Ovulasyon Dönemi

Ovulasyon Dönemi. Hamilelikten önce yapılan Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hakkında bilgi almak için hemen sağlık ekibimiz ile iletişime geçin.

Ovulasyon Dönemi

Kadınlarda ovulasyonun belirtileri nelerdir? Yaklaşık yumurtlama gününü nasıl öğrenebilirim? Ovulasyonun gerçekleştiği nasıl anlaşılır? Yumurtlama yapıp yapmadığınız nasıl belirlenir? Ovulasyon dönemi ne zamandır? Bu tür sorular genellikle hamilelik planlayan çiftler tarafından sorulur. (Ovulasyon Dönemi)

Hamileliği planlarken, içinde doğum teminatının da olduğu bir sağlık sigortasına sahip olabilirsiniz. Rutin kadın doğum muayenelerinizi sağlık sigortası ile olurken, aklınıza takılan tüm soruları kadın doğum doktorlarına sorabilirsiniz.

Ovulasyon tarihi, yumurtlamanın ne zaman, nasıl, hangi günlerde gerçekleştiğine dair bilgileri yazımızda okuyabilirsiniz. Bu yazıda yumurtlama belirtileri, ovulasyon dönemi hakkında bilgi verilmektedir.

Ovulasyon Dönemi Öncesi ve Sonrası

Artan vajinal akıntı: Vajinal sıvı akıntısı, yumurtlama başlamadan birkaç gün önce başlar.

Vücut ısısında artış: Hastalar genellikle bir artış hissetmezler. Ancak sıcaklık ölçüldüğünde fark edilir. Tipik olarak, artış yaklaşık yarım derecedir.

Kasık ağrısı: Kasıkta tek taraflı (sadece sağ veya sol tarafta), ağrı genellikle yumurtlama gününde hissedilir. Ağrı bazen iki taraflı olabilir. Ağrının nedeni, folikül içindeki sıvının rahim yakına girmesidir. Bu sıvı birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Ağrı genellikle bu gün sona erer. Bazen yumurtlamadan önce yumurtalarda artış ile ağrı yumurtlamadan 4-5 gün önce başlar, yumurtlama gününde artar ve sonra aniden kaybolur. (Ovulasyon Dönemi)

Artan Cinsel İstek: Genellikle yumurtlamadan birkaç gün önce başlar.

Ayrıca göğüste hassasiyet, sıkışma ve dolgunluk olur. Genel olarak şişkinlik hissedilir ve bazı kadınların kokulara, tatlara ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı gelişir.

Kadınlar Neden Adet Olur?

Adet döngüsünün ilk iki günü arasındaki dönem, rahmin gebeliğe hazırlanmasıdır. Adet döngüsünün düzenliliği fizyolojik ve psikolojik süreçlerle kolaylaştırılır: Yumurtalıklardan birinde hipofiz bezinin salgılanması sırasında kanamanın ilk gününde üretilen hormon progesteronun etkisiyle yumurta olgunlaşır ve östrojen hormonu üretilir. Bu hormon rahmin iç tabakasının kalınlaşmasından ve hamilelik hazırlığının tamamlanmasından sorumludur. Bu kalınlaşma sırasında 14 gün boyunca yumurta ve yumurtalıkların etrafında bir sıvı birikir ve 18-20 mm’lik geniş, foliküler sıvı ile dolu bir baloncuk oluşur. Bu süreçte başka bir hormon oluşumu gerçekleşir, kandaki içeriği belli bir seviyeye ulaştığında folikül patlar ve yumurta salınır. Bu hücreler fallop tüplerinde ilerlemeye ve hareket etmeye başlar. (Ovulasyon Dönemi)

Ovulasyondan hemen sonra östrojene ek olarak progesteron hormonu da kanda yükselmeye başlar. Bu hormon rahim iç zarının hazırlanmasını tamamlayarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesi ve hamileliğin devamı için elverişli hale getirir. Belli bir süre sonra kandaki hormon düzeyinde azalma ile hamilelik oluşmazsa rahim iç zarı boşalmaya başlar. Kanama şeklinde gelir. Sürece menstrüasyon denir ve yeni adet döngüsünden önce rahim astarı tekrar olası bir hamilelik için hazırlanmaya başlar.

Yumurtlama (Latince ovum – yumurtadan), olgun ve döllenmeye hazır bir yumurtanın salınması sürecidir. Doğurganlık çağındaki kadınlarda yumurtlama genellikle her 21-35 günde bir gerçekleşir. Bu ortalama döngü uzunluğudur. Döngünün ilk yarısında, kadın vücudunda östrojen hormonu hakimdir: etkisi altında, yumurtalıkta başka bir folikül olgunlaşır, bazen aynı anda ikisi, daha az sıklıkla üçü vardır. Bu durumda, bir kadın ikizlere ya da üçüzlere hamile kalabilir.

Döngünün bu aşamasının süresi farklı olabilir – bir ila üç hafta veya daha uzun. Tipik bir 28 günlük adet döngüsünde, çoğunlukla yumurta 13. ve 15. günler arasında salınır. Fizyolojik açıdan yumurtlama şu şekilde gerçekleşir: yumurtalıkta olgun bir folikül yırtılır. Bu, foliküler sıvının birikmesi ve folikülün çıkıntılı kutbunun üzerinde bulunan yumurtalık dokusunun incelmesi ile kolaylaştırılır. Serbest bırakılan yumurta önce karın boşluğuna girer ve daha sonra fallop tüpünün fimbriaları tarafından yakalanır ve bir sperm ile buluşmayı bekleyebileceği tüpün boşluğunda sona erer. Ve patlayan folikül, progesteron üreten sözde corpus luteum’a dönüşür. Bu hormon, bir kadının vücudunu olası bir hamilelik için hazırlar. (Ovulasyon Dönemi)

Hamilelik Planlama Süreci

Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız veya sadece bunu düşünüyorsanız, hamileliğe hazırlanmak için henüz geç değil. Hamilelik öncesi sağlık sigortası, sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansını artırmak için hamileliklerden önce ve hamilellikler arasında yapabileceğiniz şeylere odaklanır. Bazı kadınlar için vücutlarını hamileliğe hazırlamak birkaç ay sürerken bazı kadınlar için bu daha uzun sürebilir. Bu ister birinci, ister ikinci veya altıncı bebeğiniz olsun, mümkün olan en sağlıklı hamileliğe hazırlanmanıza yardımcı olacak önemli adımlar vardır.

Öncelikle mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünün. Hamile kalmadan önce, hamilellik öncesi sağlık bakımı hakkında kadın doğum doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, sağlık geçmişinizi ve şu anda sahip olduğunuz ve hamileliği etkileyebilecek herhangi bir tıbbi durumunuzu sizinle konuşmak isteyecektir. (Ovulasyon Dönemi)

Ayrıca, daha önceki hamilelik hastalıklarınızı, rutin olarak kullanmakta olduğunuz ilaçları, ihtiyacınız olabilecek aşıları ve bazı doğum kusurlarını önlemek için hamilelikten önce sağlık sigortası yaptırabilir ve anlaşmalı özel hastanelerde dilediğiniz kadın doğum uzmanı ile sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Ovulasyon Dönemi Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by