Hamilelikte Koku Hassasiyeti

Hamilelikte Koku Hassasiyeti Neden Olur? Hamilelikte muayenelerinize 15 TL ödeyin, %40'a varan vergi avantajından yararlanın. Doğum Sigortası için Bizi Arayın!

Hamilelikte Koku Hassasiyeti

Hamilelik vücudunuza birçok değişikliği getirir: Göğüsler ve göbek şişmesi, parlayan cilt ve birçok duygu. Ayrıca, özellikle hamileliğinizin başlarında, koku alma duyunuzun arttığını fark edebilirsiniz. Pişen yumurtanın veya demlenen kahvenin kokusu aniden burnunuzu kaplıyor ve midenizi bulandırıyor olabilir.

Neredeyse süper insan koklama yetenekleri olduğunu iddia eden hamile kadınların raporları bir yüzyıldan fazla bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Araştırmalar, hamile kadınların yaklaşık üçte ikisinin kokulara karşı daha duyarlı olduğunu ve bunun iyi yönde olması gerekmediğini gösteriyor. Çoğu zaman gelişmiş kokular hoş değildir. Uzmanlar, bu kötü kokuların sabah bulantısını tetikleyebileceğini söylüyor. (Hamilelikte Koku Hassasiyeti)

Hiperozmi (Yüksek Koku Alma Duyusu) Nedir?

Hiperozmi, yüksek koku alma duyusunu tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Bu, burnunuzun koku alma konusunda daha hassas hale geldiği anlamına gelir. Hiperozmi, kalıcı olarak artan bir koku alma duyusudur ve hamilelikte çok yaygındır.  Ayrıca alerjiler ve bazı sağlık koşulları ile bağlantılıdır. Gerçek hiperozmi çok nadirdir. Epilepsi, Addison hastalığı veya migren gibi beyninizin koku algılayan kısımlarını etkileyen durumlarla ilgili olabilir. (Hamilelikte Koku Hassasiyeti)

Hamilelik Sırasında Artan Koku Alma Duyusu Ne Zaman Başlar?

Birçok hamile kadın, ilk üç aylık dönemde koku alma duyularındaki değişiklikleri fark eder. Ancak bu değişikliklerin önemi ve anne adayları üzerindeki etkileri değişebilir. Bilim adamları, bazı kadınlar için bu yüksek koku alma duyusunun sabah bulantısını tetikleyebileceğini varsaydılar. Bir çalışma, koku alma duyusu (anosmi) olmadan doğan kadınların hamile olduklarında sabah bulantısı yaşamadıklarını bile buldu.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde koku alma duyunuz aslında azalabilir. Bunun nedeni, vücudunuzdaki ve burnunuzdaki dokuların artan kan akışıyla şişmesidir. Burnunuz şiştikçe daha çok tıkanırsınız. Nezle olduğunuzda olduğu gibi, burun tıkanıklığı kokuları algılamayı zorlaştırır. (Hamilelikte Koku Hassasiyeti)

Hamileyken Koku Hassasiyeti İçin Ne Yapabilirim?

Burnunuzu tıkayamazsınız, ancak sizi çıldırtan kokulardan, özellikle mide bulantınızı ve diğer hamilelik belirtilerini artıran kokulardan kaçınmayı deneyebilirsiniz. Denemek için bazı stratejiler:

 • Sadece kokusuna dayanabileceğiniz yiyecekleri pişirin ve yiyin. Karnabahar ve brokoliyi seviyor olsanız bile, hamilelikte pişmiş turpgil sebzelerin kokusundan hoşlanmayabilirsiniz.
 • Yemek pişirmeyi veya küf kokularını uzaklaştırmak için mümkün olduğunca pencerelerinizi açık bırakın.
 • Lifler kokuları tutma eğiliminde olduğundan, giysilerinizi normalden daha sık yıkayın.
 • Tuzlu su ve spreyler, burun pasajlarınızı nemli ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca diğer bir yaygın gebelik şikayeti olan burun tıkanıklığına da yardımcı olur. (Hamilelikte Koku Hassasiyeti)
 • Kokusuz veya hafif kokulu tuvalet ve temizlik ürünlerini veya en azından sizi hasta etmeyen kokulara sahip olanları kullanın.
 • Eşinize, ailenize, arkadaşlarınıza ve yakındaki iş arkadaşlarınıza, yeni insanüstü koku alma duyunuza duyarlı olup olmadıklarını sorun. Belki parfüm ve kolonyaya kolayca geçebilirler ya da öğle yemeği için balıkları tekrar ısıtmaktan kaçınabilirler.
 • Yiyecekleri mikrodalgada ısıtmak, diğer pişirme biçimlerine göre daha az koku üretme eğilimindedir.
 • Kendinizi daha iyi hissettiren kokularla kendinizi kuşatmaya çalışın. Nane, limon, zencefil ve tarçın, mide bulantınızı daha da kötüleştirmekten çok yatıştırır.
 • Bir parça sakız çiğneyin veya sert bir şeker emerek dikkatinizi kokulardan uzaklaştırabilirsiniz. Nane şekerleri, özellikle mide bulantısına da yardımcı olabilir. (Hamilelikte Koku Hassasiyeti)
 • Tat ve koku alma duyularınız birbirine çok bağlı olduğu için en sevdiğiniz yiyeceklerin soğuk versiyonlarını yemek yardımcı olabilir.

Hamileyken Doğum Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Kadınların büyük çoğunluğu hamileliklerini fetüs 4 ila 6 haftalıkken öğrenir. Hastane ve doktor arayışı içinde bize ulaşan anne adaylarımıza 20’den fazla anlaşmalı sağlık sigortası şirketinden en avantajlı hastane fiyatları ile yardımcı oluruz.

Hamilelik sürecinizde;

 • Doktor muayenelerinizi
 • SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kapsamındaki rutin hamilelik test ve tetkiklerinizi
 • Tek kişilik oda ve refakatçi giderinizi
 • Doktorunuzun gerekli görmesi durumunda doğumda 2 geceye kadar hastane yatışınızı
 • Bebeğinizin doğumdan sonraki kattaki ilk işlemlerini Doğum Sağlık Sigortası karşılar.

Doğum Sağlık Sigortası hamileliğin ilk haftalarında yapılabildiği gibi, hamileliğin ilerleyen haftalarında da yapılabilir. Erken gebelikte Doğum Sağlık Sigortası sahibi olmak, kadın doğum doktorunuz ile iletişiminiz için de oldukça önemlidir. Sağlık sigortası satın, almak hastane doktor değişikliği, vergi avantajı gibi artılarla hamileliğinizi konfor alanında yaşamanızı sağlar. (Hamilelikte Koku Hassasiyeti)

Ayrıca doğum sağlık sigortası sadece hamilelik başladıktan sonra yararlanılabilen bir sağlık ürünü gibi algılansa da, ‘hamilelik planlıyorum’ dediğiniz dönemde de içinde doğum teminatının olduğu bir sağlık sigortası satın alabilirsiniz. Doğum teminatlı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile hamileliği planladığınız tarihte poliçenizi alırsınız ve dilediğiniz bölümde kullanmaya başlarsınız. Hamilelik süreci başlamadan önce yapıldığında daha geniş sağlık sigortası teminatları almanıza olanak sağlar.

Hamilelik planlıyorsanız; Şirketlere göre değişen 12ay, 6ay, 3ay ve 2ay bekleme süreli sağlık sigortalarını incelemelisiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelikte Koku Hassasiyeti Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by