Hamilelikte El Uyuşması

Hamilelikte El Uyuşması Neden Olur? Hamileyken Doğum Paketi Avantajlarından faydalanmak için siz de hemen uzman sağlık ekibimizden Bilgi Alın. 0(850) 346 1130

Hamilelikte El Uyuşması

Hamile anneler, özellikle bilgisayar başında çalışanlar bileklerde, ellerde ve parmaklarda rahatsız edici bir karıncalanma, ağrı, yanma ve uyuşma hissetmeye başlayabilirler. Genellikle yazı yazmak veya dikiş dikmek gibi tekrarlayan hareketler gerektiren işlerle ilişkilendirilse de, karpal tünel hamile kadınlarda farklı bir nedenle ortaya çıkabilir yine de tekrarlayan hareketler de rahatızlığa olumsuz katkıda bulunabilir. (Hamilelikte El Uyuşması)

Hamilelikte El Uyuşması Neden Olur?

Hamilelik sırasında, bebeği desteklemek için kan hacmindeki artış nedeniyle kadınlar şişmeye daha yatkındır. Şişme, eller, bilekler ve kollar da dahil olmak üzere vücuttaki kan damarlarındaki ve dokulardaki basıncı artırır. Bu, karpal tünel gibi sinirlerin ve bağların kalabalıklaşmasına neden olur. Karpal tünel sendromu, median sinir bileğinizin yakınında sıkıştığında meydana gelir. Kompresyon, travma veya bilekte yaralanma veya tekrarlayan hareketler dahil olmak üzere herhangi bir sayıda faktöre bağlanabilir.

Median sinir başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmaklarında his sağladığı için, karpal tünelde uyuşmuş elleriniz olabilir. Bilgisayarda yazmak gibi tekrarlayan el hareketlerini içeren işler yapıyorsanız, dinlenme molaları vermeye ve gün boyunca ellerinizi, bileklerinizi ve kollarınızı esnetmeye çalışın. (Hamilelikte El Uyuşması)

Tipik olarak, karpal tünel sendromu semptomları geceleri daha akuttur. Bunun nedeni, gün boyunca vücudunuzun alt kısmında biriken sıvıların, uzandığınızda dağıtılması ve sinirlerinize ve bağlarınıza daha fazla baskı yapmasıdır.

Hamilelikte El Uyuşması Gebelik Zehirlenmesi Belirtisi Midir?

Yüksek tansiyona bağlı bir gebelik komplikasyonu olan gebelik zehirlenmesinin yaygın bir belirtisi, ellerin ani şiddetli şişmesidir. Karpal tünel sendromuna bileklerdeki şişlik neden olduğundan, gebelik zehirlenmesi şişmesinin ellerinizde karıncalanma veya uyuşmaya neden olması olasıdır. (Hamilelikte El Uyuşması)

Yüzde şişlik, ağrı kesici aldığınızda iyileşmeyen şiddetli baş ağrıları, görme değişiklikleri (bulanık veya çift görme), ani aşırı kilo alımı gibi gebelik zehirlenmesinin diğer semptomlarına dikkat etmelisiniz. Alışılmadık veya endişe verici herhangi bir belirti yaşıyorsanız, kadın doğum doktorunuzla temas kurmaktan asla çekinmeyin.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Ne Zaman Geçer?

Karpal tünel sendromu parmaklarda, ellerde, bileklerde ve kollarda uyuşma, karıncalanma, ağrı veya donuk ağrının en yaygın nedenlerinden biridir. Elde, bilek ve koldan geçen büyük bir sinir olan medyan sinir sıkıştığında veya sıkıştırıldığında olur. Karpal tünel sendromunun semptomları tipik olarak doğumdan sonra hamilelikteki şişlik azaldıkça kaybolur, ancak işlerin normale dönmesi doğumdan sonra altı hafta kadar sürebilir. Yine de, bundan sonra uzun süre devam ederse, doktorunuza danışın. (Hamilelikte El Uyuşması)

Hamilelikte karpal tünel sendromu herhangi bir zamanda başlayabilir, ancak şişmenin gelişebileceği ikinci veya üçüncü trimesterde0 başlaması veya kötüleşmesi daha olasıdır. Karpal tünel sendromu genellikle her iki eli de etkiler. Bazı kadınlar karpal tünelleri olduğundan şüphelenebilir, ancak aslında başparmak tendonlarının şişmesi vardır. Bu durum karpal tünele benzer şekilde tedavi edilir, ancak seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekecektir.

Hamilelikte Karpal Tünel Önlenebilir Mi?

Kan hacmindeki ve sıvı tutulmasındaki doğal artış nedeniyle karpal tünel hamileliğini önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Bununla birlikte, mümkünse tekrarlayan hareketlerden ve alternatif ellerden gün boyunca sık dinlenme molaları vererek eller ve bilekler üzerindeki stresi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. (Hamilelikte El Uyuşması)

Kan akışını artırmak ve el ve bileğin gergin bölgelerini rahatlatmak için gün boyunca hareket edin. Bilek uzatma ve bilek fleksiyonu gibi bilek esnemeleri yapmayı deneyin. Örneğin, bilek uzatma esnemesi, sanki birine “dur” diyormuş gibi kolunuzu düzleştirmeyi ve karşı elinizle bileğinizi geriye doğru bükmeyi içerir.

Hipotiroidizm, diyabet ve romatoid artrit gibi diğer sağlık durumları vücutta iltihaplanmaya neden olabileceğinden, karpal tünel sendromuna katkıda bulunabilirler, bu nedenle sizin için uygun tedavi hakkında kadın doğum doktorunuzla konuşun.

Hamileyken Yapılan Doğum Paketleri

Anne adaylarının çoğu, doğum paketi veya doğumla ilgili sağlık sigortalarını araştırmayı hamile olduklarını öğrendikten sonra başlarlar. Her yıl yirmi binden fazla anne adayı bizlere Doğum Sağlık Sigortası yaptırmak için başvururlar. Sigorta Partner AŞ. memnun sigortalı Yorumlarımız İçin Tıklayın.

Hamileyken Doğum Paketi Avantajları

  • Sadece 15 TL SGK katılımı ödersiniz, bunun dışında kalan muayene ücretiniz tamamen karşılanır.
  • SGK’nın kapsamı içindeki rutin hamilelik test ve tetkikleri karşılanır.
  • Normal doğum da sezaryen doğum da sağlık sigortası kapsamında %100 karşılanır.
  • Doktor, ameliyathane, anestezi, oda ve refakatçi giderleri karşılanır.
  • Muayene haklarınızı anlaşmalı özel hastanelerin diğer SGK ile anlaşmalı bölümlerinde de kullanabilirsiniz.
  • Doğum Sağlık Sigorta’larında taksitle ödeme kolaylığı vardır.
  • Sağlık sigortalarında ödediğiniz tutarın %20’si devlet tarafından karşılanır. Vergi avantajı ile sağlık sigortasını ekonomik rakamlara mal edersiniz.
Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte El Uyuşması Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by