Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri

Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Özel hastanelerde yalnızca 15 TL ödeyerek, hafta hafta hamilelik takibiniz için Doğum Sağlık Sigortası yaptırın. 0(850) 346 1130

Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin onaylanması, gelecekteki ebeveynlerde yoğun duygular uyandırır. Oluşmakta olan yeni yaşam ve hamileliğin neden olduğu dönüşümler etrafında beklentiyi beraberinde getirir. Hamileliğin her aşamasının kendine has özellikleri vardır ve bunları tanımak bu deneyimi daha da özel kılmaktadır. (Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri)

Dokuz ay veya 40 haftalık hamilelik genellikle üç trimestere ayrılır. Bu, bu dönemlerin her birinin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Kadının vücudu çocuğun oluşumuna ve doğuma hazırlanır ve her hafta bebeğin gelişiminde önemli gelişmeler yaşanır.

Doğum öncesi bakımda kadın doğum doktorunuz bu adımları izleyecek, anne ve bebeğin sağlığı için gerekli yönlendirmeleri sağlayacaktır. (Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri)

Hafta hafta hamilelik belirtileri ile temel değişikliklerin neler olduğunu yazımızda bulabilirsiniz:

 • İlk üç aylık dönem: 0 ila 13 hafta
 • İkinci üç aylık dönem: 14 ila 26 hafta
 • Üçüncü üç aylık dönem: 27 ila 40/41 hafta

Hamileliğin Birinci Üç Aylık Döneminde Belirtiler (1-13 hafta)

Hamileliğin ilk 3 ayı, 1 ila 13. haftalarına karşılık gelen hamileliğin 1. trimesteri, plasentaya ek olarak embriyo hücrelerinin hızlı çoğalmasının ve ana organların oluşumunun olduğu bebeğin gelişimi ile işaretlenir. İlaç, alkol veya sigara gibi maddeler bebeğin gelişimini etkileyebileceğinden hamileliğin en hassas aşaması olarak kabul edilen bu haftalarda özellikle kullanılmamalıdır.

İlk üç aylık dönemde, kadınlarda hamilelik sırasında normal kabul edilen ve örneğin sabah bulantısı, aşırı yorgunluk veya meme hassasiyeti gibi bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olabilen birçok hormonal değişiklik meydana gelir. (Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri)

Hamileliğin İkinci Üç Aylık Döneminde Belirtiler (14-26 hafta)

Hamileliğin 4. ila 6. ayına ve 14 ila 26. haftalarına tekabül eden 2. trimester, bebeğin organlarının gelişimi ve olgunlaşması, hareketlere izin veren nöronlar arasında kadın tarafından hissedilebilen bağlantıların oluşumu ile işaretlenir. Ayrıca işitme, tat, dokunma, koku ve görme gibi temel duyular zaten gelişmiştir ve bebek gelecekteki emzirme için zaten emme ve yutma hareketlerini gerçekleştirir.

Bu trimesterde, kadının göğüsleri daha hacimli hale gelir, karnı daha fazla büyür ve rahmin mesane üzerindeki ağırlığı, idrar kaçırma gibi bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Ek olarak, bazı kadınlar, rahmin büyümesi vücut şeklinde ve ağırlık merkezinde bir değişikliğe neden olduğu için hamilelikte bel ağrısı yaşayabilir. (Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri)

Hamileliğin Üçüncü Üç Aylık Döneminde Belirtiler (27-41 hafta)

Hamileliğin 7. ila 9. ayına ve 27 ila 41. haftalarına tekabül eden 3. trimester, bebeğin beyninin hızlı büyümesiyle kendini gösterir ve bu da bebeğin karnından geçen ağrıya, dokunmaya, sese ve ışığa tepki vermesini sağlar. Annenin daha az hareket etmesine neden olur.

Üçüncü üç aylık dönemde, göbek giderek daha fazla büyür ve kadınlarda kaşıntıya ve çatlakların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazı kadınlar ayrıca kabızlık veya aşırı bağırsak gazı yaşayabilir. Ek olarak, bu trimesterin sonunda, kadın düzenli kasılmalar ve amniyotik kesenin yırtılması gibi doğum belirtilerine dikkat etmelidir. (Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri)

Hamilelikte Doğum Sağlık Sigortası Avantajları

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bir Doğum Sağlık Sigortası yaptırabilir ve hemen avantajlarından faydalanabilirsiniz.

 • Muayenelerinizi, rutin tahlil ve tetkiklerinizi karşılar.
 • Normal ve Sezaryen Doğum ile standart anestezi giderinizi %100 karşılar.
 • Doğum sırasıda hastanede yatışınızı, oda ve refakatçi giderlerinizi %100 karşılar.
 • Doğum Sağlık Sigortası‘nı peşin indirimiyle yada taksitle ödeyebilirsiniz.
 • Sağlık sigortaları %15 ile %40 arasında değişen oranlarda vergi avantajı ile Devlet Desteği sağlar.
 • Sadece maaşlı çalışanlar değil, gelirlerini yıllık gelir vergisi beyannamesi ile bildirmeye mecbur olan vergi mükellefleri (iş yeri sahipleri) de
  ödemiş oldukları sigorta primlerini gelir vergisi matrahından indirebilmektedirler.
 • Kapsamı ve maliyetleri ile, özel bir hastaneye sizin ödemeniz gereken tutarlara göre, doğum sağlık sigortası çok avantajlı ve ekonomiktir.
 • Hastane ve doktor değiştirme hakkınız vardır.
 • Bebeğinizin doğumdan sonraki ilk muayenesi, rutin kontrolleri SGK tarafından karşılanır ve özel hastanelerde bu hizmetler için ek ücret ödemezsiniz.
 • Dilerseniz doğum paketleri ile özel muayenehane ve SGK anlaşmalı olmayan özel hastanelerden de yararlanabilirsiniz. (Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri)

Hamilelik haftası ilerlemiş anne adayları.. İleri hafta gebeliği olan anne adayları da Sadece Doğum Paketi satın alarak, muayene hakkı olmadan sadece doğum eylemi için sağlık sigortası avantajlarından faydalanabilirler.

Hamilelik süresince, beklentilerinizi karşılayacak anlaşmalı özel hastane seçenekleri ve doğum sağlık sigortası planlarının size sağlayacağı avantajlar faydalanmak için sağlık ekibimizden Hemen Bilgi Alın.

 

Soru Sor
Whatsapp
Hafta Hafta Hamilelik Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by