ilk gününden 3 ay çıkarabilir ve 7 gün ekleyebilirsiniz.

Son adet tarihinizin ilk günü, hastanelerde bir bebeğin doğum tarihini heaplamak için kullanılan veridir. Ancak unutmayın, bu yalnızca tahmini bir doğum tarihidir, bebeğinizin doğması için kesin bir tarih değildir. Bebeklerin sadece yüzde 4’ü tahmini doğum tarihlerinde doğarlar.

Gebelik Hesaplayıcı Nedir?

Doğum tarihi hesaplayıcısı, bebeğinizin ne zaman doğacağını tahmin etmenize yardımcı olur. Doğum tarihinizi hesaplayarak bebeğinizin doğum günü hakkında bir fikriniz olur. Ancak teslim tarihinizin yalnızca bir tahmin olduğunu unutmayın. Çok az bebek, gerçekten olması gereken günde doğar. (Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?)

Son adet tarihinizi bilmek birkaç nedenden dolayı önemlidir. Bebeğinizin doğumunu planlamanıza ve hazırlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, kadın doğum doktorunuza sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını izlemek için ihtiyaç duydukları temel bilgileri verir.

Doğum tarihinizi birkaç farklı yöntemle evde hesaplayabilirsiniz. Ancak bu yöntemler her zaman doğru değildir. Doktorunuzu ziyaret ettiğinizde, ultrasondaki bebeğinizin boyutuna ve son adet tarihinize göre size farklı bir son tarih verebilirler.

Aşağıdaki hesaplayıcı, son adet döneminizin zamanlamasına göre doğum tarihinizi tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

  • Gebelik yaşı, gebe kalma tarihine değil, son adet tarihine göre belirlenir. Bu nedenle, bir kişi genellikle bir adet dönemi atladığında ve pozitif bir hamilelik testi yaptığında en az 4 haftalık hamile olarak kabul edilir. (Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?)

Hamile Kalma Tarihi

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yumurtlama belirtilerinizi izliyorsanız veya yumurtlama test şeritleri kullanıyorsanız, hamile kalma tarihinizi hamilelik son tarihinizi hesaplamak için kullanabilirsiniz. Tahmini doğum tarihinizi almak için sadece 266 gün ekleyin.

Tüp Bebek Transfer Tarihi

Tüp bebek (IVF) ile hamile kaldıysanız, tüp bebek transfer tarihinizi kullanarak doğum tarihinizi hesaplayabilirsiniz. Çoğu embriyo transferi, yumurta toplama ve döllenmeden üç gün veya beş gün sonra gerçekleşir. Üç günlük bir transferiniz varsa, son tarihinizi hesaplamak için transfer tarihinden itibaren 263 gün sayın ve beş günlük bir transferiniz varsa 261 gün sayın. (Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?)

Ultrason Taraması

Ne zaman hamile kaldığınızı tam olarak belirleyemeseniz, son adet döneminizin gününü unutsanız veya yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğinden emin değilseniz bile, diğer ipuçları size ve kadın doğum doktorunuza ilk doğum öncesi randevunuzda doğum tarihinizi belirlemede yardımcı olabilir.

  • Hamileliği daha doğru bir şekilde tarihlendirebilen erken bir ultrason taraması ile kaç haftalık hamile olduğunuz kadın doğum doktorunuz tarafından size söylenecektir.
  • Bebeğin kalp atışının ilk kez  duyulduğu zaman (değişebilir olsa da yaklaşık 9 veya 10. hafta civarında) ve cenin hareketini ilk hissettiğiniz zaman (ortalama olarak 18 ila 22 hafta arasında, ancak daha erken veya daha geç olabilir) gibi hamilelikte dönüm noktaları olabilir. Bu tarihler son adet tarihinizin doğru olup olmadığına dair ipuçları vererek tahmini doğum tarihi hesaplamanıza yardımcı olacaktır.
  • Kasık kemiğinizden rahminizin tepesine kadar olan ölçüm olan fundus yüksekliğiniz, her doğum öncesi ziyarette doktorunuz tarafından kontrol edilir ve doğum tarihinizin doğrulanmasına yardımcı olur.
  • İlk dahili hamilelik muayeneniz yapıldığında not edilecek olan rahminizin boyutu da tahmini doğum tarihini saptamada bir faktör olabilir. (Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?)

Doğum Tarihimi Planlayabilir Miyim?

İster yazın ortasında çok hamile kalmaktan kaçınmaya çalışıyor olun, ister küçük çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı en üst düzeye çıkarmak isteyen bir öğretmen olun, doğum tarihinizi “planlamak” için hamile kaldığınız zamanı deneyebilirsiniz. Hamile kalmadan önce sağlık sigortası yaptırabilir ve hamilelikte sağlık giderlerinizi ekonomik hale getirebilirsiniz. Aylık uygun primlerle, taksitle ödeme kolaylığı ile 20’den fazla şirketten size en uygun sağlık sigortası için hemen uzman ekibimiz ile iletişime geçin. (Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?)

Hamilelik planlayan bir anne adayı iseniz 12 ay, 6 ay, 3 ay ve 2 ay bekleme süresi olan sağlık sigortalarından faydalanabilirsiniz. Hamilelik süresi boyunca kadın doğum muayeneleri, testler, tahliller, tetkikler ve hastane yatışlarının teminat içinde olduğu hamilelik öncesi doğum paketi ile normal ve sezaryen doğum da sağlık sigortası ile karşılanır.

Ayrıca, kendi sigortanız veya varsa eşinizin sigortası üzerinden poliçe tutarının ortalama %20’si devlet desteği olarak geri ödenir. Sağlık sigortaları devlet desteği ile vergi avantajı sağlar. (Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?)

Doğum Tarihi Değişebilir Mi?

Evet, doğum tarihiniz değişebilir. Bu kesinlikle endişelenmek için bir neden olmasa da, hamileliğiniz ilerledikçe doktorunuz doğum tarihinizi çeşitli nedenlerle değiştirebilir. Adet düzensizliğiniz olabilir veya ilk ultrasonunuz ikinci trimesterde olabilir. Bu neden hamileliğinizi geç farkedebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, kadın doğum uzmanınız ile mutlaka görüşün.

Soru Sor
Whatsapp
Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by