Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar?Doğum Sağlık Sigortası, bir tamamlayıcı sağlık sigortası çeşitidir. %40'a varan Devlet Desteği için bizi arayın. 0(850) 346 1130 

Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte bel ağrısı, özellikle hamileliğin ileri evrelerinde doğum öncesi kliniğine başvuran hamilelerin en sık görülen şikayetlerinden biridir. Hamilelik doğal bir süreç olmasına rağmen, bir kadının vücudu için güçlü bir strestir ve vücudundaki değişiklikler ve çocuğun büyümesi ile ilişkili olarak anne adayının yaşamına bazı rahatsızlıklar getirir.

Bel ağrısı, hamile annenin aktivitesinin kısıtlanmasına ve olağan yaşam biçiminin ihlaline yol açar. Bazen sırt ağrısı, acil tıbbi müdahale gerektiren bir semptomdur. (Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar?)

Hamilelikte Bel Ağrısı Çeşitleri

Hamileliğin süresine bağlı olarak bel ağrısı türleri vardır. Bunlar erken evrelerde ağrı ve sonraki evrelerde ağrıdır. Hamilelik sırasında sırt ağrısı genellikle lomber bölgede görülür, ancak omurganın diğer kısımlarında da lokalize olabilir: servikal, torasik, sakrokoksigeal. (Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar?)

Hamilelikte Bel Ağrısının Nedenleri

Hamilelik sırasında sırt ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. Geleneksel olarak sırt ağrısının fizyolojik nedenlerinden bahsedebiliriz, ancak normalde hamileliğin ağrısız geç saatlere kadar ilerlediğini belirtmekte fayda var ve ağrının görünümü hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Hamilelik sırasında kadınlarda lumbosakral omurga artan stres yaşar. Fizyolojik olarak adlandırılan ağrı, hamileliğin sonlarında vücudun ağırlık merkezinde bir kayma, bel kaslarının aşırı yüklenmesi ve genişlemiş bir uterus tarafından organların ve sinir pleksuslarının sıkışması ile ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bu tür ağrı çoğul gebeliklerde ve büyük bir fetüste ortaya çıkar.

Bir kadının hormonal arka planı hamilelik sırasında önemli değişikliklere uğrar. Büyük miktarlarda, kasları gevşetmeye, bağları germeye yardımcı olan ve sırayla eklem kararsızlığına ve ağrısına yol açan gevşeme hormonu üretilir. (Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar?)

Hamileliğin sonunda, sözde ön ağrılar mümkündür – alt karın, alt sırt ve sakrumda düzensiz bel ağrıları meydana gelebilir. Bu tür ağrılar doğumun habercisidir. Bunlara “antrenman kasılmaları” da denir, anne adayının genel durumu bozulmaz, uyku korunur.

Düşük ve erken doğum tehdidinin neden olabileceği patolojik bel ağrısı, bir kadının ve doğmamış bir çocuğun hayatı için tehlikeli bir durumdur. Özellikle alt kısımda karın ağrısı, vajinada dolgunluk hissi (menstrüasyon sırasında kasılmalara veya şiddetli ağrıya benzeyebilirler), genital sistemden kanlı akıntı eşlik eder. (Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar?)

Hangi Durumda Bel Ağrısı Tehlikelidir?

Bu belirtiler ortaya çıkarsa, mutlaka kadın doğum doktorunuz ile görüşmelisiniz:

 • Hamile bir kadındaki herhangi bir bel ağrısı, gebelik sırasında böbrek pelvisinin iltihabından ayırt edilmelidir. Hastalık, sıcaklığın yüksek değerlere yükselmesi, titreme, bel bölgesinde ağrı, mide bulantısı ve bazen kusma ile başlar.
 • Kuşak ağrısı pankreatitin karakteristiğidir. Bu tür ağrılara iştahsızlık, yağlı yiyeceklere karşı isteksizlik, mide bulantısı ve kusma nöbetleri, karın guruldaması ve ishal eşlik eder.
 • Kronik kolesistit, hamile bir kadının yaşamına önemli ölçüde rahatsızlık verebilir: ağızda acı bir tat, sağ hipokondriyumda ağrı ve alt sırt, ağırlık hissi. Hastalığın alevlenmesine sıcaklıkta hafif bir artış eşlik eder.
 • Omurga anomalileri, omurgada artan yük koşullarında ağrı oluşumuna da yol açabilir.
 • Skolyoz, düztabanlık, fıtıklar ve omurga çıkıntıları hamilelik sırasında hareket ederken ani ağrılarla kendini hatırlatabilir.
 • Hamile bir kadının vücudundaki belirli eser elementlerin eksikliği, hoş olmayan semptomlara yol açar. Dolayısıyla örneğin magnezyum eksikliği bel ve kasıkta ağrıya, baldır kaslarının seğirmesine ve kürtaj tehditlerine neden olabilir. (Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar?)

Tamamlayıcı sağlık sigortaları yıllık uygun primlerle ve taksitle ödeme imkanıyla sahip olabileceğiniz sağlık ürünleridir. Anlaşmalı özel hastanelerde kullanabildiğiniz tamamlayıcı sağlık sigortası ile hastanenizi ve hekiminizi kendiniz seçerseniz. Muayenelerde sadece 15 TL ödersiniz ve SGK kapsamındaki testler için ödeme yapmazsınız. Hastane yatışlarınız da tamamlayıcı sağlık sigortası ile teminat dahilindedir. Oda, gecelik yatış ve refakatçi giderleri sağlık sigortası ile karşılanır.

Hamilelik başladıktan sonra yapılabilen Doğum Sağlık Sigortası, bir tamamlayıcı sağlık sigortası çeşitidir. Devlet desteği ile vergi avantajı sağlarken doğumunuz için de özel hastanelerde ek/fark ücret ödemeniz gerekmez. Detaylı bilgi için uzman sağlık ekibimizi arayın. 0(850) 346 1130 

Hamilelikte Bel Ağrısı İçin Tavsiyeler

 • Hamile kadınlar için orta derecede fiziksel aktivite ve güçlendirme egzersizleri bel ağrısının şiddetini azaltır.
 • Doğru dinlenme organizasyonu (rahat yatak, hamileler için özel yastık kullanımı), kilo kontrolü, doktorun önerdiği şekilde bandaj takmak, doğru duruş, uzman müdahalesi gerektiren ciddi patolojiler yoksa sırt ağrısını önleyebilir.
 • Hamileliğin sonlarında, yüksek topuklu ayakkabılar terk edilmelidir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını ve kabızlığı önlemek için mesaneyi ve bağırsakları zamanında boşaltmak gerekir.
 • Herhangi bir ağrı doktorunuza bildirilmelidir, aksi takdirde tehlikeli bir durumu gözden kaçırabilirsiniz.
 • Tehdit altındaki düşük ve erken doğum tedavisi bir hastanede gerçekleştirilir.
Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by