Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır? Hamilelikten önce bekleme süresiz doğum sigortası sahibi olun ve avantajlarından faydalanın. Detaylı bilgi için Bizi Arayın. 0(850) 346 1130

Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Dış gebelik, rahim dışında gerçekleşen bir gebeliktir. Bu, döllenmiş bir yumurta büyümesini destekleyemeyen bir yapıya yerleştiğinde olur. Dış gebelik genellikle fallop tüpünde (yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir çift yapı) olur. Nadir durumlarda, bir yumurtalıkta veya karın boşluğunda dış gebelik oluşabilir.

Bu yaşamı tehdit eden bir durumdur. Dış gebelik, doğuma kadar taşınabilecek ve hemen tedavi edilmezse anne için tehlikeli olabilecek bir gebeliktir. (Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?)

Dış Gebelik Nerede Olur?

Döllenmiş yumurtanın rahminizin dışına yerleşmesi, ektopik (dış) gebelik olarak kabul edilir. Yumurtanın fallop tüplerinden aşağı inmesi ve gelişmeye başlayabileceği rahminizin duvarına girmesi amaçlanır. Dış gebelikte, yumurta yol boyunca yapılardan birine yerleşir. Bunun olabileceği en yaygın yer fallop tüpleri içindedir. Dış gebeliklerin çoğu burada gerçekleşir – tubal ektopik gebelik olarak adlandırılır. Döllenmiş bir yumurta, karın boşluğunuzdaki diğer organlara da yerleşebilir. Bu, fallop tüpünde meydana gelenden daha nadir görülen bir ektopik gebelik şeklidir. (Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?)

Dış Gebelik Ciddi Bir Durum Mudur?

Dış gebelik, tıbbi bir acil durumdur. Rahim, büyüyen bir fetüsü tutmak için benzersiz bir şekilde uygundur. Fetus büyüdükçe esneyebilen ve genişleyebilen bir organdır. Fallop tüpleriniz o kadar esnek değildir. Döllenmiş yumurta geliştikçe patlayabilirler. Fallop tüpleriniz patladığında, büyük miktarda iç kanama yaşayabilirsiniz. Bu hayatı tehdit eden bir durumdur. Dış gebelik, fallop tüpünün, karın boşluğundaki diğer organların yaralanmasını, iç kanamayı ve ölümü önlemek için hemen tedavi edilmelidir. (Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?)

Dış Gebelikten Sonra Hamileliğim Devam Edebilir Mi?

Ne yazık ki, dış gebelik fetüs için ölümcüldür. Rahim dışında yaşayamaz. Dış gebelik için hızlı tedavi, annenin hayatını korumak için önemlidir. Yumurta, fallop tüpüne yerleşirse ve tüp patlarsa ciddi iç kanama olabilir. Bu anne ölümüne yol açabilir.

Erken bir ektopik gebelik ilaçla yönetilebilir. Vücudunuzun hamileyken ürettiği bir hormon olan ve fallop tüpüne herhangi bir zarar vermeyen hCG seviyeniz düşükse, doktorunuz size bir ilaç enjeksiyonu yapabilir. İlacın amacı, hücrelerin büyümesini durdurmak ve vücudunuzun hamileliği emmesini sağlamaktır. (Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?)

Ancak ilacın mide bulantısı, kusma , baş dönmesi , ishal ve stomatit ( ağız ve dudak ülseri) gibi bazı yan etkileri vardır. Ve çoğu kadın enjeksiyondan birkaç gün sonra karın ağrısı çeker. Kadın doğum doktorunuz, birkaç hafta boyunca sıfıra döndüklerinden emin olmak için hCG seviyenizi yakından izleyecektir. Bir enjeksiyon işe yarayabilir, ancak sayılar olması gerektiği gibi düşmezse, daha fazla enjeksiyonunuz olabilir.

Dış Gebelik Sonlandırma

Ilaç tedavisi işe yaramazsa, sonraki adım ameliyattır. Aynı zamanda yüksek hCG düzeyleri, şiddetli semptomları ve rüptüre veya hasar görmüş fallop tüpleri olan kadınlar için tek seçenektir. (Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?)

Çok küçük bir kesi ve küçük bir kamera içeren laparoskopik cerrahiniz olabilir. Cerrahlar daha büyük bir kesi ile ameliyat yapmak yerine bu yöntemi kullanmayı tercih ederler. Ancak bazen bu mümkün olmayabilir, özellikle de acil bir ameliyat ise. Tüpünüz yırtılmışsa veya ciddi şekilde hasar görmüşse, cerrahlar fallop tüpünüzü çıkarmak zorunda kalabilir. Bazen, hasar minimum ise tüp kurtarılabilir. Ameliyattan sonra kadın doğum doktorunuz, düştüklerinden ve hamileliğin uygun şekilde kaldırıldığından emin olmak için hCG seviyenizi izleyecektir. Bazı kadınların da ilaç enjeksiyonuna ihtiyacı vardır, böylece her şey normale döner.

Hamilelikten Önce Bekleme Süresiz Doğum Sağlık Sigortası

Hamileliğinizi planlamak, bebek sahibi olmanın ne anlama geldiğini düşünmek ve eşinizle aileniz için yeni kararlar almak demektir. Her anne adayı sorunsuz, sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ister. Sağlıklı hamilelikte yaş, yaşam şekli, genetik faktörler gibi birçok etken vardır. Hamileliğin hem anne hem de bebek için sağlıklı devam etmesi, hamileliğin başlangıcından sonuna kadar tıbbi rutin kontrolleri gerektirir. (Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?)

Hamile kalmadan önce olabildiğince sağlıklı olduğunuzdan emin olmak istemez misiniz?

Hamilelikten önce bekleme süresiz doğum sigortası satın alarak bu sürecinizi olukça avantajlı fiyatlara mal edebilirsiniz. Birçok şirketten yaşınız ve yaşadığınız ile göre size uygun planı seçebilirsiniz. Muayenelerde sadece 15 TL katılım payı ödeyerek, olası hastane yatışlarınızı %100 karşılayan bekleme süresiz doğum sağlık sigortası için siz de hemen uzman sağlık ekibimiz ile İletişime Geçin.

Soru Sor
Whatsapp
Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by