Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?

Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur? Kadın doğum muayenelerinizde Sağlık Sigortası ile sağlık giderlerinizi ekonomik rakamlara mal edin. Bize Ulaşın.

Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?

Yerleşme kanaması, erken hamilelikte ortaya çıkabilecek bir kanama türüdür. Bazı doktorlar, yerleşme kanamasının, bir embriyonun kendini rahminizin zarına yapıştığında meydana geldiğine inanır. Ancak, herkes yerleşme kanaması veya lekelenme yaşamaz. (Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?)

Yerleşme kanaması genellikle hafif ve kısadır, sadece birkaç gün sürer. Genellikle gebe kaldıktan 10-14 gün sonra veya adet görmediğiniz zaman civarında ortaya çıkar. Bununla birlikte, hamileliğin ilk sekiz haftasında herhangi bir zamanda vajinal kanama olması mümkündür.

Adet döneminin başlangıcından önce lekelenme de yaygındır. Yani – kanamanız hamileliğinizle ilgili mi? İşte bazı ek tanımlayıcılar, izlenmesi gereken diğer erken gebelik belirtileri ve ne zaman doktora görüneceğinize dair notlar.

Hamile kalmadan önce bir Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırabilirsiniz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile şirketlerin anlaşmalı oldukları özel hastanelerden sağlık hizmeti alırken yüksek meblağlarda ödeme yapmanız gerekmez. Sadece 15 TL katılım payı ödemesi ile muayene olabilirsiniz. (Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?)

Yerleşme Kanaması Nasıldır? Nasıl Görünür?

Yerleşme kanaması, hafif lekelenme – sildiğinizde görünen kan – bir astar gibi hafif, akıcı olarak görünebilir. Kan, servikal mukus ile karıştırılabilir. Kanın vücuttan çıkmasının ne kadar sürdüğüne bağlı olarak bir dizi renk görebilirsiniz :

  • Açık veya koyu kırmızı bir gölge olarak daha taze bir kanama görünecektir.
  • Diğer vajinal akıntılarla karışırsa kan pembe veya turuncu görünebilir.
  • Eski kan oksidasyon nedeniyle kahverengi görünebilir.

Kanamanın rengine ve kıvamına – ayrıca sıklığına – dikkat ettiğinizden emin olmalısınız. Bunlar, teşhis için doktorunuzla paylaşmak isteyeceğiniz ayrıntılardır.

Yerleşme kanaması bir eleme süreci ile teşhis edilir.  Ağır kanama veya pıhtılaşma yaşarsanız, hemen kadın doğum doktorunuza görünün. Bu erken bir düşük belirtisi olabilir. (Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?)

Yerleşme Kanaması Ne Kadar Sürer?

Hamile kaldıktan 10 ila 14 gün sonra, döllenmiş yumurta – şimdi bir blastosist olarak adlandırılır – kendini rahmin astarına yerleştirir. İmplantasyon astarı tahriş edebilir ve hareket ettirebilir, bu da lekelenmeye neden olabilir. Bu genellikle yerleşme kanaması olarak adlandırılır. Hamile kadınların sadece üçte biri hamile kaldıktan sonra yerleşme kanaması yaşar, ancak bu normal bir hamilelik belirtisi olarak kabul edilir.

Çoğu durumda, yerleşme lekelenmesi yalnızca birkaç saatten birkaç güne kadar sürer, ancak bazı kadınlar yerleşme lekesinin yedi güne kadar sürdüğünü bildirmektedir. (Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?)

Yerleşme sırasında hafif kramp ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu nedenle, kadınlar genellikle normal adet dönemleri ile yerleşme lekelerini karıştırırlar. Bununla birlikte, yerleşme kanaması tipik olarak normal bir süre kadar uzun sürmez ve normal bir adet dönemi gibi ağırlaşmaz.

Hamilelikte ilk belirtiler oldukça önemlidir. Kadın doğum bölümü muayenelerinizde Sağlık Sigortası ile sağlık giderlerinizi ekonomik rakamlara mal edin. Size en uygun Sağlık Sigortası teklifi için Bize Ulaşın.

Hamilelikte Lekelenme Neden Olur?

Yerleşme kanaması , hamilelikte erken lekelenmenin yaygın bir nedenidir. Yerleşme kanaması, döllenmiş yumurtanın rahim zarına yapışması ile olur. Bu, birkaç günlük hafif kanamayı veya lekelenmeyi tetikleyebilir. Bu lekelenme, bir kadın hamile olduğunu bile anlamadan ortaya çıkar ve genellikle regl dönemi olarak algılanır. Bir kadının adet görmeyi beklediği günden sonra meydana gelen kanama, genellikle yerleşme kanaması olarak kabul edilmek için çok geç ve genel olarak erken gebelikle ilişkili olma olasılığı daha yüksektir. (Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?)

Hamilelikte Lekelenme Ne Kadar Sürer?

Tüm hamile kadınların yaklaşık yarısı hamilelik sırasında az miktarda kanama yaşar. Lekelenme hamileliğin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilirken, en sık olarak ilk trimesterde (1 ila 12. haftalar) ortaya çıkar. (Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?)

1.Erken Hamilelik Lekelenmesi

Hamileliğin erken döneminde lekelenme genellikle ciddi değildir. Hamilelik sırasında hafif kanama yaşayan çoğu kadın, sağlıklı bebekler dünyaya getirir. Ancak lekelenme aynı zamanda bir düşük belirtisi de olabilir. Düşükler, bilinen gebeliklerin yaklaşık yüzde 10 ila 20’sinde görülür. Bu durumda lekelenme ağırlaşabilir ve vajinadan sıvı ve doku da geçebilir. Kanama sadece birkaç saat veya iki hafta kadar sürebilir.

Bazen bir düşük sırasında embriyo vücudunuza emilir. Bu durumda, çok fazla kanamanız olmayabilir. Düşük yaptıktan sonra, üç ila altı hafta içinde tekrar düzenli adet görmeye başlamalısınız. (Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?)

İlk üç aylık dönemde lekelenme, dış gebeliğin bir işareti olabilir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim yerine fallop tüplerine yerleşmesiyle oluşur. Fallop tüpü yırtılırsa kanama meydana gelebilir. Dış gebelikler tehlikelidir ve ilaç veya ameliyatla alınması gerekir.

2.Geç Hamilelik Lekelenmesi

İkinci veya üçüncü trimesterde lekelenme, yetersiz serviks, enfeksiyon veya plasental abrupsiyon gibi serviks veya plasenta ile ilgili bir sorunu gösterebilir. Hamileyken cinsel birliktelik de hafif lekelenmeye neden olabilir. Bu lekelenme genellikle sadece birkaç saat sürer. Doğumdan hemen önce, genellikle mukusla karışık hafif lekelenmeler de olabilir. Bu, doğumun başladığının bir işareti olabilir.

Yerleşme Kanamasının Tedavisi

Yerleşme kanaması tipik olarak tedavi gerektirmez ve genellikle kendi kendine geçer. Bazı öz bakım uygulamaları, hamileliklerinde erken lekelenme fark eden anne adaylarının kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir:

  • Yeterince dinlenmek
  • Ayakları kaldırmak
  • Cinsel ilişkiden kaçınmak
  • Tampon kullanmaktan kaçınmak
Soru Sor
Whatsapp
Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur? Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by